Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
niedziela, 15 czerwca 2025 23:37
Reklama Czarno Białe sprzątanie profesjonalne

Apartamenty, domy wakacyjne czy hotele? Gdzie najczęściej Polacy spędzili wakacje w 2024?

Wakacyjny sezon 2024 roku przyniósł interesujące dane na temat preferencji noclegowych Polaków, zarówno w kraju, jak i podczas wyjazdów zagranicznych. Znacząca część naszych rodaków niezmiennie pozostaje wierna tradycyjnym formom zakwaterowania, kierując się przy wyborze głównie komfortem oraz kompleksowością oferowanych usług. Analiza statystyk wykazała wyraźne trendy, które odzwierciedlają nie tylko przyzwyczajenia, ale również zmieniające się oczekiwania polskich turystów wobec miejsc noclegowych.

Czy hotele wciąż są najpopularniejsze?

Tak! Hotele nadal utrzymują dominującą pozycję w polskich preferencjach noclegowych. Dane GUS za pierwsze półrocze 2024 roku pokazują jednoznacznie, że aż 70% wszystkich turystów korzystających z obiektów noclegowych wybierało właśnie hotele. Przekłada się to na imponującą liczbę 11,9 miliona osób, które zdecydowały się na tego typu zakwaterowanie. Warto zauważyć, że pozostałe kategorie cieszyły się znacznie mniejszym zainteresowaniem – inne obiekty hotelowe przyciągnęły 1,4 miliona turystów, ośrodki wczasowe wybrało około 0,8 miliona osób, a pokoje gościnne oraz kwatery prywatne zarezerwowało niespełna 442 tysiące podróżujących. Zakłady uzdrowiskowe zamykają tę statystykę z wynikiem 400 tysięcy gości, co potwierdza zdecydowaną przewagę hoteli na polskim rynku turystycznym.

czy-hotele-wciaz-sa-najpopularniejsze

 

Jakie zakwaterowanie wybierali Polacy za granicą?

Podczas wyjazdów zagranicznych preferencje Polaków okazały się jeszcze silniej skierowane w stronę hoteli, szczególnie tych o wyższym standardzie. Wg GUS aż 77% zorganizowanych podróży obejmowało pobyt w hotelach czterogwiazdkowych i pięciogwiazdkowych, co świadczy o rosnących oczekiwaniach wobec jakości usług. Zdecydowana większość tych rezerwacji, bo aż 90%, dotyczyła ofert all inclusive, które gwarantują pełen pakiet świadczeń. Polacy wybierający się na wakacje zagraniczne cenią sobie przede wszystkim bezpieczeństwo i wygodę, a nie – jak mogłoby się wydawać – wyłącznie oszczędności finansowe związane z formułą „wszystko w cenie". Przed wyjazdem tym bardziej nie można zapomnieć o sprawdzonym ubezpieczeniu turystycznym. Warto o tym pamiętać choćby w kontekście ubezpieczenia kosztów odwołania podróży.

Najpopularniejsze kierunki wyjazdów w 2024 roku

Polscy turyści mieli swoje wyraźne preferencje dotyczące zarówno krajowych, jak i zagranicznych kierunków wakacyjnych. Na terenie Polski niekwestionowanym liderem okazał się znowu nieśmiertelny Kołobrzeg. Według Travelist.pl miasto to wybierało 10% odwiedzających. Kolejne miasta to: Mielno, Gdańsk (oba po 7%), Międzyzdroje i Szklarska Poręba (oba po 6%). Jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne – wg Fly.pl – ranking otwiera Turcja (Riwiera Turecka), która przyciągnęła ponad jedną czwartą polskich turystów. Na kolejnych miejscach znalazły się Egipt (Hurghada), Tunezja (np. wyspa Djerba), Grecja (Kreta) oraz Hiszpania.

najpopularniejsze-kierunki-wyjazdow-w-2024-roku

Tegoroczne wakacje pokazały, że Polacy coraz częściej planują swoje wyjazdy poza głównym sezonem turystycznym, wybierając wrzesień i październik ze względu na atrakcyjniejsze ceny oraz mniejsze zatłoczenie popularnych kurortów. Cyfryzacja płatności stała się również widocznym trendem – aż 80% turystów korzystało z kart płatniczych lub płatności mobilnych podczas swoich podróży (informacja za Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2024).

Rok 2024 potwierdził tradycyjne preferencje Polaków wobec zakwaterowania, z wyraźną dominacją hoteli zarówno w kraju, jak i za granicą. Poszukiwanie komfortu, kompleksowość usług all inclusive oraz skłonność do wybierania obiektów o wyższym standardzie wskazują na ewolucję potrzeb polskich turystów, którzy coraz bardziej cenią sobie jakość wypoczynku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama