Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
czwartek, 12 czerwca 2025 23:33
Reklama BAIKA czyste powietrze

Anemia - przyczyny, objawy i leczenie niedokrwistości

Anemia jest stosunkowo często występującym zaburzeniem u kobiet w ciąży, osób starszych czy pacjentów zmagających się z różnymi chorobami przewlekłymi. Anemia, czyli niedokrwistość, to stan, w którym liczba czerwonych krwinek lub zawartej w nich hemoglobiny jest niewystarczająca, by zapewnić prawidłowe utlenowanie tkanek. Może to doprowadzić do wielu groźnych konsekwencji, dlatego zaburzenie powinno być w porę zdiagnozowane i poddane odpowiedniemu leczeniu. Z czego wynika anemia? Jakie są jej objawy oraz sposób leczenia?

Jakie są przyczyny anemii?

Niedokrwistość jest chorobą, która może mieć rozmaite podłoże, jednak najczęściej stwierdza się anemię wynikającą z niedoborów żelaza w organizmie. To z kolei bardzo często ma związek z niedoborem tego pierwiastka w codziennej diecie. Na anemię bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni, a dokładnie kobiety w wieku rozrodczym i ciężarne. Ponadto do grupy osób, u których mamy do czynienia ze zwiększonym ryzykiem występowania anemii, zalicza się osoby w podeszłym wieku, dzieci i młodzież, osoby obciążone genetyczne lub zmagające się z różnymi chorobami przewlekłymi. Oto kilka najważniejszych faktów dotyczących przyczyn anemii:

  • Anemia może być wynikiem znacznej utraty krwi np. po urazie, krwawieniu z przewodu pokarmowego czy podczas bardzo obfitej miesiączki u kobiet.
  • Zmniejszenie produkcji krwinek czerwonych wiąże się często z zaburzeniami wchłaniania lub syntezy hemoglobiny, niedoborem żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego, a także nowotworem szpiku kostnego.
  • Niedokrwistość może być także uwarunkowana genetycznie lub stanowić nabytą wadę budowy krwinek. Prowadzą do tego różnorodne infekcje, zaburzenia o charakterze genetycznym czy choroby autoimmunologiczne. 
  • Występowanie anemii często towarzyszy takim chorobom przewlekłym jak: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy, przewlekła niewydolność serca i nerek lub stany zapalne jelit.
  • Ponadto anemię może powodować nadużywanie alkoholu.

Objawy anemii. Po czym rozpoznać niedokrwistość?

Anemia może dawać wiele charakterystycznych objawów. Do najczęściej występujących zaliczamy:

  • osłabienie i szybkie męczenie się (nawet przy niewielkiej aktywności fizycznej),
  • blada skóra i błony śluzowe (spojówek lub wnętrza jamy ustnej),
  • spadek koncentracji i problem ze skupieniem uwagi,
  • kołatanie serca i duszności,
  • bóle i zawroty głowy.

Ponadto czynnikami wspomagającymi rozpoznanie anemii są skłonności do zajadów (popękanych kącików ust), wypadanie włosów, kruche i łamliwe paznokcie, sucha i szorstka skóra, częste uczucie zimna czy krwawienie z dziąseł. Może także wystąpić tzw. łaknienie spaczone, które oznacza chęć jedzenia m.in. kredy, gliny czy surowego ryżu. 

Na czym polega leczenie anemii?

Jeżeli podejrzewamy u siebie anemię, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu wykonania badań i podjęcia odpowiedniego leczenia. W tym przypadku podstawowymi badaniami laboratoryjnymi do wykonania są: pełna morfologia krwi, manualny rozmaz krwi, a także ocena gospodarki żelazowej, w której bada się poziom żelaza, ferrytyny i całkowitej zdolności do wiązania żelaza. Dodatkowo specjalista może zlecić oznaczenie stężenia witaminy B12 i kwasu foliowego, a także badania poziomu TSH, kreatyniny, LDH oraz ocenę parametrów układu krzepnięcia. 

Na podstawie wyników badań, a tym samym stopnia zaawansowania anemii, lekarz wdroży odpowiednie leczenie. W przypadku łagodnej lub umiarkowanej anemii bardzo często wystarczające okazuje się doustne suplementowanie żelaza w połączeniu z odpowiednią dietą - bogatą w produkty zawierające ten pierwiastek. Jeśli anemia wynika z niedoborów witaminy B12, niekiedy konieczne jest podawanie jej domięśniowo lub podskórnie przy pomocy zastrzyków. Leczenie anemii, która towarzyszy innym chorobom przewlekłym, zazwyczaj opiera się głównie na zwalczaniu choroby pierwotnej. W bardzo ciężkich przypadkach niedokrwistość może wymagać przetaczania krwi, przeszczepu szpiku kostnego czy przeprowadzenia zabiegu polegającego na wymianie osocza krwi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama