Egzamin z języka polskiego rozpoczął się we wtorek, 13 maja. Uczniowie arkusze egzaminacyjne otrzymali o godz. 9, następnie mieli 150 minut na rozwiązanie wszystkich zadań. Co ciekawe, to o 30 minut więcej niż w zeszłym roku.
Dziś wybraliśmy się przed Publiczną Szkołę Podstawową nr 14, gdzie w galowych strojach i z czarnym długopisem w ręku pojawiło się 64 uczniów. - Są zadowoleni, a to nas oczywiście bardzo cieszy. Kiedy wchodzili tutaj rano, to byli bardzo zestresowani, więc te słowa wsparcia były bardzo potrzebne - mówi Jan Rychlicki, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Radomiu.
Podczas egzaminu ósmoklasiści musieli wykazać się znajomością lektury „Chłopcy z placu broni”. Tematem przewodnim całego arkusza była przyjaźń. Jeżeli chodzi o pracę pisemną do wyboru było opowiadanie lub przemówienie. W tym roku w radomskich szkołach podstawowych do egzaminu przystąpiło 2020 uczniów.
- Oceniam ten egzamin bardzo dobrze, na pewno lepiej niż próbny. Był o wiele łatwiejszy, no a temat był bardzo na topie. Liczę na więcej niż 90 proc. - komentuje Basia, uczennica PSP nr 14.
Dla wielu uczniów dobór lektury był dużym zaskoczeniem, ponieważ powieść Ferenca Molnara omawiana jest w klasie 5.
- Nie było jakoś bardzo trudno, ale wiadomo, łatwo też nie. Zdecydowałam się na przemówienie i myślę, że dobrze sobie poradziłam - mówi Kasia, uczennica PSP nr 14.
Przed uczniami klas ósmych jeszcze dwa dni zmagań. W środę czeka na nich matematyka, natomiast w czwartek wybrany język obcy. Egzaminu ósmoklasisty nie można formalnie nie zdać, ponieważ nie ustalono minimalnego progu punktowego. Uzyskany wynik ma jednak znaczenie przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej – stanowi połowę wszystkich punktów możliwych do zdobycia.
Arkusze z języka polskiego dostępne są: TUTAJ.
Napisz komentarz
Komentarze