Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
piątek, 13 czerwca 2025 00:33
Reklama

Dyskusja o wyzwaniach mazowieckiej wsi

O zmieniającym się rolnictwie, wprowadzaniu nowych technologii i wyzwaniach rozmawiali uczestnicy 17. edycji Mazowieckiego Kongresu Obszarów Wiejskich. Wydarzenie odbyło się w Sękocinie Starym w powiecie pruszkowskim.
Dyskusja o wyzwaniach mazowieckiej wsi

Źródło: fot. TV Dami

Kongres był okazją do wymiany poglądów, dyskusji o wyzwaniach w rolnictwie, ale też przekazania informacji o możliwościach rozwojowych w tym obszarze. W województwie mazowieckim jest 314 gmin, z czego zdecydowaną większość stanowią obszary wiejskie.

- Chcemy po pierwsze przekazywać informacje o możliwościach wsparcia ze środków europejskich, ale też ze środków z budżetu województwa mazowieckiego. Z drugiej strony chcemy się też wsłuchać w opinie samorządowców z gmin, z powiatów, ale też samorządowców związanych z działalnością społeczną, z organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, czy ochotniczych straży pożarnych. Po to, żeby ten przepływ informacji był w obie strony i żebyśmy mogli wspólnie rozwiązywać największe wyzwania - mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Jednym z poruszonych tematów była idea Smart Villages. Przedstawiła ją dr hab. Anna Bielska z Politechniki Warszawskiej.

- To jest trudny temat, jeżeli chodzi o naukę, bo on jest bardziej praktyczny niż naukowy. Tutaj trzeba po prostu pomyśleć, do czego wykorzystać generalnie tę sztuczną inteligencję, chociażby czy różnego rodzaju aplikacje już opracowane, żeby ona nam pomogła w tym, co jest dla nas najważniejsze - tłumaczy dr hab. inż. Anna Bielska z Politechniki Warszawskiej.

Przed samorządowcami stoi wiele wyzwań związanych z rozwojem rolnictwa.

- Jest ogromny problem z pozyskaniem dużych środków na modernizację oczyszczalni ścieków. Choćby w Wólce Domanowskiej mamy już od wielu lat sporządzoną dokumentację. Potrzebujemy 30 milionów złotych. Własnych środków na te zadania mamy tylko i wyłącznie około 1-1,5 mln rocznie. Więc bez środków zewnętrznych nie uda się tego zadania zrealizować - mówi Dariusz Wołczyński, burmistrz Przytyka.

Inne wymieniane wyzwania to m.in. wyludnianie się gmin na obrzeżach województwa mazowieckiego, ujemny przyrost naturalny, czy remonty dróg.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama