Uchwała została podjęta jednogłośnie w środę, 14 maja. W uzasadnieniu czytamy, że to wyraz wdzięczności wobec wszystkich, którzy nieśli pomoc ludziom skrzywdzonym.
- Przyjęta została wczoraj tak zwana uchwała roczna okolicznościowa o tym, że Senat w sposób szczególny przez cały przyszły rok będzie pamiętał i upamiętniał wydarzenia radomskie z 1976 roku. Gdyby nie bohaterstwo - i my mówimy "radomskich robotników" - a zapominamy, jak duże w tym proteście rolę odegrały także kobiety. Chciałem bardzo ciepło i serdecznie podziękować wszystkim tym bohaterom, dzięki którym moje i następne pokolenia mogą się cieszyć z wolności - mówi Krzysztof Kwiatkowski, senator Platformy Obywatelskiej.
Przypomnijmy, że 25 czerwca 1976 roku w wielu zakładach pracy w Polsce wybuchły strajki i demonstracje, wywołane zapowiedzianą dzień wcześniej przez rząd drastyczną podwyżką cen żywności. W wyniku niezadowolenia społecznego strajki ogłoszono w 54 dużych zakładach przemysłowych. Po spacyfikowaniu protestów władze podjęły szeroko zakrojone represje. Demonstranci byli bici i upokarzani, a wielu z nich przechodziło przez tzw. ścieżki zdrowia. Wydarzenia z czerwca 1976 roku stały się istotnym impulsem dla dalszych działań opozycyjnych, prowadzących do powstania „Solidarności” i przemian demokratycznych w Polsce.
Napisz komentarz
Komentarze