Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
środa, 25 czerwca 2025 04:32
Reklama BAIKA czyste powietrze

O Józefie Grzecznarowskim

Promocja książki Sebastiana Piątkowskiego „Józef Grzecznarowski". Niezwykły człowiek w niezwykłych czasach” odbędzie się dzisiaj (czwartek, 19 grudnia) w Muzeum Historii Radomia.

Najnowsza publikacja Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu to kontynuacja cyklu „Panteon najwybitniejszych włodarzy Radomia”, który zapoczątkowała monografia Przemysława Prekiela o Stanisławie Kelles-Krauzie. Tym razem znany radomski historyk dr hab. Sebastian Piątkowski zmierzył się z legendą Józefa Grzecznarowskiego (1884-1976), bojowca PPS, katorżnika, przedwojennego prezydenta Radomia, posła na Sejm, spółdzielcy i działacza społecznego, Honorowego Obywatela Miasta Radomia. To pierwsze tak obszerne i kompletne opracowanie fascynującej biografii „budowniczego Radomia” (blisko 250 stron), dwukrotnie skazanego przez carat na karę śmierci, późniejszego więźnia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen.


Oprócz wielu nowych wątków z biografii „Dziada” (tak Grzecznarowskiego nazywano powszechnie w Radomiu) wydawnictwo zawiera wyjątkowy materiał ilustracyjny, obejmujący fotografie, ryciny i dokumenty, będący źródłem żmudnej autorskiej kwerendy. Rozmowę z autorem poprowadzi Marcin Kępa z Muzeum im. Jacka Malczewskiego, na co dzień kurator ekspozycji „Muzeum Historii Radomia”, który jest redaktorem wydawnictwa.


Spotkanie w Muzeum Historii Radomia (Rynek 4/5) rozpocznie się o godz. 18. Wstęp - 1 zł.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama