Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
sobota, 13 czerwca 2026 02:03
Reklama
Nasz komentarz

Przebierańcy z Zabrza, czyli kto i za co nie lubi Radomiaka

Kobiety i Leszek Miller twierdzą, że mężczyznę poznaje się po tym, jak kończy, a nie po tym, jak zaczyna. Jeżeli powyższą tezę przyjąć za punkt wyjścia do oceny występu piłkarzy Radomiaka w meczu z Górnikiem Zabrze, to Zieloni nie mogli niczego skończyć, bo tak naprawdę w ogóle nie zabrali się do rzeczy.
Przebierańcy z Zabrza, czyli kto i za co nie lubi Radomiaka
Piłkarze Radomiaka w meczu z Górnikiem sprawiali wrażenie, jakby myślami byli wszędzie tylko nie na boisku.

Autor: archiwum Co Za Dzień / Piotr Nowakowski

Oglądając pierwszą połowę, po której goście przegrywali 0:5, można było odnieść wrażenie, że Radomianie w trakcie meczu balowali w którejś z wielu knajp na Śląsku, a w ich miejsce trener Bruno Baltazar poprzebierał w klubowe koszulki złapanych gdzieś po drodze Dolfika, Bercika czy innego Alojza.

Na mecz w Zabrzu można jednak spojrzeć dwuwymiarowo. Piłkarze z Radomia przegrywając 2:6 owszem, skompromitowali się, ale w szczytnym celu. To była ich cegiełka dołożona do pożegnania legendy Górnika, mistrza świata z 2014 roku - Lukasa Podolskiego. Nasi kulturalni i dobrze wychowani futboliści, tak zwyczajnie, z ludzkiej empatii, wyszli z założenia, że benefis Poldiego powinien być jak najbardziej okazały i dlatego pozwolili rywalom walić do swojej bramki, jak do kaczek.

Podobnie jak na śląski prysznic, wielowymiarowo należy spojrzeć na Radomiaka w zakończonym w sobotę sezonie PKO BP Ekstraklasy. Biorąc pod uwagę sekwencję zdarzeń, które rzutowały na opinie o naszym klubie, nie był to udany czas. Oskarżenie o gwałt Camary, czterech trenerów prowadzących drużynę i wizerunkowy strzał w kolano z zatrudnieniem Gonzalo Feio, o którym było wiadomo, że raczej prędzej niż później narobi wiochy. Do tego zranienie kierownika Korony Kielce rzuconą z trybun butelką.

Z drugiej strony - Radomiak zakończył rozgrywki na dziesiątym miejscu. Dostał solidne lanie od Górnika, ale przecież jesienią pokonał Zabrzan 4:0, skompromitował Pogoń (5:1), pewnie ograł Raków (3:1) czy stworzył kapitalne, pełne zwrotów akcji i dramaturgii, widowiska z Widzewem (2:1) i Lechią (3:1).

Trzeba docenić, że utrzymał się w lidze na trzy kolejki przed końcem, kiedy takie firmy jak Widzew, Cracovia, Piast i Lechia do ostatniej minuty drżały o życie. Lechia zresztą zleciała z Ekstraklasy. Razem z Arką Gdynia, którą w końcówce miał uratować - uważany przez radomskich kibiców za cudotwórcę - Dariusz Banasik.

Poza tym stabilizacja finansowa. W kuluarowych rozmowach piłkarze ujawniali, że pobory są płacone na bieżąco. A proszę mi wierzyć, wciąż nie jest to w Ekstraklasie standard, skoro opóźnienia w wypłatach zdarzały się choćby w Legii Warszawa, która ma kilkakrotnie większy budżet niż Zieloni. 

Jeżeli dodamy do tego sprzedaż Capity Capemby za rekordowe w historii kubu 2,4 mln dolarów do Sportingu Kansas City, to był to transferowy sukces w skali całej ligi.
 

W Polsce zapanowała moda na mówienie o Radomiu w prześmiewczym tonie. Do tej narracji wpisano też, niestety, Radomiaka. W odniesieniu do klubu modne stało się dorabianie ideologii pod tezę. Jeżeli w świat poszedłby news, że – dla przykładu – trener Baltazar jest w ciąży, to jaki byłby przekaz? Gdyby rzecz dotyczyła szefa każdego innego klubu, podkreślano by, że to sensacja na skalę światową, że pracownik polskiego klubu znalazł się w stanie błogosławionym, itd. Ale, gdyby o sensacyjnym zjawisku informowano w kontekście Radomiaka, to najważniejsze i najczęściej zadawane pytanie brzmiałoby: „Dlaczego nie uważał?!”.

Łamię sobie głowę, czy to zwykły, złośliwy, czarny PR, normalnie ogólnopolski spisek mający na celu godzenie w dobre imię RKS-u, czy też przyczyna takiego postrzegania klubu leży gdzie indziej? Tylko gdzie?

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Lemel 27.05.2026 12:32
Co to za artykuł, co to za wypociny. Co to za tekst Dolfik, Alozjz i itd. Marny dziennikarzyno, jak nie znasz się na tym o czym piszesz to zmień zawód.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Realista 27.05.2026 05:39
Panie redaktorze, po tak głębokiej analizie minionego sezonu, może zasięgnąłby pan informacji dotyczacej pożyczki zaciągnietej w czerwcu 2024 w kwocie 2 milionów złotych. Pożyczki tej udzieliło Radomiakowi nasze miasto Radom, a jej spłata nastąpić miała do końca 2024 roku. Bezpieczeństwo tej transakcji gwarantował sam pan prezydent Witkowski. Zresztą portal cozadzień pisał o tym.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Śpiewak Sam 26.05.2026 20:47
Problem leży w mściwej naturze UBewateli, od wielu lat nie mogących pogodzić się z niepokorną naturą Radomian w 1976 r. Którzy swoim warcholstwem złamali zasadę: "Naród z partią, partia z narodem". A wsród obecnie rządzących nie brakuje tzw. trupów wyciągniętych z niejednej szafy.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
HTP 27.05.2026 18:58
widzisz, a ponoć są dokumenty świadczące o tym że tzw Radomski czerwiec to była prowokacja SB

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
rad 27.05.2026 20:38
A wiesz jak niepokorni byli w średniowieczu? Tylko te trupy to chyba już się rozłożyły.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
HTP 26.05.2026 17:13
odpowiedź na pytanie jest w artykule czyli latające butelki, bójki wewnątrz klubu, dziwne mecze albo zagrane rewelacyjnie albo nie zagrane wcale jak np ten ostatni, tylko trzech Polaków w składzie.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Reklama