Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
środa, 18 czerwca 2025 17:29
Reklama

Adresy kultury. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Solcu nad Wisłą

Zaspokajanie i rozwijanie potrzeb czytelniczych oraz upowszechnianie wiedzy i informacji to główny cel funkcjonowania bibliotek. Placówka w Solcu nad Wisłą pełni te funkcje od 1947 roku.

Od początku istnienia gromadzi wydawnictwa z zakresu literatury pięknej polskiej i obcej, literatury niebeletrystycznej oraz dla dzieci i młodzieży. „Księgozbiór jest systematycznie uzupełniany i aktualizowany, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań czytelników. Każdego roku, biblioteka występuje z wnioskiem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dotację na zakup nowości wydawniczych” - czytamy na stronie internetowej MGBP.


Czytelnicy mają do dyspozycji blisko 18 tys. woluminów. Z tych zbiorów korzystają nie tylko mieszkańcy miasta i gminy, ale również turyści, którzy coraz liczniej odwiedzają region w czasie wakacji i ferii.


„Najliczniejszą grupę czytelników stanowią dzieci i młodzież. Należą do niej uczniowie szkół z terenu naszej gminy i wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Wśród tej grupy użytkowników głównym zainteresowaniem cieszą się lektury, jak również powieści młodzieżowe o tematyce fantastyczno-przygodowej” - możemy przeczytać na stronie internetowej biblioteki. - „Wśród dzieci najmłodszych, największą popularnością cieszą się książeczki o treści edukacyjnej. Dzieci i ich rodzice chętnie wybierają też książeczki do wspólnego czytania, a także wierszyki i bajki z pięknymi ilustracjami, oraz liczne książki, w których bohaterami są postaci z kreskówek. W związku z tak dużym zainteresowaniem tego typu publikacjami, księgozbiór dla dzieci jest systematycznie wzbogacany. Dorośli czytelnicy najczęściej sięgają po nowości wydawnicze, niechętnie zaś sięgają do zbiorów bibliotecznych zgromadzonych w latach wcześniejszych”.


W 2012 roku została wdrożona komputeryzacja księgozbioru, prowadzona w programie MAK+, która zmieniła system wypożyczeń i ułatwia czytelnikom korzystanie z zasobu biblioteki.


W ciągu roku placówka – poza wypożyczaniem książek - organizuje rozmaite wydarzenia związane z upowszechnianiem czytelnictwa, m.in. cykliczne spotkania z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym. W MGBP odbywają się też warsztaty i spotkania autorskie.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama