Czterogłosowy męski zespół składał się z trzech sekcji. Chóralną dowodził sam Mroczek, instrumentalną kierował W. Fanti, a dramatyczną dyrektor Drewski. Chór występował przez cały okres międzywojenny. Jedną z prekursorskich form jego działalności, zainicjowaną przez Wilhelma Mroczka, były poranki muzyczne dla młodzieży radomskich szkół w wykonaniu chóru, połączone z odczytami z dziedziny muzyki.
Zespół miał siedzibę tam, gdzie szkoła – najpierw w budynku Miejskiej Szkoły Rzemieślniczo-Przemysłowej im.Jjana Kilińskiego przy ul. Wysokiej 66 (obecnie ul. 25 Czerwca 60), a 10 lat później w nowo wybudowanym obiekcie przy ul. Kościuszki 7.
Chór „Hasło” został reaktywowany w 1945 roku przez dyrektora szkoły Bolesława Egiejmana. Zespół prowadzili: Bolesław Krywiczanin (1916-1990) – muzyk, dyrygent i pedagog urodzony w Głębokim koło Wilna, absolwent Wydziału Nauczycielskiego przy Konserwatorium Muzycznym w Warszawie oraz Ludwik Knysak (1883-?) - muzyk, kapelmistrz i pedagog, urodzony w Częstochowie, absolwent Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, prof. Konserwatorium Muzycznego we Lwowie.
Uznany za jeden z najlepszych chórów młodzieżowych w kraju, nagrywał nawet, w 1951 roku, w Polskim Radiu. W 1955 roku chór „Hasło” połączył się z chórem żeńskim prowadzonym przez Helenę Cibor (1914-1988) – urodzoną w Radomiu pedagog i dyrygentkę. Trzy lata później zespół został włączony do międzyszkolnego chóru mieszanego. Zawiesił działalność w 1968 roku.
Kontynuatorem tradycji chóru „Hasło” był Harcerski Zespół Artystyczny „Kamerton”. Powstał w 1976 roku przy Technikum Budowlanym z połączenia chóru mieszanego pod dyrekcją Aleksandra Sawickiego, zespołu tanecznego pod kierunkiem Heleny Stadnickiej, zespołu gimnastyki artystycznej prowadzonego przez Barbarę Nowakowską i zespołu recytatorskiego, którym kierowała Halina Ołtarzewska.
Napisz komentarz
Komentarze