Jak informuje Miejski Urząd Pracy w Radomiu, na koniec stycznia w ewidencji MUP znajdowało się 8 863 bezrobotnych, w tym 4 039 kobiet. Prawo do zasiłku posiadało 1 207 osób. W związku z uruchomieniem miejskiej jednostki z Powiatowego Urzędu Pracy przejęto 8 548 osób, a w samym styczniu zarejestrowało się dodatkowo 645 nowych bezrobotnych. W ewidencji figurowało także 96 osób poszukujących pracy.
W styczniu zatrudnienie podjęło 206 osób, co oznacza, że niemal co trzecia osoba rejestrująca się w tym miesiącu znalazła pracę jeszcze przed jego zakończeniem. Na koniec okresu sprawozdawczego MUP dysponował 120 wolnymi miejscami pracy, w tym 25 ofertami skierowanymi do osób z niepełnosprawnościami.
– Pierwsze tygodnie funkcjonowania Miejskiego Urzędu Pracy to był czas intensywnej organizacji, przejęcia ewidencji i jednoczesnej obsługi mieszkańców. Już w styczniu widzimy jednak realne efekty – co trzecia nowo zarejestrowana osoba podjęła pracę, a to potwierdza, że lokalny rynek pracy pozostaje aktywny – podkreśla Łukasz Molenda, p.o. dyrektor MUP w Radomiu.
Analiza struktury bezrobocia pokazuje wyraźne zróżnicowanie wiekowe i kwalifikacyjne osób pozostających bez pracy. Najliczniejszą grupę stanowią osoby po 50. roku życia – 2 570 osób, czyli niemal 29% wszystkich zarejestrowanych. Osoby do 30. roku życia to 1 706 osób, co stanowi około 19% ogółu bezrobotnych. Istotnym problemem pozostaje długotrwałe bezrobocie – ponad 57% osób pozostaje bez pracy przez dłuższy czas. Dodatkowo co trzeci bezrobotny nie posiada kwalifikacji zawodowych, co znacząco utrudnia powrót na rynek pracy.
– Dane jasno pokazują, że działania Miejskiego Urzędu Pracy muszą być prowadzone równolegle w kilku obszarach – zarówno wobec osób młodych, jak i osób po 50. roku życia oraz długotrwale bezrobotnych. Kluczowe jest indywidualne podejście i dopasowanie form wsparcia do realnych potrzeb poszczególnych grup – zaznacza Łukasz Molenda.
W ewidencji MUP znajduje się również 654 bezrobotnych z niepełnosprawnościami, co stanowi około 7% ogółu zarejestrowanych. Jednocześnie ponad 20% dostępnych ofert pracy było skierowanych właśnie do tej grupy. Urząd obsługuje również 943 osoby samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko, co podkreśla potrzebę dalszego rozwijania instrumentów wsparcia uwzględniających sytuację rodzinną.














Napisz komentarz
Komentarze