Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
wtorek, 24 czerwca 2025 06:00
Reklama

Freedom Film Festival. Kto wygrał?

Znamy laureatów Ogólnopolskiego i Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych, który odbył się w ramach Freedom Film Festival. Złoty Łucznik trafił do reżysera filmu "Moja siostra", a Platynowy do reżyserki filmu "Jina". Ale to nie wszystkie nagrody.
Freedom Film Festival. Kto wygrał?

Źródło: fot. cozadzien.pl/Szymon Wykrota

Gala finałowa, podczas której wręczono wszystkie nagrody, odbyła się w sobotę (13.07) w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. W sali zgromadziło się wiele osób, oczekujących na werdykt jury, które oceniało uczestników w kilkunastu kategoriach.

Wisienką na torcie było wręczenie Złotego i Platynowego Łucznika. Ten pierwszy, za najlepszy film w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Krótkometrażowych, trafił do rąk Mariusza Rusińskiego za film "Moja siostra". - Za poruszającą, zrealizowaną z wielką odwagą i czułością osobistą opowieść o kryzysie rodziny i uzdrawiającej sile miłości - mówił ze sceny przewodniczący jury Paweł Maślona.

Film opowiada o uzależnionej od narkotyków nastolatce, która walczy o wyjście z nałogu. 

- W momencie, kiedy członkowie rodziny zobaczyli, że ja gram w otwartą grę z nimi i nie chcę w żaden sposób nimi manipulować, żeby wykorzystać to do filmu, a jest to wspólna praca, żeby wyjść z ciężkiej sytuacji i razem się zebrać w tym problemie, zaczęli inaczej patrzeć na naszą pracę nad filmem. Jak zobaczyli, że ten film ma dobre przesłanie i może pomóc innym rodzinom w takich problemach, to oni też byli z tym okej, tak że nagrywaliśmy nawet intymne sytuacje. Na początku opory były, ale potem przyświecała nam nadzieja na lepsze jutro dla całej rodziny i dla innych rodzin, wtedy było wszystko załatwione - tłumaczył nam reżyser filmu Mariusz Rusiński.

Natomiast Platynowy Łucznik, za najlepszy film w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych, trafił do Emilii Pluskoty za film "Jina". - Za poruszenie trudnego i niestety wciąż aktualnego tematu subtelnymi środkami wyrazu, jury podejmując decyzję o przyznaniu nagrody, wyraża poparcie dla działań i dążeń wolnościowych nie tylko w Iranie, ale i na całym świecie - mówił ze sceny przewodniczący jury Olaf Lubaszenko. W imieniu reżyserki nagrodę odebrał montażysta filmu Rafał Małecki.

- Jestem męskim rodzynkiem w tym gronie. Ten film zrobiły kobiety i on jest o kobietach. Chcieliśmy się wypowiedzieć i pomóc tym ludziom, bo uważam, że wszyscy zasługują na wolność. Jestem szalenie zaskoczony, że jury zauważyło tę historię, która jest tak odległa geograficznie. Chciałbym w imieniu Emilii dedykować tę nagrodę wszystkim, którzy walczą o swoją godność - mówił ze sceny Małecki.

Film opowiada historię sześciu irańskich kobiet, które dzielą się doświadczeniami z życia w Islamskiej Republice. Opowiadają o swoich obawach i marzeniach na temat Iranu. Ich świadectwa nawiązują do historii Jiny Mahsy Amini, irańskiej kobiety kurdyjskiego pochodzenia, która została śmiertelnie pobita przez policję obyczajową w Iranie 16 września 2022 r.

Podczas gali zostały także wręczone inne nagrody m.in. wyróżnienia, Nagroda Publiczności oraz Nagroda Specjalna im. Krystiana Dulewicza.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama