Program Nocy Muzeów w Muzeum Wsi Radomskiej był w całości poświęcony twórczości wybitnego pisarza i noblisty. Pierwsza część zatytułowana była "Wycieczka do świata Reymonta". Odwiedzający skansen mogli zapoznać się z różnymi etapami życia pisarza.
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, że 2025 rok będzie Rokiem Władysława Reymonta. Chcieliśmy się w to wpasować. Reymont to chłop, kolejarz i wielki polski noblista. Działania oparliśmy na trzech pozycjach książkowych - "Rok 1794", "Pielgrzymka do Jasnej Góry" i "Chłopi" - mówi Ilona Jaroszek, dyrektorka Muzeum Wsi Radomskiej.
Drugą częścią wydarzenia była inscenizacja "Po trzykroć Reymont!". Widzowie zobaczyli sceny z udziałem m.in. Tadeusza Kościuszki, czy gen. Antoniego Madalińskiego, wzięli udział w zrekonstruowanej "Pielgrzymce do Jasnej Góry", a na koniec w weselu Boryny z "Chłopów".
- Inscenizacje dotyczą utworów Władysława Reymonta. Chcieliśmy zaprezentować mniej znane utwory. Oczywiście "Chłopi" to najbardziej znany utwór, ale pokazujemy również epizody z utworu "Rok 1794", m.in. fragment bitwy racławickiej, a także "Pielgrzymka do Jasnej Góry", gdzie pokazujemy scenę pielgrzymki, w której brał udział Władysław Reymont - tłumaczy Przemysław Bednarczyk, kierownik Działu Kultury Wsi.
Każda z części wzbogacona została o narrację prowadzoną przez aktora wcielającego się w samego Reymonta, który komentował wydarzenia i przybliżył tło historyczne oraz literackie powstawania poszczególnych utworów.
W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 rekonstruktorów i statystów.
Napisz komentarz
Komentarze