Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
poniedziałek, 23 czerwca 2025 14:02
Reklama Fotowoltaika

Co na komary? Sprawdź sposób, który działa również po ukąszeniu

Lato to czas beztroskich wieczorów na świeżym powietrzu, ale też nieproszonych gości w postaci komarów. Dlaczego jednych z nas owady te omijają szerokim łukiem, a inni stają się ich ulubionym celem? Co sprawia, że komary wybierają właśnie nas i jak skutecznie się przed nimi chronić? Poznaj sprawdzone domowe sposoby na komary i odkryj naturalny żel Dapis®, który przynosi ulgę po ukąszeniu.
  • Źródło: Artykuł sponsorowany

Dlaczego przyciągamy komary?

Niektórzy z nas są bardziej narażeni na ugryzienia komarów niż inni. Dlaczego tak się dzieje i co przyciąga komary? Wpływ na to ma kilka czynników. Pierwszym z nich są wydzielane przez nas związki chemiczne, w tym przede wszystkim dwutlenek węgla, który wytwarzamy podczas oddychania. Drugim są związki obecne w ludzkim pocie, takie jak kwas mlekowy i amoniak – to niezwykle atrakcyjne zapachy dla komarów. Oznacza to, że na ich ukąszenia jesteśmy bardziej narażeni między innymi podczas aktywności fizycznej. Liczy się zatem nasz indywidualny zapach, ale jak się okazuje, nie bez znaczenia jest również temperatura naszego ciała, kolor odzieży, a nawet grupa krwi. To dlatego jedne osoby dla komarów wydają się być znacznie bardziej „atrakcyjne”, a inne mniej.

Sposoby na komary – domowe metody i apteczne środki

Sposobów na odstraszanie komarów nie brakuje – pytanie tylko, które z nich naprawdę działają. Wśród domowych metod prym wiodą olejki eteryczne, np. olejek lawendowy, eukaliptusowy czy z trawy cytrynowej. Na ich bazie można przygotować naturalne środki na komary, np. w postaci sprayu. Przed komarami w domu uchronią nas niezawodne moskitiery. Popularne są również spirale i świece zapachowe, które możemy stosować chociażby na tarasie. Specjalistyczne preparaty znajdziemy w aptekach i drogeriach. Są skuteczne, ale warto wiedzieć, że niektóre z nich nie powinny być stosowane w obecności dzieci i kobiet w ciąży. A co zrobić, kiedy mimo profilaktyki dojdzie do ukąszenia przez komara?

Co działa po ukąszeniu komara?

Ukąszenia komarów, choć zazwyczaj niegroźne, potrafią być wyjątkowo uciążliwe – powodują świąd, pieczenie oraz obrzęk skóry. Aby złagodzić te przykre objawy i zapobiec dalszemu podrażnieniu, warto działać szybko. Przede wszystkim należy unikać drapania – choć przynosi chwilową ulgę, może prowadzić do uszkodzenia naskórka i wtórnych infekcji. Pomóc może również schłodzenie miejsca ukąszenia, np. za pomocą zimnych kompresów lub żelowych okładów, które zmniejszą opuchliznę i uczucie pieczenia.

W przypadku nasilonego dyskomfortu warto sięgnąć po sprawdzone preparaty łagodzące. Dapis® to żel, który szybko ukoi swędzące zmiany po ukąszeniach komarów*. To doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących środków na ukąszenia, które mogą być stosowane zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Żel Dapis® – skuteczny środek na ukąszenia komarów

Dapis®, to żel, który szybko koi swędzące zmiany po ukąszeniach komarów, łagodzi pieczenie oraz pomaga ograniczyć dyskomfort przy świądzie i podrażnieniach skóry o niewielkim nasileniu.

Dodatkowo przyjemnie chłodzi zaczerwienioną i rozgrzaną skórę, przynosząc ulgę w tej dokuczliwej przypadłości, odczuwaną już po kilku minutach od pierwszej aplikacji*.

Wystarczy nanieść cienką warstwę produktu na zmianę na skórze i delikatnie ją wmasować, a następnie powtarzać aplikację kilka razy dziennie.

Kiedy stosować żel Dapis®? Dapis® będzie pomocny w przypadku ukąszeń owadów, gdy pojawia się uczucie pieczenia oraz swędzenia. Żel może być stosowany już od 1. roku życia, jest więc świetnym rozwiązaniem dla całej rodziny.

Które rośliny odstraszają komary?

Jeśli chcemy stworzyć naturalną barierę ochronną na tarasie czy balkonie, możemy wspomóc się roślinami, których zapach odstrasza komary. Warto posadzić je w donicach lub skrzynkach i ustawić w pobliżu drzwi, okien czy miejsc, w których spędzamy najwięcej czasu na dworze. Najpopularniejsze rośliny na komary to:

  • lawenda,
  • mięta,
  • trawa cytrynowa,
  • bazylia,
  • geranium (pelargonia),
  • komarzyca,
  • kocimiętka.

*Uczucie ulgi odczuwalne po 5-ciu minutach od pierwszej aplikacji. Ocena skuteczności po ukąszeniu przez komara. Test konsumencki przeprowadzony w warunkach domowych w grupie 101 osób.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama