Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami

Sesja budżetowa na żywo! Radni przyjęli budżet!

Sesja budżetowa na żywo! Radni przyjęli budżet!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Relacja live

 

 

Dziękujemy Państwu za śledzenie naszej relacji. Najważniejsza informacja dzisiejszego dnia to uchwalony budżet miasta! Zapraszamy do odwiedzania naszej strony, na której znajdą Państwo najświeższe informacje z Radomia i okolic.

21:55

 

Głosowanie: 27 - za, 0 - przeciw. UCHWAŁA PRZYJĘTA.

21:49

 

Wniosek w sprawie pokrycia straty netto Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Tytusa Chałubińskiego za rok obrotowy 2016.

21:46

 

Radni przyjęli wniosek o przyjęcie sprawozdania komisji bezpieczeństwa.

21:44

 

Wiesław Wędzonka: To nieprawda, że to jest porozumienie. Ten budżet jest szkodliwy dla Radomia.

21:43

 

Marek Szary: Gratuluję wszystkim radnym przyjęcia uchwały. Od jutra ruszamy do pracy!

21:43

 

GŁOSOWANIE NAD PRZYJĘCIEM UCHWAŁY BUDŻETOWEJ NA 2018 ROK Z TRZEMA AUTOPOPRAWKAM I DWOMA PRZYJĘTYMI WNIOSKAMI. Głosowanie: Za - 26, przeciw - 2. BUDŻET MIASTA PRZYJĘTY!!!

21:40

 

Wracamy na sesję.

21:33

 

Pięć minut przerwy na wniosek Platformy Obywatelskiej.

21:32

 

Ryszard Fałek: To głosowanie nie ma sensu, jak można głosować nad czymś, nie znając kosztów i konsekwencji.

21:30

 

Przyjęto wniosek numer dwanaście.

21:27

 

Przyjęto wniosek radnego Marka Szarego.

21:25

 

Skarbnik miasta potwierdził, że do przyjęcia wniosków powinno być wskazane źródło finansowania. Dariusz Wójcik zaznacza, że jeśli na kolejnej sesji zostanie ono wskazane, wniosek zostanie poparty.

21:23

 

Radni odrzucają kolejne proponowane wnioski.

21:23

 

Radna Małgorzata Zając składa wniosek o dofinansowanie zakupu nagród i MOSiR-u. Głosowanie: Za - 10, przeciw - 17. WNIOSEK ODRZUCONY.

21:22

 

Wniosek numer siedem. Głosowanie: Za - 10, przeciw - 17. WNIOSEK ODRZUCONY.

21:21

 

Wniosek składany przez Andrzeja Łuczyckiego i Magdalenę Lasotę.

21:20

 

Wniosek numer sześć. Głosowanie: Za - 10, przeciw - 17. WNIOSEK ODRZUCONY.

21:19

 

Wniosek o uzupełnienie listy zadań drogowych. Składają Wioletta Kotkowska i Dawid Ruszczyk.

21:18

 

Wniosek numer pięć. Głosowanie: Za - 10, przeciw - 16. WNIOSEK ODRZUCONY.

21:17

 

Wniosek numer cztery. Głosowanie: Za - 10, przeciw - 15. WNIOSEK ODRZUCONY.

21:16

 

Wniosek numer trzy. Głosowanie: Za - 12, przeciw - 15. WNIOSEK ODRZUCONY.

21:15

 

Wniosek numer dwa. Głosowanie: Za - 11, przeciw - 16. WNIOSEK ODRZUCONY.

21:14

 

Wniosek o uzupełnienie listy zadań drogowych. Składa Kazimierz Woźniak. Czwarty wniosek Kazimierza Woźniaka.

21:13

 

Wniosek o uzupełnienie listy zadań drogowych. Składa Kazimierz Woźniak. Trzeci wniosek radnego Woźniaka.

21:12

 

Wniosek o uzupełnienie listy zadań drogowych. Składa Kazimierz Woźniak. Jest to drugi wniosek radnego Woźniaka.

21:11

 

Wniosek o uzupełnienie listy zadań drogowych. Składa Kazimierz Woźniak.

21:10

 

Wniosek o uzupełnienie listy zadań drogowych. Składa Wiesław Wędzonka i Roman Korczyński. Głosowanie: 10 - za, 18 - przeciw. WNIOSEK ODRZUCONY.

21:08

 

Konrad Frysztak: Państwo chcecie być jak Kononowicz, żeby nie było niczego.

21:03

 

Przed głosowaniem prawo do wypowiedzi poza kolejnością wykorzystał Radosław Witkowski. W imieniu prezydenta na pytania odpowiada Konrad Frysztak.

21:00

 

Wniosek o uzupełnienie listy zadań drogowych. Składa Wiesław Wędzonka i Roman Korczyński.

20:59

 

Dariusz Wójcik: Radni bardzo źle ocenili budżet, wpłynęło aż dwanaście wniosków.

20:57

 

Wracamy po przerwie. Za kilka chwil głosowanie w sprawie przyjęcia budżetu miasta.

20:49

 

5 minut przerwy na wniosek Platformy Obywatelskiej.

20:47

 

Dariusz Wójcik: Niech ktoś z Państwa nam powie, że rehabilitacja, że szkoła dla niepełnosprawnych jest złym pomysłem. Ograniczamy tylko zabawki Pana prezydenta, bo Pan już zdążył wydawać pieniądze na swoje zabawki. Budżet przygotowany przez Pana prezydenta był rozdmuchany do granic możliwości. Kolejny prezydent nie miałby pieniędzy na wkład własny.

20:44

 

Dariusz Wójcik: Wszyscy potrzebowaliśmy czasu, by uchwalić budżet. Jak się okazuje nie tylko radni PiS i niezależni zgłaszali poprawki. Także Pana radni złożyli poprawki, czyli im też nie pasowało co Pan proponował. Mam nadzieję, że będzie 28:0 za tym budżetem, bo zgoda zmienia Radom.

20:42

 

Adam Bocheński przedstawił proponowane poprawki do budżetu, jako odpowiedź na słowa radnej Michalskiej-Wilk, jakoby w protokołach nie ma śladu po proponowanych poprawkach.

20:38

 

Roman Korczyński: Wielka polityka z Warszawy przyszła do naszego kochanego Radomia. Ale po co, na co?

20:34

 

Kazimierz Woźniak: Wcześniej nie przeszkadzało zadłużenie miasta, teraz jest to problemem. Niech ktoś powie, że parking przy szpitalu nie jest potrzebny, niech ktoś ma odwagę i powie. Na ul. Maratońską znajdą się pieniądze. Panowie radni, składaliście przysięgę. Ile ulic w radomskim programie drogowym jest wpisane, przy których mieszkacie? Nie oszczędzajmy na parkach, to miejsce zieleni, miejsce odpoczynku. Co zaproponujemy rodzinom zamiast takich miejsc? Ławki przed blokiem, klatki, przystanki autobusowe? Jeżeli będziemy ograniczać kulturę i sport to co zaoferujemy ludziom? Ulicę z trzema domami? Co zostanie dzieciom w rezerwie, jeśli nie będą miały gdzie ćwiczyć? Klatki, piwnice, narkotyki?

20:30

 

Kazimierz Woźniak: Przy zdrowym rozsądku ludzi można osiągnąć kompromis. Przy tej dyskusji jest zbyt dużo hipokryzji i obłudy. Dlaczego był potrzebny ten pokaz siły, że zamiast dyskutować w listopadzie, czy grudniu, uchwalamy budżet w ostatniej chwili?

20:26

 

Dawid Ruszczyk: Nie chce mi się wierzyć, że w ciągu roku uda nam się wprowadzić kolejne rzeczy do budżetu. Wasze poprawki to będzie kolejny po lotnisku i chytrej babie, powód żeby wyśmiewać nasze miasto.

20:25

 

Marta Michalska-Wilk: Poinformuje mieszkańców Oboziska kto zagłosował za wykreśleniem z budżetu rewitalizacji parku. Pokazujecie środkowy palec organizacjom samorządowym i mieszkańcom.

20:22

 

Marta Michalska-Wilk: To co dzisiaj robicie, zwracam się tutaj do radnych Prawa i Sprawiedliwości i do radnych niby niezależnych, jest skandaliczne. To, co oglądają radomianie to słaba komedia w trzech aktach. Nie interesuje was budżet, chcecie pokazać, że wasze będzie na wierzchu, bo zdobyliście większość.

20:20

 

Wioletta Kotkowska: Tak naprawdę Państwo nas atakowali, że prezydent uchwalił budżet pod kampanię wyborczą, a to Państwo swoimi poprawkami rozpoczynają kampanię. Wyrzucają Państwo drogi, żeby dodać te przy Państwa mieszkaniach, znajomych, nie wiadomo kogo jeszcze...

 20:18

 

Leszek Pożyczka: Szkoda byłoby, żeby przez zmiany w budżecie nie odbyły się planowane uroczystości Czerwca 76'.

20:16

 

Dariusz Wójcik pytany o to, dlaczego wychodzi podczas prowadzenia obrad i rada musi na niego czekać, odpowiedział, że ma chory pęcherz.

20:13

 

Kazimierz Neska: Do kogo należą działki przy ul. Maratońskiej, tam gdzie ma być budowany parking?

20:09

 

Wiesław Wędzonka: Kto zniszczył rehabilitację na ul. Giserskiej? Tam były piękne, nowe, wyposażone budynki, które zostały zniszczone.

20:05

 

Andrzej Łuczycki: Chciałbym się odnieść do tzw. neofitów. Ludzi, którzy odmienili swoje wyznanie i stali się wyznawcami nowej ideologii. Liczą, że znajdą się wysoko na listach nowego ugrupowania, czyli PiS. Pamiętajcie Państwo o jednym - każdego odmieńca się traktuje jednakowo. Pana nowi koledzy będą patrzyli na Was jak na zdrajców, którzy już raz odwrócili się od swoich przyjaciół. Macie Państwo szansę umieścić na swoich listach także byłego członka partii komunistycznej, który chce zaistnieć na rynku radomskim, mam nadzieję, że znajdzie miejsce na listach PiS, czego wam gratuluję.

20:02

 

Magdalena Lasota: Odkąd macie Państwo większość, nabrali Państwo pewności, że możecie zrobić co wam się podoba, bez względu na możliwe konsekwencje.

19:59

 

Ryszard Fałek: Poprawki, które dzisiaj są wprowadzane, dewastują kulturę i sport. Planowane uroczystości, które mają dobrą markę w skali kraju, będą zmarginalizowane.

19:55

 

Jan Pszczoła: Zwracam się do Pana prezydenta, bo zwracanie się do Pana otoczenia mi uwłacza. To, że komuś Pan wyrobił pieczątkę, mianował dyrektorem, bo Panu nosił ulotki nie sprawia bym się musiał do nich odnosić.

19:53

 

Małgorzata Zając: Składam wniosek o uwzględnienie w budżecie środków na nagrody dla młodych sportowców.

19:50

 

Dariusz Wójcik: Nic wielkiego się nie dzieje, przyjmiemy budżet. Jeśli będzie Pan przychodził do nas z dobrymi pomysłami, będziemy je wprowadzać. Pan wydaje pieniądze bez uchwalenia budżetu, mimo że prosiłem Pana o wstrzymanie się do czasu zatwierdzenia budżetu. Dla Pana jest ważniejszy parking przy szpitalu, dla nas ważniejsza rehabilitacja. Łatwiej zaparkować niż się wyleczyć. Działamy dla dobra radomian. Chcemy stworzyć godne warunki dla dzieci niepełnosprawnych. Zakończę, bo nie chcę wprowadzać złej atmosfery. Zgoda zmieni Radom Panie prezydencie, w tym roku Panu pomożemy uchwalić budżet.

19:49

 

Rozpoczynamy dyskusję.

19:48

 

Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz: Wzięliśmy sprawy w swoje ręce, bo prezydent twierdzi, że radni są niepotrzebni. Zgłosiliśmy poprawki działające dla dobra radomskich rodzin.

19:46

 

Głos zabierze przedstawiciel klubu Bezpartyjnych, Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz.

19:45

 

Marek Szary: Zabraknie mi czasu, żeby sprostować wszystkie słowa nieprawdy, ile tutaj padło. Trzeba być geniuszem, żeby wyczytać z poprawek o łączeniu placówek edukacji. Na wspieranie MOSiR-u jest zapewnione dokładnie tyle samo pieniędzy, ile było. Nie pozwolimy, że prezydent urządzał sobie kampanię za nasze pieniądze.

19:44

 

Głos zabierze przedstawiciel klubu Prawa i Sprawiedliwości, Marek Szary.

19:42

 

Wiesław Wędzonka: Słów mi brakuje co zostało zrobione z tym budżetem, a raczej co zrobił klub PiS-u, bo klub Bezpartyjny zostanie wchłonięty przez PiS za kilka miesięcy. Tak jak PiS niszczy nasz kraj, tak wy działacie tutaj w Radomiu.

 19:39

 

Dariusz Wójcik: Przecież to jest budżet prezydenta...

 19:39

 

Wiesław Wędzonka: Może niech PiS wypowie się pierwszy i ja będę to oceniał, a nie odwrotnie?

19:38 

 

Głos zabierze przedstawiciel klubu Platformy Obywatelskiej, Wiesław Wędzonka.

19:37

 

Dariusz Wójcik: Dla Pana zatwierdzimy budżet.

19:36

 

Radosław Witkowski: Mieszkańcy ponad 60 ulic czekają na asfalt zamiast błota. My jesteśmy gotowi im to dać, ale Państwa poprawki to uniemożliwiają. Mieszkańcy Oboziska czekają na tereny zielone od ponad 40 lat, ale Państwa poprawka to uniemożliwia. Państwa poprawka sprawi, że nie będzie możliwe otwarcie kamienicy Deskurów, bo zabraknie pieniędzy na jej wyposażenie. Skazujecie radomską kulturę na wegetację, obcinając wydatki. Zmniejszenie pieniędzy na MOSiR sprawi, że kluby których herby nosili Państwo na koszulkach, skazujecie na śmierć.

19:33

 

Radosław Witkowski: Wracacie Państwo po trzech latach do łączenia placówek specjalnych, co wywołało trzy lata temu ogromną awanturę w środowisku szkolnictwa specjalnego. Panie Marku Szary, bo Pan jest pod tym podpisany, brakuje lokalizacji, brakuje szczegółów, znowu Państwo wywołują burzę.

19:32

 

Dariusz Wójcik: Panie prezydencie, trzy lata nam się tak współpracowało, więc Pan może przemawiać pięć minut.

19:28

 

Marta Michalska-Wilk zgłasza wniosek formalny. Radna wnosi o przywrócenie zabranego niezgodnie z prawem limitu czasowego.

19:25

 

Maria Ozimek: Postępowanie, które nam grozi w wyniku poprawek to postępowanie egzekucyjne. Komornik nie będzie pytał, czy są środki w budżecie miasta, czy nie ma. Komornik po prostu zajmie konta miasta.

19:23

 

W imieniu prezydenta przemawia dyrektor biura prawnego Urzędu Miejskiego, Maria Ozimek.

19:19

 

Sławomir Szlachetka: W wyniku uchwalenia poprawek Państwa radnych, może zabraknąć pieniędzy na spłatę już zaciągniętych zadłużeń.

19:17

 

Konrad Frysztak: Państwo doprowadzicie do tego, że po raz pierwszy komornik zapuka do miasta, że naruszycie dyscyplinę finansów publicznych.

19:15

 

Konrad Frysztak: Czas start, standardy warszawskie są tutaj wprowadzane... Sala kolumnowa też już gotowa?

19:14

 

Dyrektor Mateusz Tyczyński wyliczył o ile wzrosną koszty wynajmu obiektów od miasta przez radomskie kluby sportowe. Według Tyczyńskiego zniszczy to wiele klubów z naszego miasta. Dyrektor mówił także o tym, że przez zmniejszenie środków na promocję miasta nie uda się zorganizować Air Show na zapowiadanym poziomie.

19:13

 

Dariusz Wójcik: Ja z Państwem rozmawiam regulaminem, a Państwo się kłócą. Pani Marto, była Pani w wojsku? Regulaminowo.

19:12

 

Marta Michalska-Wilk: Zamykacie nam usta!

 19:11

 

Wiesław Wędzonka (do Jakuba Kowalskiego): Pan, się Panie ministrze, nauczył zamykania ludziom ust!

19:10

 

Dariusz Wójcik: Składam wniosek o skrócenie wystąpień do 3 minut.

19:07

 

Jerzy Zawodnik: Na wyżywienie dzieci przeznaczono w budżecie milion złotych. Dzieci mamy 14 tysięcy, dni szkolnych 147. W związku z tym na każde dziecko przypada 40 groszy. Tyle wystarczy na kromkę suchego chleba i szklankę wody, nie na kanapkę i mleko.

19:04

 

Jerzy Zawodnik wymienia działania na rzecz pomocy zwierzętom, których zabraknie w poprawionym budżecie.

19:02

 

Jerzy Zawodnik wymienia akcje prowadzone przez miasto.

18:57

 

Głos zabierze wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

18:55

 

Dariusz Wójcik: Proszę, żeby odniósł się Pan do poprawki dotyczącej kultury, a nie przedstawiał nam historię amfiteatru, którą znamy.

18:50

 

Karol Semik wymienia imprezy kulturalne w Radomiu, które zorganizowało miasto w trakcie prezydentury Radosława Witkowskiego. Wymienia także powstałe miejsca kulturalne (kawiarnie) i sukcesy kulturalne Radomia. Wyliczane są także inwestycje w kulturę wynikające z działań aktualnego prezydenta.

18:48

 

Głos zabierze wiceprezydent Karol Semik.

18:47

 

Dariusz Wójcik: Panie prezydencie, ja Panu pozwolę mówić dalej, proszę tylko, żeby Pan sobie usiadł, uspokoił się, bo Pan się bardzo czerwony zrobił...

18:46

 

Radosław Witkowski: Mam nadzieję, że mieszkańcy tych 68 ulic w 2018 roku, dzięki Państwa mądrym decyzjom otrzymają, zamiast błota, asfalt.

18:43

 

Prezydent Radosław Witkowski składa trzecią autopoprawkę do budżetu. Prezydent wyczytuje po kolei wszystkie ulice, które miały być utwardzane. Tym samym rozpoczął się proces opóźniania głosowania nad budżetem.

18:40

 

Wniosek formalny o przerwę w celu zwołania komisji budżetowej. Głosowanie: Za - 11, przeciw - 16, wstrzymano się - 1. WNIOSEK ODRZUCONY.

18:39

 

Jakub Kowalski: Kiedy prezydent na pół godziny przed rozpoczęciem obrad wniósł poprawki nikt nie prosił o zwołanie komisji budżetowej. Pan prezydent wiele razy mówił o tym, że woli uzgadniać budżet z RIO, nie z nami i to jest gra na czas.

18:37

 

Radny Marek Szary wycofał swój wniosek. Radny Andrzej Łuczycki poprosił o przerwę w obradach i zwołanie komisji budżetowej.

18:30

 

Wracamy po przerwie. Za chwilę nastąpi wznowienie obrad.

18:00

 

Dariusz Wójcik: Jeśli będzie trzeba zarządzimy nawet dwugodzinną przerwę. Na razie mamy 30 minut, jeśli wszyscy radni nie będą obecni, nie wznowimy sesji.

17:59

 

Trwa kłótnia o długość przerwy w obradach.

17:58

 

Dariusz Wójcik: Zarządzam 30 minut przerwy.

17:57

 

Wiesław Wędzonka: To co się tutaj dzieje, to jest cyrk. Wnoszę o przynajmniej godzinną przerwę w obradach.

17:57

 

Marta Michalska-Wilk: Niech już Pan tego nie czyta, nie potrzebujemy.

17:56

 

Marek Szary: Przepraszam za mój głos, w przeciwieństwo do prezydenta, ja leżałem w łóżku.

17:55

 

Marek Szary: W imieniu grupy radnych proszę o następujące poprawki. Dokonuje się zmniejszenia planu wydatków - transport i łączność, drogi publiczne gminne, w tym radomski program drogowy i utwardzanie dróg gruntowych, drogi publiczne wewnętrzne.

17:53

 

Dariusz Wójcik: Wszyscy radni otrzymali poprawki, nie musimy ich prezentować, jeśli Państwo sobie tego nie życzą.

17:52

 

Radna Lasota i radna Michalska-Wilk zarzucają przewodniczącemu, że dostali inne dokumenty niż przedstawiane przez Marka Szarego.

17:51

 

Marek Szary: Pokazywać obrazki to sobie można...

17:50

 

Konrad Frysztak: Ja wiem! I pokazałem!

17:50

 

Marek Szary: W budżecie nie ma 68 ulic na Józefowskiej. Różne dziwne rzeczy działy się w zapisach. Kiedyś było tam, że tunel świetlny jest oświetleniem miasta. Dziś jest, że parking jest przebudową ulic. Bóg jeden wie, co tam jest...

17:49

 

Marek Szary: Zachęca się do przemocy wobec nas. Zachęcał do tego także prezydent, który na ostatniej konferencji wskazał mnie z imienia i kierował do mnie mieszkańców ul. Józefowskiej.

17:48

 

Marek Szary: Zacznę od tego, że od wielu dni jesteśmy atakowani. Wylewa się na nas kubły pomyj. Oskarża o podpalanie miasta - tak przy okazji, dwa dni po tych słowach spaliła się hala na ul. Wrocławskiej...

 

 

Marek Szary zaprezentuje poprawki do budżetu.

17:44

 

Sławomir Szlachetka: Zwiększamy dochody o 2 miliony złotych, które przeznaczymy na wypłatę odszkodowań za nieruchomości.

17:42

 

Radosław Witkowski: Pozwoliłem sobie dodać drugą autokoretkę, bo jesteśmy dziś mądrzejsi o kolejne wiadomości i możemy dokonać aktualizacji.

17:41 

 

Głos zabiera prezydent Radosław Witkowski.

17:41

 

Kolejnym punktem sesji będzie budżet miasta Radomia.

17:40

 

Dariusz Wójcik: Niewątpliwie tak jest, dlatego dziś tutaj jesteśmy i pomagamy Panu uchwalić budżet miasta.

 17:39

 

Radosław Witkowski: Miejscem rozmów jest stół Pana Dariusza Wójcika.

17:38

 

Radosław Witkowski: Z miłą chęcią odpowiem Pani Pastuszce-Chrobotowicz, bo jej pytanie wzbudziło we mnie zazdrość. Wyszło, że Pani radna nie musi sprawdzać swojego konta, ja niestety w tak dobrej sytuacji nie jestem. Wszyscy otrzymali swoje wypłaty, byliśmy w stanie ograniczyć negatywne konsekwencje dla naszych pracowników. Za to należą się brawa skarbnikowi. Zachęcam do sprawdzeniu stanu swojego konta.

 17:37

 

Radosław Witkowski: Pan Pszczoła twierdzi, że był obrażany przeze mnie w mediach, ja sobie nie przypominam takich wypowiedzi. Nie chciałbym, żeby znów było tak, jak na ostatniej sesji, gdzie mówił Pan o obrażaniu Pana podczas wydarzenia, na którym Pana nie było.

17:36

 

Konrad Frysztak: Panie radny Wójcik. Stowarzyszenie, które tam było miało ogromne problemy. Dach był dziurawy jak durszlak, a prośby o to, żeby coś z tym zrobić kończyły się mówieniem o braku pieniędzy.

17:34

 

Konrad Frysztak: Panie Pszczoła, Panie radny z SLD, czy PiS, już sam nie wiem... Projekt wpisany w budżecie to projekt przebudowy parkingu. Państwo chcą wykreślić ważny projekt dla mieszkańców z budżetu miasta.

 17:33

 

Konrad Frysztak: Dla nas trasa N-S jest bardzo ważna i z niej nie zrezygnujemy. Aktualnie mamy jedną ofertę przetargową, prawdopodobnie mocno podkręconą i poruszanie tego tematu jest grą polityczną.

17:31

 

Konrad Frysztak: Wystarczy, że Państwo nie będziecie wstrzymywać zmian, które od trzech lat przeprowadzamy dla mieszkańcow naszego miasta. Mamy gotowe wnioski o środki zewnętrzne, więc wystarczy, że zagłosują Państwo za budżetem. Przez nieuchwalony budżet będzie nam ciężko zdobyć środki z ministerstwa, chociażby z programu OSA.

 17:30

 

Konrad Frysztak: Ze stowarzyszeniem MZL kontakt jest tylko teoretyczny. Pani prezes drepcze tu, drepcze tam, a kontaktu z nią nie ma.

17:29

 

Konrad Frysztak: Wielokrotnie próbowaliśmy zastać kogoś w budynku zajmowanym przez Centrum Edukacji Ekologicznej i zawsze mieliśmy z tym problem. To nie jest akt złej woli.

17:28

 

Teresa Czech: Doszły mnie słuchy, że nasza dotychczasowa siedziba jest potrzebna stowarzyszeniu Budujemy Przystań, które dotychczas korzystało z tych pomieszczeń.

 17:23

 

Przemawia Teresa Czech z Centrum Edukacji Ekologicznej.

17:21

 

Dariusz Wójcik: Mam pytanie o budynek po byłym inkubatorze przedsiębiorczości u zbiegu ul. Kościuszki i 1905 roku. Tam nic się nie dzieje, byłem dzisiaj i pracownicy nowego budynku obok mówili mi, że co pół roku ktoś przyjeżdża posprzątać gałęzie. Dla kogo szykowany jest ten budynek, żeby mógł się uwłaszczyć?

17:19

 

Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz: Jakie były wpływy, a jakie były koszty związane z obsługą rowerów miejskich? Pan prezydent straszył, że nie będą wypłacone "trzynastki", w związku z tym, czy pensje zostały wypłacone wszystkim pracownikom, czy tylko wybranym?

17:17

 

Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz:  Widzę, że klub Platformy Obywatelskiej ma nowego rzecznika, ale Pan Kazimierz Woźniak chyba nie zgłosił jeszcze akcesu do PO. Nie powiedziałam, że protokoły są nieważne. Proszę o nagranie z mojej rozmowy w mediach i sprostowanie przekłamania.

17:15

 

Kazimierz Woźniak: Pytanie do Pana przewodniczącego. Pan przekonywał, że odbywały się rozmowy zakulisowe, na których zgłaszane były poprawki, które były odrzucane. Czy istnieje jakiś zakulisowy system uchwalania budżetu Radomia, czy jest coś o czym nie wiem i coś poza mną jest ustalane?

17:14

 

Kazimierz Woźniak: Czy faktycznie protokoły z posiedzeń są nieistotne, tak jak przekonywała Pani Pastuszka-Chrobotowicz na łamach mediów? Chciałbym, żeby Pani radna odniosła się do tego, bo odebrałem jej wypowiedź z niesmakiem.

17:11

 

Mirosław Rejczak: Pan stracił cztery lata kadencji w związku z budową trasy "ns-ki". Projekt znów został odłożony w czasie.

17:09

 

Mirosław Rejczak: Chciałbym się dowiedzieć jaka jest sytuacja jeśli chodzi o zadłużenie szpitala wojewódzkiego.

17:04

 

Adam Bocheński: Nasze miasto powinno skorzystać z możliwości dofinansowania ze strony ministerstwa sportu dotyczącej projektu OSA. W związku z tym kieruję zapytanie do prezydenta, czy zamierza składać wniosek w tej sprawie.

17:02 

 

Ryszard Fałek: Zapewnialiśmy, że będzie to docelowa siedziba CEE, Centrum zainwestowało pieniądze w odnowę budynku, a teraz otrzymują nakaz eksmisji.

16:58

 

Ryszard Fałek: Zgłaszam interpelację dotyczącą siedziby Centrum Edukacji Ekologicznej. Centrum przeprowadziło dotychczas kilkaset projektów, tymczasem jak donosi mi jego dyrektor, dostali nakaz eksmisji od MZL-u.

16:57

 

Kolejny punkt sesji - interpelacje i zapytanie radnych oraz odpowiedzi prezydenta.

16:56

 

Głosowanie za uchwałą w sprawie zamku. Głosowało 26 radnych. 18 - za, 2 - przeciw, 6 - wstrzymało się. WNIOSEK PRZYJĘTY.

16:54

 

Radosław Witkowski: Nie wierzę, że ten projekt mógłby zostać zrealizowany bez pieniędzy z budżetu miasta. Dlatego Państwo radni zadecydują o tym w imieniu mieszkańców, którzy Państwa wybrali.

16:53

 

Radosław Witkowski: Chciałem potwierdzić, że doszło do spotkania z biskupem, na którym wyrażono chęci do dalszych rozmów i negocjacji. Chciałem też zalecić Jarosławowi Kowalikowi, że nie należy czekać kilku miesięcy, żeby zgłosić projekt do ministerstwa kultury. Nie mamy jeszcze tytułu, ale warto ten projekt zgłosić, bo kto pierwszy, ten lepszy. Jesteśmy gotowi ten projekt poprzeć.

16:51

 

Głos zabierze teraz prezydent Radosław Witkowski.

16:50

 

Jarosław Kowalik: Jeśli uda nam się pozytywnie przeprowadzić negocjacje, wiosną projekt powinien trafić do rady miejskiej.

16:48

 

Jarosław Kowalik: Wszystkie decyzje będą pozostawały w kwestii radnych.

16:46

 

Jarosław Kowalik: Liczymy na program prezesa Kaczyńskiego dotyczący odbudowy zamków kazimierzowskich. Liczymy, że jako pierwsi złożymy gotowy program do ministerstwa i otrzymamy dofinansowanie.

16:45

 

Jarosław Kowalik: Kolegium nie będzie zabiegało o to, by stać się właścicielem zamku.Kolegium będzie tylko, jeśli rada wyrazi na to zgodę, inwestorem zastępczym dlatego, że możemy przejść pewne etapy dużo szybciej niż musiałaby to zrobić gmina. Zamek będzie majątkiem gminy, kolegium będzie prowadziło jedynie ten proces.

16:44

 

Jarosław Kowalik: Skąd się wzięło 8 milionów? W naszym kolegium jest wielu przedsiębiorców, m.in. właścicieli firm budowlanych, którzy mają rozeznanie w temacie. Ich wiedza posłużyła nam do tego, by oszacować koszt budowy i rewitalizacji na kwotę ok. 4 milionów, a pozostała kwota zależy od tego w jakim stylu przeprowadzimy rewitalizację.

16:43

 

Jarosław Kowalik: Odpowiadając Panu Wędzonce. Pierwszy etap finansowania obciąża w całości kolegium. Po przyjęciu stanowiska rady prezydent rozpocznie negocjacje.

16:42 

 

Jarosław Kowalik: Odbyło się spotkanie w kurii diecezji radomskiej z udziałem prezydenta Radosława Witkowskiego, m.in. z księdzem biskupem. Ksiądz biskup zapewnił, że jest gotowy usiąść do rozmów w tej sprawie. Dokumentów na to nie ma, bo to było spotkanie nieformalne, robocze.

 16:41

 

Jarosław Kowalik: Pierwsze koszty bierzemy na siebie. Mamy już wstępne umowy z zespołem badawczym, to bierze na siebie kolegium.

16:40

 

Jarosław Kowalik odpowiada na pytania.

16:39

 

Andrzej Sobieraj: Dla mnie najważniejsze jest, by episkopat udzielił zgody.

16:38

 

Kazimierz Woźniak: To tylko stanowisko intencyjne. Powinniśmy je poprzeć. Udało się zbudować pomnik 72. pułku piechoty i miasto nie dołożyło do tego złotówki, więc nie ma co zakładać czarnego scenariusza.

16:37

 

Marta Michalska-Wilk: Pytanie do radnego Jakuba Kowalskiego. Co z projektem Prawa i Sprawiedliwości dotyczącym odbudowy zamków kazimierzowskich? Czy w związku z tym Radom może liczyć na wsparcie w inicjatywie odbudowy zamku królewskiego, czy była to mrzonka z Państwa strony?

16:36

 

Leszek Pożyczka: Czy ten projekt musi realizować stowarzyszenie? Czy nie lepiej, jeśli zajmie się nim miasto?

16:34

 

Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz: Czy jest namacalny dowód na zgodę kurii na tę inwestycję?

16:32

 

Marek Szary: Słuchając Państwa zrozumiałem, że prezydent wykupi, bądź wymieni, działkę od kościoła i następnie przekaże ją w ręce stowarzyszenia. Nie wiem, czy jest to zgodne z prawem, natomiast nie słyszałem żadnego słowa o tym, że kościół jest przychylny tej sprawie. Pan prezydent nie potrzebuje uchwały, żeby zapytać biskupa jak w rzeczywistości jest.

16:30

 

Magdalena Lasota: Na jakiej podstawie mówiliście Panowie na komisji kultury, że koszty wyniosą zaledwie 8 milionów złotych? Rozumiem, że gmina nie będzie ponosiła kosztów z tego tytułu?

16:28

 

Jakub Kowalski: Budowa zamku to mżonka. Biskup nie zabiera głosu w tej sprawie, a głosy które mnie dochodzą mówią, że nie ma zielonego światła ze strony kościoła. To stanowisko rady należy traktować czysto intencyjnie.

16:27

 

Wiesław Wędzonka: Na dzień dzisiejszy - w jakim stopniu zaawansowany jest plan finansowy? Kto będzie głównym płatnikiem?

 16:26

 

Ryszard Fałek: Czy jest jakiś ślad, że kościół jest zainteresowany przekazaniem gruntów pod budowę? Bo może się okazać, że nie mamy o czym rozmawiać. Jakie kwoty będą potrzebne i skąd konkretnie wziąć te pieniądze?

16:25

 

Rozpoczyna się dyskusja o stanowisku rady w sprawie odbudowy zamku królewskiego.

16:20

 

Na dzisiejszej sesji obecnych jest wyjątkowo wielu dyrektorów wydziałów Urzędu Miejskiego w Radomiu.

16:15

 

Jarosław Kowalik: W odbudowanym zamku miałoby powstać m.in. Europejskie Centrum Demokracji Szlacheckiej.

16:09

 

Przewodniczący rady poprosił o przedstawienie wniosku dotyczącego odbudowy zamku królewskiego w Radomiu. W imieniu prezydenta przemawia Jarosław Kowalik.

16:07

 

Przewodniczący rady poinformował, że utworzono klub radnych bezpartyjnych, w skład którego wchodzą radni, którzy opuścili Platformę Obywatelską.

16:05

 

Rozpoczynamy sesję budżetową. Wybrano sekretarzy.

16:03

 

Na chwilę przed sesją Prezydent Radosław Witkowski złożył własne poprawki.

15:55 

 

Zapraszamy na relację na żywo z sesji Rady Miejskiej w Radomiu. Za kilka chwil zaczynamy.

 

RED

Składy

Drużyna 1:

Xxxx Xxx

Ławka rezerwowych:

Xxxx Xxx

Drużyna 2:

Xxxx Xxx

Ławka rezerwowych:

Xxxx Xxx

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy