Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
piątek, 5 grudnia 2025 08:51
Reklama

Spacerkiem po mieście. Polska Fabryka Wyrobów Cukierniczych i Przetworów Owocowych „Fructila”

Spółka, z ograniczoną odpowiedzialnością, została zarejestrowana w Cieszynie 22 kwietnia 1939 roku, a już w lipcu otworzyła oddział w Radomiu.

Zakład został urządzony w wydzierżawionych od miasta, pustych dotychczas, pomieszczeniach Rzeźni Miejskiej od strony ul. Wernera. (Budynki nie zachowały się do naszych czasów; zostały wyburzone w latach 90.; dzisiaj znajduje się tu parking centrum handlowego.) Przez kilka miesięcy obiekty remontowano i adaptowano do nowych celów. Pod koniec roku przy ul. Wernera rozpoczęła się produkcja cukierków, wyrobów czekoladowych, wafli i marmolady.


Fructili nie przeszkodził wybuch II wojny światowej. Ba, w marcu 1941 roku centrala firmy została przeniesiona do Radomia. W listopadzie spółka, nadal z ograniczoną odpowiedzialnością, zmieniła nazwę na „Poma” Fabryka Przetworów Owocowych i Wyrobów Cukierniczych. We „Fructilę” Fabrykę Przetworów Owocowych i Wyrobów Cukrowych przekształciła się 25 marca 1942 roku. Przejściowo nazywała się także „Zaolzie” G.m.b.H. Polnische Zuckerwaren und Obstverwertungsfabrik (Polska Fabryka Cukiernictwa i Przetwórstwa Owoców).


Wycofujący się Niemcy nie zdążyli zniszczyć fabryki cukierniczej, nie wywieźli też maszyn i urządzeń do produkcji. Już w kwietniu 1945 firma została przejęta przez „Społem” Związek Gospodarczy Spółdzielni RP. I od razu rozpoczęła wyrób nie czekolady wprawdzie, bo w zrujnowanym kraju ziarna kakaowego nie było, ale marmolady, a potem cukierków. Powojenna Fructila zatrudniała 55 pracowników.


W 1948 roku Fabryka Przetworów Owocowych i Wyrobów Cukrowych „Fructila” przeszła na własność skarbu państwa. Na początku lat 50. przestała istnieć.

Na podstawie informacji zawartych w „Encyklopedii Radomia. Nowe wydanie” Jerzego Sekulskiego, Radom 2012


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama