Tegoroczne dożynki gminne w Iłży odbyły się w Jasieńcu Iłżeckim Górnym i zgromadziły mieszkańców całej okolicy. Jak podkreśliła starościna dożynek, Lidia Rokita, wydarzenie to nie tylko symboliczny hołd dla rolników, ale także wyjątkowa okazja do integracji i aktywizacji całej społeczności. – Dożynki jak zawsze są imprezą dziękczynną za zebrane plony. Przy okazji integrują mieszkańców i mobilizują wszystkie środowiska lokalne – sołectwo, koła gospodyń wiejskich, straż pożarną, szkołę, parafię i wiele innych osób – mówiła Lidia Rokita, podkreślając, że wybór Jasieńca Iłżeckiego Górnego na gospodarza tegorocznego święta był wielkim zaszczytem dla miejscowości.
Obrzędy rozpoczęły się od przejścia z wieńcami z kościoła na plac dożynkowy. Każdy zespół tradycyjnie ośpiewał swój wieniec, oddając szacunek dla pracy rolników. W konkursie wieńców pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Błazin, drugie – gospodarze, czyli Jasieniec Iłżecki Górny, a trzecie – Seredzice.
Na scenie zaprezentowały się liczne zespoły z terenu gminy Iłża. Publiczność mogła podziwiać zarówno utwory w gwarze, jak i tradycyjne pieśni ludowe, co – jak zauważali organizatorzy – jest nieodłącznym elementem lokalnej tożsamości.
– Z roku na rok poziom artystyczny jest coraz wyższy, bo ludzie chcą śpiewać i występować. To piękne, że w ten sposób pielęgnujemy naszą tradycję – dodała Lidia Rokita.
Dożynki zakończyły się wspólną zabawą, pozostawiając w mieszkańcach poczucie dumy i wdzięczności za trud rolników oraz bogactwo lokalnej kultury.















Napisz komentarz
Komentarze