Numer alarmowy 112, to system powiadamiania ratunkowego, funkcjonujący na terenie kraju, który składa się z 17 centrów powiadamiania ratunkowego – po jednym w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu. Ten w naszym mieście jest największy w kraju. Pracuje tu obecnie 147 operatorów oraz ośmiu pracowników administracji. Dla porównania, w 2014 r., kiedy uruchamiano centrum w naszym mieście, pracowało tu tylko 68 operatorów. Najlepsi z nich odebrali nagrody podczas wtorkowej uroczystości.
- Centra funkcjonują w trybie całodziennej obsługi zgłoszeń alarmowych. Każdego dnia nasi niewidzialni bohaterowie odbierają zgłoszenia alarmowe, weryfikują je i przekazują do odpowiednich służb: straży pożarnej, policji i pogotowia. To właśnie ci wspaniali ludzie jako pierwsi mierzą się z ludzkim dramatem, stresem, traumą, płaczem - mówi Agnieszka Opałka, koordynatorka, trenerka w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu.
Zgłoszenia z numerów alarmowych 112 trafiają do operatorów numerów alarmowych zatrudnionych w centrach powiadamiania ratunkowego. Operatorzy przekazują drogą elektroniczną, wszystkie zebrane o zdarzeniu informacje do odpowiednich dyspozytorów Państwowej Straży Pożarnej i Policji, którzy decydują o zaangażowaniu odpowiednich jednostek.
- To państwo często przyjmujecie telefony, które dla nas są ważnym sygnałem, że coś się dzieje. Rozmawiacie z osobami w różnych sytuacjach, często kryzysowych, po wypadku drogowym. Ustalacie, co się stało, jakie rany ma poszkodowana osoba, czy istnieje realne zagrożenie życia lub zdrowia. To wszystko trafia później do nas, do policji - tłumaczy nadinsp. Waldemar Wołowiec, Komendant Wojewódzki Policji z siedzibą w Radomiu. - Niejednokrotnie już przez telefon ratujecie czyjeś zdrowie i życie. Za to wszystko chciałbym wam serdecznie podziękować - dodaje st. bryg. Maciej Bieńczyk, zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Warszawie.
https://www.cozadzien.pl/radom/swiatowy-dzien-chorego-w-radomiu/106888
W 2024 r. w radomskim centrum odebrano 1 mln 894 tys. połączeń, co daje średnio 157 tys. telefonów miesięcznie. W skali miesiąca, każdy operator odbiera ponad tysiąc połączeń. Niestety, część z nich to po prostu głupie żarty. - Doskonale zdajemy sobie sprawę, że mimo poprawiających się statystyk, nadal otrzymujecie głuche telefony, obraźliwe sformułowania, czasami ktoś chce zamówić pizzę. Za pośrednictwem mediów chcę zaapelować do tych, którzy robią takie głupie żarty: w tym czasie, gdy wy żartujecie, ktoś może walczyć o życie - wyjaśnia Patryk Fajdek, wicewojewoda mazowiecki.
Osoba, która chce zostać operatorem numeru 112, musi spełnić szereg wymagań. Musi mieć pełnię praw publicznych, musi być niekarana, znać przynajmniej jeden obcy język w stopniu komunikatywnym, a także przejść szkolenia i zdać egzaminy. Ważne są też predyspozycje - kandydat musi radzić sobie z pracą w stresujących warunkach, często pod presją czasu.
https://www.cozadzien.pl/radom/radomskie-centrum-onkologii-najlepsze-w-polsce/106681
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 obchodzimy w Europie 11 lutego. Dzień ten został ustanowiony przez Unię Europejską, aby promować istnienie oraz właściwe użycie ogólnoeuropejskiego numeru alarmowego 112. Numer został wprowadzony do użycia w 1991 r. Wszystko po to, aby w każdym państwie członkowskim istniał identyczny numer alarmowy. Od grudnia 2008 r. numer alarmowy jest bezpłatny ze wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych na terenie całej Unii Europejskiej. Rosnąca popularność numeru alarmowego 112 staje się wspólnym symbolem pomocy i wsparcia.