Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
niedziela, 15 czerwca 2025 23:40
Reklama

Senat ustanowił 2026 Rokiem Robotniczych Protestów Czerwca 1976

Senat podjął uchwałę, że 2026 rok będzie Rokiem Robotniczych Protestów Czerwca 1976. Składa tym hołd wszystkim ofiarom represji, ich rodzinom oraz każdemu, kto z odwagą i wiarą w niepodległą Polskę brał udział w manifestacjach w całym kraju.
Senat ustanowił 2026 Rokiem Robotniczych Protestów Czerwca 1976

Autor: fot. IPN

Uchwała została podjęta jednogłośnie w środę, 14 maja. W uzasadnieniu czytamy, że to wyraz wdzięczności wobec wszystkich, którzy nieśli pomoc ludziom skrzywdzonym.

- Przyjęta została wczoraj tak zwana uchwała roczna okolicznościowa o tym, że Senat w sposób szczególny przez cały przyszły rok będzie pamiętał i upamiętniał wydarzenia radomskie z 1976 roku. Gdyby nie bohaterstwo - i my mówimy "radomskich robotników" - a zapominamy, jak duże w tym proteście rolę odegrały także kobiety. Chciałem bardzo ciepło i serdecznie podziękować wszystkim tym bohaterom, dzięki którym moje i następne pokolenia mogą się cieszyć z wolności - mówi Krzysztof Kwiatkowski, senator Platformy Obywatelskiej.

Przypomnijmy, że 25 czerwca 1976 roku w wielu zakładach pracy w Polsce wybuchły strajki i demonstracje, wywołane zapowiedzianą dzień wcześniej przez rząd drastyczną podwyżką cen żywności. W wyniku niezadowolenia społecznego strajki ogłoszono w 54 dużych zakładach przemysłowych. Po spacyfikowaniu protestów władze podjęły szeroko zakrojone represje. Demonstranci byli bici i upokarzani, a wielu z nich przechodziło przez tzw. ścieżki zdrowia. Wydarzenia z czerwca 1976 roku stały się istotnym impulsem dla dalszych działań opozycyjnych, prowadzących do powstania „Solidarności” i przemian demokratycznych w Polsce.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama