Za teorię i praktykę odpowiadali doświadczeni ratownicy Środowiskowo-Lekarskiego WOPR. - Zajęcia miały charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny, przy czym kładliśmy szczególny nacisk na część praktyczną, aby uczestnicy nabyli umiejętności właściwego reagowania w trakcie wypadku - mówi Arkadiusz Gradowski, prezes Środowiskowo-Lekarskiego WOPR. - To kluczowy element naszej praktyki, ponieważ praktyka czyni mistrza, a nie tylko sama teoria. Dla uczestników kursu istotne było, aby mogli w praktyce przećwiczyć ewakuację poszkodowanych czy wybicie szyb, tak jak miałoby to miejsce w realnych warunkach.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/manewry-szkoleniowe-wypadek-reaguj-zdjecia/106917
Część zajęć odbyła się w terenie – z wykorzystaniem wraku samochodu i symulacji prawdziwego zdarzenia drogowego. W pojeździe znajdowali się poszkodowani, a zadaniem uczestników było nie tylko udzielenie im pomocy, ale też bezpieczne dotarcie do uwięzionych i zabezpieczenie miejsca zdarzenia. - Szkolenie rozpoczęliśmy od części teoretycznej oraz praktycznego zastosowania umiejętności ratowniczych, niezbędnych do skutecznego udzielania pomocy. Omówiliśmy takie zagadnienia, jak stosowanie opatrunków, techniki reanimacji, a także zasady użycia defibrylatora (AED) oraz momenty, w których należy go zastosować - mówi Zbigniew Kapciak, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego. - Część praktyczna obejmowała m.in. działania w sytuacjach wypadkowych, takie jak wydobywanie poszkodowanych z pojazdów, ich zabezpieczanie oraz efektywne wykorzystanie materiałów, które inspektorzy mają na wyposażeniu. W ramach tego szkolenia omówiono także użycie narzędzi, takich jak młotek do wybicia szyby czy apteczki R0, a także zaprezentowano, jak prawidłowo korzystać z zawartości apteczki i jak najlepiej wykorzystać jej elementy w sytuacjach ratunkowych.
Takie szkolenia to bezcenna wiedza – inspektorzy transportu drogowego często jako pierwsi docierają na miejsce wypadku. -Inspektorzy poruszający się po drogach naszego województwa regularnie natrafiają na wypadki drogowe. Często to oni są pierwszymi osobami, które docierają na miejsce zdarzenia i udzielają niezbędnej pomocy. Dzięki takim szkoleniom praktycznym, jestem przekonany, że ich umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy będą jeszcze bardziej skuteczne i profesjonalne - mówi Zbigniew Kapciak.
W sumie przeszkolono 25 osób, a to dopiero początek cyklu zajęć, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.
https://dami24.pl/wiadomosci/szkolenie-sl-wopr-dla-itd/31420