Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
piątek, 13 czerwca 2025 00:20
Reklama Czarno Białe sprzątanie profesjonalne

Konfiskata klepsydry żałobnej

O czym rozpisywała się prasa kilkadziesiąt, a nawet sto lat temu? Jakie informacje trafiały na czołówki gazet? I najciekawsze, jak się wtedy pisało? Zapraszamy na cykl "Z pożółkłych szpalt", w którym będzie można przeczytać informacje sprzed lat - niektóre mogą zaskoczyć.

Elektryfikacja Ziemi Radomskiej

Pomiędzy Zagożdżonem, Radomiem i Skarżyskiem wre energiczna praca nad ustawianiem słupów i montowaniem połączeń za pomocą drutów celem wykończenia robót, związanych z elektryfikacją miejscowości, położonych w okolicach wymienionego wyżej trójkąta.
Jak się dowiadujemy, elektryfikacji podjęło się przedsiębiorstwo prywatne p. n. „Związek Elektr. Okr. Rad.-Kiel.” a w skrócie: „Zeork”.
W prąd elektryczny mają być zasilane i nieco dalej położone miejscowości, jak Kozienice, Zwoleń, Skaryszew, Szydłowiec i. t.p.
Z uwagi na to, że druty połączenia elektrycznego będą biegły przeważnie w bliskim sąsiedztwie torów kolejowych, zatem przypuszczać należy, że i wszystkie stacje kolejowe położone pomiędzy Dęblinem i Skarżyskiem – otrzymają światło elektryczne.
Ze względu na zastosowanie najnowszej techniki przy montażu, rozpiętość pomiędzy słupami jest dość znaczna i wynosi 250 metrów.
Roboty są już na ukończeniu.

Słowo nr 265, 16 listopada 1929

 

 

W rocznicę zgonu
ś. p. H. Sienkiewicza

W piątek dn. 15 bm. minęła trzynasta rocznica zgonu największego powieściopisarza polskiego ś. p. Henryka Sienkiewicza.
W Radomiu – jak dotychczas – nikt jeszcze nie pomyślał o godnem uczczeniu tej rocznicy.
Dziwny i przykry to objaw.

Słowo nr 265, 16 listopada 1929

 

 

Zmiana w Zarządzie
kina „Nowe Czary”

Jak się dowiadujemy, z dniem 12.XI r. b. współwłaściciel kinoteatru „Nowe Czary” p. Bernard Niemczyk odstąpił swoje prawa p. Stanisławowi Bednarzowi, znanemu na tutejszym terenie handlowcowi. Miło nam jest podkreślić, ze znów jedna placówka wróciła w dawne polskie ręce.

Słowo nr 265, 16 listopada 1929

 

 

Konfiskata klepsydry
żałobnej!

W Krakowie zaszedł niebywały fakt konfiskaty klepsydry żałobnej Teodozji Sonikównej, która w 17-ym roku życia popełniła zamach samobójczy z powodu braku środków do życia. Pogrzebem jej zajął się związek dozorców i służby domowej, który na klepsydrach zamieścił słowa: „pogrzeb tragicznie zmarłej ofiary bezrobocia”. Te wyrazy spowodowały konfiskatę.

Słowo nr 270, 22 listopada 1929

 

 

Na rzecz ochrony zwierząt

W niedzielę, dnia 24 bm. odbędzie się w cukierniach pp.: Przybytniewskiego i Gromskiego („Udziałowa”), w restauracji hotelu „Rzymskiego” p. Łapety i w kinach: „Odeon”, „Nowe Czary” i „Corso” kwiatek na rzecz Ochrony Zwierząt.

Słowo nr 270, 22 listopada 1929

 

 

Ciekawe dane statystyczne
Ruch budowlany

W II-im kwartale r. b. - jak podają „Wiadomości Statystyczne m. Radomia” - rozpoczęto nowych budowli w naszem mieście 77, w czem 55 mieszkalnych; znajdowało się już w budowie 229, mieszkalnych 194, ukończono zaś 105, w czem mieszkalnych zaledwie 74. Przebudów uskuteczniono 39, nadbudów 12.

Słowo nr 265, 16 listopada 1930

 

 

Bezrobocie powiększyło się

Według tygodniowego zestawienia P. U. P. P. w Radomiu liczba bezrobotnych na terenie tegoż urzędu wzrosła o 52 osoby – a to wskutek zwolnień z miejscowych zakładów pracy oraz zarejestrowania nowych zgłoszeń bezrobotnych.
W ten sposób liczba bezrobotnych wynosi obecnie 1414 osób, w czem w samym Radomiu 1057 (prac. umysł. 203).

Słowo nr 262, 13 listopada 1930

 

Źródło: Radomska Biblioteka Cyfrowa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama