Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
wtorek, 24 czerwca 2025 06:27
Reklama

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym vs. piec na pellet z płaszczem wodnym – który wybrać do Twojego domu?

Zastanawiasz się nad systemem ogrzewania domu, który zapewni Ci ciepło i komfort użytkowania, a jednocześnie pozwoli żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym? Przy powyższych rozważaniach powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim dwa rozwiązania: wkład kominkowy z płaszczem wodnym lub piec na pellet z płaszczem wodnym. Które z nich będzie lepszym wyborem do Twojego domu? Poniżej porównujemy oba systemy, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.
  • Źródło: Artykuł sponsorowany

Jak działa płaszcz wodny?

Zarówno wkład kominkowy, jak i piec na pellet z płaszczem wodnym, łączy jedna wspólna cecha - wykorzystują one płaszcz wodny, czyli specjalną konstrukcję, umieszczoną wokół komory spalania. Płaszcz wodny tworzy zamknięty obieg, w którym woda jest podgrzewana przy pomocy ciepła wywodzącego się z ognia i trafia do instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki temu ciepło rozprowadza się równomiernie przez grzejniki lub ogrzewanie podłogowe po całym domu, a dodatkowo może podgrzać wodę użytkową.

Jakie zalety posiada pellet?

Pellet to czyste, ekologiczne i ekonomiczne paliwo, określane często mianem “zielonego węgla”. Systemy ogrzewania, wykorzystujące pellet, stanowią nowoczesne i zaawansowane technologicznie urządzenia, które w połączeniu z funkcją płaszcza wodnego, są w stanie efektywnie ogrzać cały dom bez szkody dla środowiska. Stosowanie kominków na pellet jest zgodne z obowiązującymi przepisami i mogą one pełnić funkcję głównego źródła ciepła w domu jednorodzinnym (kominki spełniające normy ekoprojektu). 

To rozwiązanie przyjazne środowisku, które nie tylko zapewnia wysoką efektywność energetyczną, ale również minimalizuje emisję szkodliwych substancji. W odróżnieniu od tradycyjnych paliw, takich jak węgiel, spalanie pelletu nie generuje pyłu ani nieprzyjemnych zapachów. Co więcej, pellet powstaje z odnawialnych surowców roślinnych i nie zawiera toksyn, dzięki czemu podczas jego spalania do atmosfery nie trafiają niebezpieczne związki chemiczne.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym – zalety i wady

Największą zaletą wkładu kominkowego z płaszczem wodnym jest znacznie lepsze wykorzystanie ciepła, powstającego podczas spalania niż w przypadku zastosowania tradycyjnego wkładu kominkowego. Choć jego koszt zakupu jest wyższy, to dzięki wysokiej sprawności i dodatkowym funkcjom, inwestycja szybko zaczyna przynosić realne oszczędności. ​​Dodatkowo, taki kominek tworzy przyjemny klimat i pozwala cieszyć się widokiem żywego ognia.

Wadą takiego rozwiązania, w porównaniu z piecykiem na pellet z płaszczem wodnym, jest natomiast mniejsza automatyzacja pracy i konieczność regularnej obsługi – to znaczy dokładania drewna i czyszczenia paleniska. Trzeba też pamiętać o konieczności wykonania odpowiedniego projektu instalacji, aby całość działała wydajnie i bezpiecznie.

Piecyk na pellet z płaszczem wodnym – mocne i słabe strony

Mocną stroną piecyka na pellet z płaszczem wodnym jest przede wszystkim wysoki komfort użytkowania, dzięki automatycznemu podawaniu paliwa. Ponadto do zalet tego rozwiązania możemy zaliczyć łatwe sterowanie temperaturą (często z możliwością programowania), czystą obsługę oraz stabilną pracę całego systemu grzewczego. To rozwiązanie ekologiczne, wykorzystujące odnawialne paliwo o wysokiej kaloryczności i niskiej emisji spalin.

Wadę stanowi natomiast w tym przypadku wyższy koszt zakupu w odniesieniu do wkładu kominkowego z płaszczem wodnym, konieczność zapewnienia miejsca na magazynowanie pelletu oraz regularne serwisowanie podajnika i elektroniki. Dodatkowo piecyk na pellet nie daje takiego efektu wizualnego jak klasyczny kominek z żywym ogniem.

Co wybrać: mały piec na pellet z płaszczem wodnym czy wkład kominkowy z płaszczem wodnym?

Odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna - wiele zależy w tym przypadku od naszych indywidualnych potrzeb grzewczych, oczekiwań estetycznych czy możliwości finansowych. Chcąc jednak nieco uprościć sobie podjęcie ostatecznej decyzji, warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki:

  • jeśli chcesz połączyć ogrzewanie z efektem dekoracyjnym, lubisz widok ognia i nie przeszkadza Ci regularne dokładanie drewna – wkład kominkowy z płaszczem wodnym będzie idealny,
  • jeżeli natomiast zależy Ci na bezobsługowym, wydajnym i nowoczesnym systemie, postaw na piec na pellet z płaszczem wodnym.

Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy na naszą stronę: https://www.defrohome.pl/

Źródła:

  1. Kominek z płaszczem wodnym – czy warto? Wady i zalety tego rozwiązaniahttps://www.archon.pl/kominek-z-plaszczem-wodnym-czy-warto-art-10551
  2. Pellet od A do Z. Wszystko, co musisz wiedzieć, w pigułcehttps://magazynbiomasa.pl/pellet-od-a-do-z-wszystko-co-musisz-wiedziec-w-pigulce/
  3. Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 r. – określające wymogi ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32015R1185

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama