Wernisaż wystawy "Nowe pokolenie" Wojciecha Fibaka odbył się w sobotę, 5 kwietnia. Pojawiło się na nim wielu gości. Wśród nich artyści, koneserzy sztuki oraz inni, zainteresowani wyjątkowymi pracami. Według opinii ekspertów, kolekcja Wojciecha Fibaka stanowi jeden z najcenniejszych i najstarszych prywatnych zbiorów sztuki współczesnej w Polsce. Do gromadzonych od połowy lat 70. XX wieku dzieł przedstawicieli szkoły paryskiej oraz polskiej awangardy powojennej w ostatnich latach dołączyły prace artystek i artystów młodej generacji.
- Moją zasadą było zawsze zdobywanie prac najlepszych i najbardziej znanych artystów. Ta kolekcja to taki "creme de la creme", jeśli chodzi o dzieła przedstawicieli młodego pokolenia. To artyści i artystki bardzo modni, rozchwytywani na całym świecie, reprezentowani przez światowe galerie. Większość prac zdobywałem w Tokio, Los Angeles, Paryżu czy Zurychu - mówi Wojciech Fibak, właściciel kolekcji.
Prace zgromadzone w Elektrowni zostały wykonane przez artystów, którzy zakończyli swój proces edukacyjny w szkołach artystycznych po 1989 roku, czyli już w wolnej Polsce. Wśród nich znajdują się zarówno osoby uznane w Polsce i na świecie, jak i młode, wybijające się, będące nadzieją polskiej sztuki. Prezentowane prace prowadzą widza przez różnorodne postawy twórcze i bogactwo tematów poruszanych przez młode pokolenie – od eksploracji tożsamości, płci, przez refleksję nad kondycją społeczeństwa, rolą technologii, po pytania o przyszłość. Są komentarzem do problemów społecznych, takich jak globalizacja, zmiany klimatyczne czy relacje. Prowokują do pytań o granice sztuki, znaczenie obrazu w epoce powszechnej cyfryzacji i roli artysty jako komentatora współczesnych zjawisk społecznych.
- Dzięki współpracy z tak wybitną postacią jak Wojciech Fibak mogliśmy zaprezentować szerszej publiczności najważniejsze nurty najnowszego malarstwa. 30 artystów, ponad 80 prac, bardzo przekrojowa wystawa. To esencja polskiej sztuki współczesnej - informuje Paweł Witkowski, kurator wystawy.
Wystawa "Nowe Pokolenie" Wojciecha Fibaka będzie czynna do 31 sierpnia 2025 r.
Napisz komentarz
Komentarze