Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
środa, 18 czerwca 2025 22:56
Reklama Fotowoltaika

Oblała narzeczonego kwasem, wiec partyjny na cmentarzu

O czym rozpisywała się prasa kilkadziesiąt, a nawet sto lat temu? Jakie informacje trafiały na czołówki gazet? I najciekawsze, jak się wtedy pisało? Zapraszamy na cykl "Z pożółkłych szpalt", w którym będzie można przeczytać informacje sprzed lat; niektóre mogą zaskoczyć.

Oblała narzeczonego kwasem siarkowym

Musiałówna Aniela, zam. przy ul. Żeromskiego 25, oblała kwasem siarkowym na ul. Jacka Malczewskiego, Gawędzkiego Stefana, zam. Obozisko 10, który wskutek tego doznał lekkich poparzeń ciała i spalenia marynarki. Przyczyną były nieporozumienia narzeczeńskie.

Słowo nr 244, 22 października 1929

***

Zastój w garbarstwie trwa

W przemyśle garbarskim, jak nas informują, zastój trwa w dalszym ciągu. Liczba protestów nie tylko nie maleje, a nawet się zwiększa. Poprawy w tym kierunku w najbliższym czasie nie przewiduje się.

Słowo nr 248, 26 października 1929

 ***

KRONIKA POLICJA

Najście domu. Stanisławska Weronika, zam. przy ul. Polnej 2, zameldowała w Kom. P. P., że w nocy z 20 na 21 b. m. przechodzący ulicą Bogdan Porczyński, zam. przy ul. Polnej 8, usiłował dostać się do jej mieszkania, uderzając w ścianę jakimś twardym przedmiotem. Na alarm Stępniewskiej Porczyński zbiegł.

Słowo nr 248, 26 października 1929

***

Wiadomości kościelne

W niedzielę (27 października 1929 roku wypadała niedziela – przyp. red.) cały świat katolicki obchodzi uroczyście Święto Chrystusa Króla. Również i w Polsce uroczystość obchodzona jest rokrocznie z całą okazałością. We wszystkich kościołach odbędą się z tej racji uroczyste nabożeństwa. Organizuje się również obchody poza kościelne, jak akademje, wieczornice i inne imprezy ku czci Chrystusa Króla.

Słowo nr 249, 27 października 1929

***

Dziki w lasach pod Zagożdżonem

Komunikują nam, iż na polowaniu w ubiegłym tygodniu na terenie lasów zagożdżońskich zabito 4 dziki.
O istnieniu dzików w lasach kozienickich i zagożdżońskich słyszało się przed wieloma laty, ostatnio jednak spotykano je bardzo rzadko. Zdobycz 4 okazów na jednem polowaniu należy uważać za bardzo znaczną.

Słowo nr 253, 1 listopada 1929

***

Nareszcie chodnik!

Na pewnej części ulicy Długiej w pobliżu dworca kolejowego nie było dotąd chodnika, skutkiem czego w dni słotne ludzie brnęli w błocie po kostki, niszczyli przy tem obuwie i odzież. Ostatnio na te części prowizorycznego usypanego z piasku, chodnika nareszcie zniesiono płyty betonowe, które w najbliższych dniach zostaną ułożone. Nareszcie więc będziemy mieli należyty dostęp do stacji.

Słowo nr 253, 1 listopada 1929

***

Nożem w głowę

Wilczyński Stefan, dozorca domu przy ul. Spacerowej podczas sprzeczki z Kirszenblatem Berkiem – o zapłacenie za otwarcie bramy – uderzył Kirszenblata nożem w głowę.

Słowo nr 253, 1 listopada 1929

***

Wiec P. P. S. na cmentarzu

We Wszystkich Świętych, już o zmierzchu, urządziła sobie radomska P. P. S. (a właściwie jej przywódcy) więc partyjny na cmentarzu katolickim. Miało to być niby oddanie hołdu poległym bojowcom z 1905 r. tam pochowanym. Pierwszy przemawiał viceprezydent Uziembło, który sławił czyny bojowców, natomiast towarzysz prezydent Grzecznarowski mówił o sytuacji politycznej, o zajściach w Sejmie i. t. d. Wznoszono różne okrzyki i śpiewano „Czerwony Sztandar”.

Czy menerzy (przywódcy – przyp. red.) P.P.S. nie zdają sobie sprawy z tego, że cmentarz katolicki, nie jest miejscem na wiece polityczne? Czy nie wiedzą, że nawet rozważniejsi robotnicy byli oburzeni tym występem w miejscu poświęconem, gdzie prochom zmarłych należy się przedewszystkiem spokój?

Słowo nr 256, 6 listopada 1929

Źródło: Radomska Biblioteka Cyfrowa

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama