Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
niedziela, 15 czerwca 2025 23:16
Reklama Dom ze snu

Nowy szyld i nowe postulaty. Jakie pomysły ma stowarzyszenie "Lepszy Radom"?

Stowarzyszenie Lepszy Radom złożyło do rady miejskiej dwa obywatelskie projekty uchwały. Chodzi o strefę płatnego parkowania, a także o zmniejszenie liczby podpisów, wymaganych do tego, aby takowy obywatelski projekt złożyć.
Nowy szyld i nowe postulaty. Jakie pomysły ma stowarzyszenie "Lepszy Radom"?

Źródło: Fot. CoZaDzień.pl / Piotr Nowakowski

Stowarzyszenie "Lepszy Radom" założyli politycy, którzy do tej pory działali pod głównym szyldem Bezpartyjnych Samorządowców, a w ostatnich wyborach samorządowych startowali np. z list komitetu Roberta Prygla. Jak podkreślają, chcą być mocną siłą polityczną w naszym mieście. Dodają, że stowarzyszenie nadal będzie wchodziło w skład Bezpartyjnych Samorządowców. 

- W Radomiu nie mamy praktycznie żadnej opozycji wobec władzy prezydenta Witkowskiego. Prawo i Sprawiedliwość dokonało wielkiej kompromitacji, bowiem dwójka przewodniczących rady miejskiej z tej formacji - pani Kinga Bogusz oficjalnie przeszła na stronę prezydenta, pan Dariusz Wójcik nieoficjalnie skierował się w tamte strony. Prawo i Sprawiedliwość nie ma już żadnej wiarygodności dla wyborców opozycji w Radomiu. My chcemy zagospodarować tę przestrzeń - mówi Filip Waligórski, członek stowarzyszenia. 

Stąd też już podjęte inicjatywy. Pierwsza z nich to obywatelski projekt uchwały w sprawie przywrócenia poprzednich godzin obowiązywania strefy płatnego parkowania, tzn. od godziny 8 do 16. Decyzją radnych, od 1 września strefa została wydłużona do godz. 18. - Jest taką pewną formą wykluczenia i dyskryminacji biedniejszych mieszkańców Radomia. W naszej opinii będzie to też nieco dysfunkcyjne dla przedsiębiorców, działających na terenie płatnego parkowania - tłumaczy Wojciech Bernat ze stowarzyszenia "Lepszy Radom". 

Kolejny projekt to zmiana liczby podpisów, które są wymagane do tego, aby rada miejska zajęła się obywatelskim projektem uchwały. Obecnie podpis pod taką uchwałą musi złożyć 500 osób. Członkowie stowarzyszenia proponują, żeby zmienić ten zapis i żeby do obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej potrzebne było "tylko" 300 podpisów. - Jaka to dostępność obywateli do różnych inicjatyw, jeżeli trzeba zebrać aż tak dużą liczbę podpisów. To już na poziomie podstawowym zniechęca inicjatorów wielu projektów, działaczy społecznych do podejmowania takich działań i zmieniania naszego miasta - mówi Bernat. 

Członkowie stowarzyszenia "Lepszy Radom" zapewniają, że w najbliższych tygodniach i miesiącach będą podejmować kolejne inicjatywy, które mają poprawić życie mieszkańców, a także samo funkcjonowanie naszego miasta.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama