Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
sobota, 13 czerwca 2026 02:23
Reklama
[AKTUALIZACJA]

Referendum przeciwko Radosławowi Witkowskiemu? Rozpoczęto zbiórkę podpisów

Stowarzyszenie Lepszy Radom rozpoczęło działania zmierzające do przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Organizatorzy inicjatywy zarzucają władzom miasta między innymi niegospodarność, rosnące zadłużenie oraz obsadzanie stanowisk osobami związanymi politycznie z obozem rządzącym miastem.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele komitetu referendalnego podkreślali, że pomysł referendum nie jest reakcją na ostatnie wydarzenia w Krakowie, ale efektem wielomiesięcznych przygotowań.

– To co chciałbym powiedzieć na początku, to jest to, że nasza inicjatywa nie wynika ze zwycięstwa referendum krakowskiego sprzed kilku dni. Nasza inicjatywa była przygotowywana już od kilku miesięcy – mówił Filip Waligórski z Lepszego Radomia, pełnomocnik komitetu referendalnego.

Organizatorzy przekonywali, że Radom ma duży potencjał rozwojowy, który – ich zdaniem – nie jest obecnie wykorzystywany.

– Radom to wspaniałe miejsce do mieszkania, może być jeszcze wspanialsze, ma niewykorzystany potencjał. Niestety zarządzają nami nie tylko osoby, które są z klucza partyjnego, ale jeszcze dodatkowo niekompetentne. Widzimy to raz za razem – mówił Mikołaj Kurbiel z Lepszego Radomia. 

Podczas wystąpienia Kurbiel odniósł się do miejskich inwestycji oraz wydatków ponoszonych przez samorząd.

– Kiedy wydano miliony na halę sportową, 27 aneksów z dwoma różnymi wykonawcami nikt za to z urzędu nie odpowiedział. Prezydent za to nie odpowiedział – nie powiedział słowa przepraszam. Umieścili samych swoich ludzi partyjnych, niekompetentnych na najwyższych stanowiskach. I teraz mamy to, co mamy. Niestety wydano 600 tysięcy złotych na odnowienie parkingu wielopoziomowego, który i tak wiedzieli, że będzie do wyburzenia, tylko po to, żeby przed wyborami ładnie wyglądał – mówił.

Kurbiel zwracał także uwagę na sytuację finansową miasta.

– Dług radomski ciągle rośnie, dług ukryty w spółkach miejskich jest nigdzie niewykazywalny – podkreślał.

Przedstawiciele inicjatywy zapowiedzieli skierowanie listów do partii politycznych z prośbą o zajęcie stanowiska wobec planowanego referendum.

– Chciałbym wezwać partie polityczne do tego, aby zabrały stanowisko, oficjalne stanowisko w tej sprawie. Co sądzą na temat naszych zarzutów, co sądzą na temat wykonywania obowiązków przez obecnego prezydenta oraz o to, czy się włączą do procedury referendalnej – mówił Bartosz Głogowski z Lepszego Radomia.

Adresatami listów mają być między innymi Prawo i Sprawiedliwość, Konfederacja, Konfederacja Korony Polskiej, Partia Razem oraz Polska 2050.

Poparcie dla inicjatywy wyraził również Andrzej Sobieraj, prezes radomskiego Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym

– Ludzie Czerwca i ludzie Solidarności roku 1980 walczyli o Polskę wolną, suwerenną i niepodległą. Walczyli o zmiany nie po to, żeby Radom zwijać, a żeby Radom rozwijać. Tymczasem, jak moi przedmówcy powiedzieli, wszystkie decyzje dotychczas podejmowane świadczą o jednym. Że ktoś wyraźnie ten Radom niszczy – mówił Sobieraj.

Na miejscu pojawili się również zwolennicy Radosława Witkowskiego. Jeden z uczestników publicznie wyraził poparcie dla prezydenta miasta, co doprowadziło do zażartej dyskusji z uczestnikami konferencji.

Aby referendum mogło dojść do skutku, organizatorzy muszą zebrać podpisy co najmniej 10 procent uprawnionych do głosowania mieszkańców Radomia. Po weryfikacji podpisów przez komisarza wyborczego wyznaczony zostanie termin referendum.

Samo referendum będzie ważne tylko wtedy, gdy frekwencja osiągnie wymagany próg — czyli co najmniej trzy piąte liczby wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach prezydenta miasta. Jeśli większość głosujących opowie się za odwołaniem prezydenta, Radosław Witkowski straci stanowisko przed końcem kadencji.

Sprostowanie

Podczas redagowania artykułu doszło do nieumyślnej pomyłki. Napisałem, że Andrzej Sobieraj jest prezesem Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ’76, co było niezgodne z prawdą. Błąd został już poprawiony.

Przepraszam za tę pomyłkę. Nie była ona wynikiem złych intencji.

Zobacz także:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

tenisista 28.05.2026 11:46
No i jak pan prezydent wytrzyma teraz bez partyjki tenisa z koleżkami?

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anka 28.05.2026 10:39
Oj to się pali grunt pod stołkami ….tyle lat się nic nie robiło tylko grało w tenisa za darmo na kortach z kolegami….

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Mańka 28.05.2026 10:38
Witkowski zabieraj Michalską na potańcówkę, może znowu będzie chciała się pofotografować z przebirańcami za ZOMO, a od Radomia z daleka.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
radzio rozdaje kasę 28.05.2026 10:35
Radna PSL Agnieszka Stolarczyk nominowana do nagrody im. Marii Kelles-Krauz. Czy to nominacja za samorządność, czy za bezczelność?

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
mi(RR)co 28.05.2026 09:54
Jestem za odwołaniem tego lenia, nieudacznika. Tylko co będzie jak za niego wybiorą Frysztaka ? Powiało zgrozą...

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Lena 28.05.2026 10:23
No byłby dramat ….. ale może mieszkańcy Radomia wreszcie się obudzą !!!!!!!

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Adam 28.05.2026 09:44
Ile milionów będzie kosztować referendum i ile ponowne wybory ? Referendum w połowie przyszłego roku. Więc komisarz będzie rządził do końca, bo w 2028 roku na wiosnę wybory. A połowa Radomia, miasta z aspiracjami wojewódzkimi , po gruntowych drogach jeździ.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
nie sprawdził się 28.05.2026 09:38
czas na zmiany bo miasto wegetuje za rządów radka

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Marek 28.05.2026 09:30
Niech Witkowski wreszcie uczciwie przyzna ilu swoich partyjnych kolegów, znajomków, żony kolegów, siostry koleżanek itp. poprzyjmował na stanowiska do urzędu, do spółek, spółeczek itp. Mieszkańcy wiedzą kogo gdzie wepchnął. A mieszkańców wysyła do urzędu pracy, którym kieruje jego były zastępca Molenda po Colegium Humanum.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Milena 28.05.2026 09:18
I bardzo dobrze, odwołać tego nieroba razem z jego całą świtą nieudaczników. Już dawno nie powinien rządzić tym miastem.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Lepkie łapki 28.05.2026 08:10
........ czerwonolicego cudzołożnika

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Tyle 28.05.2026 08:09
Nie doszło że zwolennikiem prezydenta do zażartej dyskusji panie redaktorze tylko tłum dziadków o mało go nie pobił ten pan był zwyzywany Takich mamy bogobojnych emerytów w mieście

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
MS 28.05.2026 08:05
Czy organizatorem jest Frysztak i jego radne?

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Heniek z lasu 28.05.2026 07:35
Pan Sobieraj, to lepiej nich się trzyma z daleka od rozwijania Radomia. Już go raz rozwijał na stacji gazowej przy Zbrowskiego. Dobrze, że nikt tam nie zginął, jak wyleciała w powietrze, bo nielegalnie sprzedawali gaz.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Radomianin 27.05.2026 21:47
z chęcią podpiszę

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
normalny 27.05.2026 21:19
Frysztak i jego dziewczynki z rady miasta też pewnie są za odwołaniem

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Reklama