Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
niedziela, 15 czerwca 2025 16:12
Reklama Dom ze snu

Zbiórka elektrośmieci w Radomiu

W najbliższą sobotę, 20 kwietnia, mieszkańcy Radomia będą mogli bezpłatnie oddać do recyklingu zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Zbiórka odbędzie się na placu Spółdzielni Mieszkaniowej „Południe” przy ul. Gębarzewskiej 15 w godzinach od 10 do 14. Mieszkańcy będą mogli oddać także makulaturę.
Zbiórka elektrośmieci w Radomiu

Źródło: Fundacja Odzyskaj Środowisko / Fot. Archiwum CoZaDzień.pl

Zużyte pralki, lodówki, ekspresy do kawy, suszarki, golarki, żelazka, roboty kuchenne, blendery, czajniki, a także komputery, telefony komórkowe, drukarki, kamery i aparaty fotograficzne - lista urządzeń, które będzie można oddać podczas zbiórki jest długa. Elektroodpady to wszystkie urządzenia, które działały na prąd lub na baterie. - W naszych domach i mieszkaniach wciąż gromadzimy 20 milionów sztuk elektroodpadów. To niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale i dla środowiska naturalnego. Często nie zdajemy sobie sprawy, że bateria wyrzucona do zwykłego pojemnika na śmieci może zanieczyścić nawet 50 tys. litrów wody i skazić jeden metr sześcienny gleby. Zbiórka organizowana wspólnie z Miastem Radom w ramach projektu Elektryczne Śmieci, to świetna okazja, by zrobić porządki – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Zatrucie środowiska przez zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to jeden problem, ale recykling to też kwestia odzysku surowców wtórnych. Ze starych, niepotrzebnych już urządzeń można pozyskać wartościowe substancje, m.in. rzadkie metale, które mogą być wtórnie użyte z korzyścią dla gospodarki, a więc nas wszystkich. Tymczasem statystyki unijne pokazują, że tylko mniej niż połowa elektroodpadów poddawana jest recyklingowi (wg danych za 2021 r.).

- Jeśli każdy z mieszkańców Radomia oddałby podczas sobotniej zbiórki do recyklingu tylko jedno zużyte urządzenie, to pozbylibyśmy się ponad 200 tys. elektrycznych śmieci - mówi Rodkiewicz. - Warto zrobić domowe porządki: dla siebie, dla innych oraz dla środowiska naturalnego – dodaje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama