Przez chorobę przewlekłą rozumie się stan chorobowy zdiagnozowany przed wyjazdem, który rozwija się powoli i jest długotrwały, ponadto wymaga też przyjmowania leków, a często również stałej opieki lekarskiej. Do chorób takich zaliczamy m.in. cukrzycę, astmę, alergię, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, nowotwory, chorobę Alzheimera czy Parkinsona.
Korzyści płynące z wykupienia odpowiedniej polisy
Każdy chory cierpiący na postępujące schorzenie powinien być świadomy tego, że jego stan zdrowia podczas podróży – w związku z wysiłkiem fizycznym, zmianą diety czy klimatu – może nagle ulec pogorszeniu. Choroba wieńcowa może doprowadzić do ataku serca, cukrzyca – do śpiączki cukrzycowej, a owrzodzenie dwunastnicy może skończyć się pęknięciem wrzodu. Każdy z tych przypadków wiąże się z dodatkowymi kosztami leczenia za granicą lub sprowadzenia chorego do kraju. Standardowa polisa ubezpieczeniowa nie pokrywa takich kosztów. Dlatego właśnie przed wyjazdem osoby chore powinny pomyśleć o polisie z wariantem rozszerzenia o następstwa chorób przewlekłych.
Nie wszystkie choroby przewlekłe podlegają ubezpieczeniu
Warto zwrócić uwagę, że w Polsce nie wszystkie choroby przewlekłe podlegają ochronie ubezpieczenia turystycznego; polisa nie obejmuje na przykład chorób psychicznych, takich jak depresja czy nerwica, ani chorób przenoszonych drogą płciową – np. AIDS. Inaczej ma się sytuacja na rynku brytyjskim. Towarzystwo Ubezpieczeniowe Insurance Choice idzie o krok dalej niż inne, podobne firmy, obejmując swym ubezpieczeniem od chorób przewlekłych – travel insurance for medical conditions – również takie przypadki.
Nie możemy przewidzieć, jak rozwinie się nasza choroba w trakcie podróży. Możemy jednak zadbać o to, by zmniejszyć ewentualne koszty leczenia.
Artykuł sponsorowany