Oficjalna, urzędowa lista inwazyjnych gatunków obcych zawiera w tej chwili 60 gatunków zwierząt (44 kręgowców i 16 bezkręgowców) oraz 49 gatunki roślin naczyniowych. To był punkt wyjścia dla twórców najnowszej ekspozycji Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
- Pomysł pojawił się wiele lat temu, myślałem już o tej wystawie od dłuższego czasu. Miała ona mieć szerszą formułę i charakter, traktować o zjawisku wędrówek, migracji zwierząt, ich przemieszczaniu się. To naturalne, odbywają się sezonowe migracje, są też migracje związane z poszerzaniem zasięgu występowania danego gatunku. Są również takie zjawiska, które są inspirowane przez człowieka - mówi Marek Słupek, kierownik działu przyrody Muzeum im. Jacka Malczewskiego, kurator wystawy.
Na wystawie można obejrzeć w sumie 58 okazów roślin i zwierząt. Spora część to własność radomskiego muzeum. Pozostałe modele pochodzą m.in. z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego, Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Muzeum Przyrodniczego z Krakowa. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zgodziła się udostępnić materiały informacyjne.
Współorganizatorem ekspozycji jest radomska Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. - Mam nadzieję, że ta wystawa przyczyni się do wzrostu świadomości społecznej. Ona ma olbrzymi wymiar edukacyjny – mówi Edyta Nowicka, Rzeczniczka prasowa RDLP w Radomiu. - Warto wiedzę o gatunkach inwazyjnych upowszechniać. Bo wiele możemy zrobić sami. Np. zgłaszać występowanie gatunków obcych.
Dodatkowo Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu przygotowało wystawę "Siekierezada polska", która przedstawia fotografie polskich dróg i bezdroży, wykonanych przez członków Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego i Klubu Przyrodników Regionu Radomskiego. Towarzyszą jej cytaty z poezji Edwarda Stachury.
Wystawa "Inwazja" będzie czynna do 31 marca 2025 r.
Napisz komentarz
Komentarze