Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
niedziela, 7 grudnia 2025 10:28
Reklama Czarno Białe sprzątanie profesjonalne

Nowe dzieła w muzeum. Jest też specjalna szafa

W tym roku Elektrownia zakupiła pięć dzieł sztuki, nie tylko obrazów. To część długofalowej strategii rozbudowy zbiorów. Wartość dzieł to 240 tys. zł.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” budowę kolekcji, liczącej ponad 800 dzieł, w tym wiele już kanonicznych dla sztuki polskiej ostatnich dekad, rozpoczęła w 2007 roku. Wśród zakupionych dzieł znajdują się prace Marka Chlandy, których do tej pory w zbiorach nie było.

Do działu zbiorów pozaartystycznych została zakupiona szafa pomiarowo-rozdzielcza firmy Siemens & Halske z oryginalnym oprzyrządowaniem, częściowo zrekonstruowana w 2017 roku. Pieniądze na ten cel (70 tys. 890) zł przekazał Samorząd Województwa Mazowieckiego. - Zakup nawiązuje do pierwotnej funkcji Elektrowni i będzie stale eksponowany  na parterze budynku – wyjaśnia Kinga Maszczyńska z MCZW „Elektrownia”.

Zakup nowych dzieł w 2018 roku był możliwy dzięki dofinansowaniu z, mającego charakter konkursu, programu Regionalne Kolekcje Sztuki Współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu finansowym organizatora – Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia", ul. Kopernika 1.

 


Zbiory „Elektrowni” powiększają się

Zbiory „Elektrowni” powiększają się

Marek Chlanda, Grupa ZAŚNIĘCIE / FALLING ASLEEP group, 1996–2006.

Zbiory „Elektrowni” powiększają się

Zbiory „Elektrowni” powiększają się

Paweł Kowalewski, Kobieta i mężczyzna, 1985, olej na płótnie, 120 x 150 cm.

Zbiory „Elektrowni” powiększają się

Zbiory „Elektrowni” powiększają się

Paweł Susid, Projekt stołu dla czterech osób, 1985, olej, akryl, płótno, 46 x 80 cm.

Zbiory „Elektrowni” powiększają się

Zbiory „Elektrowni” powiększają się

3. Paweł Susid, Stażewski, Strzemiński mylą mi się, 1986/2008, akryl, płótno, 50 x 100 cm.

Zbiory „Elektrowni” powiększają się

Zbiory „Elektrowni” powiększają się

Piotr Lutyński, Oddział dziecięcy, 2014, łóżeczko szpitalne dziecięce, 7 par skrzypiec dziecięcych, linka stalowa; wym. w zależności od konfiguracji elementów: 141 x 105 x 64 cm, gumolit: 300 x 300 cm.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama
ReklamaElmas wędliny
Reklama
ReklamaSalon Oświetleniowy Mirat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama