Objawy niewydolności nerek
Każdy powinien sprawdzić, czy jest w grupie ryzyka osób, które mogą cierpieć na niewydolność nerek. Wśród objawów, które mogą świadczyć o rozwoju zaburzenia, można wyróżnić:
- Obrzęki pod oczami, na dłoniach i na stopach,
- Podwyższone ciśnienie krwi,
- Ból podczas oddawania moczu,
- Wymioty i gorączka,
- Oddawanie moczu często, nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy,
- Krwisty mocz,
- Senność w ciągu dnia.
Bardzo duże znaczenie ma wykonywanie kontrolnych badań moczu co rok lub nawet częściej, zwłaszcza w przypadku osób, które cierpią na nadciśnienie krwi lub na cukrzycę. Więcej na temat objawów niewydolności nerek można przeczytać tutaj: https://zywieniemaznaczenie.pl/niewydolnosc-nerek-objawy-i-leczenie/
Rodzaje niewydolności nerek
Istnieją dwa główne typy niewydolności nerek: przewlekły oraz ostry. W przypadku przewlekłej niewydolności nerek początkowo chory może nie obserwować żadnych objawów, ponieważ zaburzenie rozwija się powoli. W pewnym momencie dochodzi jednak do pojawienia się symptomów takich jak problemy ze snem, spadek lub wzrost wagi, kłopoty z pamięcią. Jeśli chodzi o ostrą niewydolność nerek, to objawy pojawiają się nagle i mają bardzo gwałtowny charakter.
Leczenie niewydolności nerek
Szczególne znaczenie ma określenie rodzaju niewydolności nerek, a także stwierdzenie, na jakim stopniu zaawansowania znajduje się choroba. Pacjent powinien udać się do nefrologa, gdzie zlecone zostaną badania moczu, a także USG jamy brzusznej, RTG i inne. Leczenie opiera się na szukaniu konkretnych przyczyn oraz na zmniejszeniu dolegliwości. W przypadku przewlekłej niewydolności nerek konieczna może być hemodializa.
Jak powinno wyglądać żywienie osób cierpiących na niewydolność nerek? Odpowiednia dieta opiera się przede wszystkim na przyjmowaniu dużej ilości płynów, dzięki czemu woda nie zatrzymuje się w organizmie. Konieczne jest także ograniczenie używania soli kuchennej oraz unikanie fosforu i potasu.
Artykuł sponsorowany