Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Korzyści i koszty.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Korzyści i koszty.
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

W poniższym artykule postaramy odpowiedzieć na pytania, takie jak:

 • Czym jest wentylacja mechaniczna z wymiennikiem ciepła?
 • Jak działa wentylacja mechaniczna z rekuperatorem?
 • Jakie są podstawowe elementy omawianej wentylacji?
 • Czy koszty rekuperacji są wysokie?
 • Jakie zalety niesie dla inwestora inwestycja w wentylację mechaniczną?
 • Na co postawić? Wentylacja grawitacyjna vs wentylacja mechaniczna.

Wyszczególnione kwestie mają na celu wskazać podstawowe informacje o tym, jak ważna jest wentylacja oraz wytłumaczyć to, na czym polega rekuperacja i jakie zalety niesie jej montaż w domu lub firmie.

Czym jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Ogólnie wentylacja stanowi bardzo ważny element w każdym budynku. Bez względu na rodzaj wentylacji, powinna ona działać nieprzerwanie i sprawnie. Swobodna i stała cyrkulacja powietrza pomiędzy budynkiem i sferą na zewnątrz pozwala na utrzymanie optymalnego poziomu wilgoci. Warto mieć na uwadze, iż nadmierna wilgoć i zanieczyszczenia to najczęstszy powód powstawania groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Jeśli chodzi o wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, to jest ona korzystniejszym rozwiązaniem od wentylacji grawitacyjnej. Dlaczego? Ponieważ w charakteryzowanym rodzaju wentylacji można swobodnie regulować ilość świeżego powietrza, jaka ma być dostarczana do budynku. Co więcej, cały proces związany z wymianą powietrza odbywa się bez względu na warunki atmosferyczne a w szczególności różnicę ciśnienia. Dzięki wentylacji mechanicznej odbywa się stała wymiana powietrza, dzięki czemu z pomieszczeń usuwana jest nadmierna wilgoć i zanieczyszczone powietrza, które w dużej mierze oddziałują negatywnie na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w budynku.

Jak działa wentylacja mechaniczna z rekuperatorem?

Za pomocą czerpni, które są montowane na zewnątrz budynku pobierane jest świeże powietrze, które jest transportowane poprzez przewody wentylacyjne do rekuperatora. Rekuperator jest urządzeniem, które służy do odzysku ciepła oraz do filtrowania powietrza. Za pomocą wymiennika ciepła we wspomnianym urządzeniu, następuje wymiana ciepła między strumieniem powietrza nawiewanym do budynku a strumieniem powietrza wyciąganym z budynku. W ten sposób realizowany jest odzysk ciepła. Następnie przefiltrowane powietrze w rekuperatorze trafia do wszystkich pomieszczeń za pomocą kanałów sekcji nawiewnej.

System wentylacji z rekuperatorem i jego podstawowe elementy

Warto zaznaczyć, iż rekuperatory dzielą się na trzy grupy, w zależności od efektywności pracy, a dokładniej rodzaju wymiennika:

 • I grupa, to rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym, których sprawność oscyluje w granicach od 40 do 60%.
 • II grupa, to rekuperatory z wymiennikiem obrotowym o sprawności wynoszącej do 85%.
 • III grupa, to rekuperatory z wymiennikami przeciwprądowymi o sprawności powyżej 85%.

Instalacja wentylacyjna

wentylacja-mechaniczna-instalacja-wentylacyjna

To cały system połączeń kanałów, które służą do transportowania czystego i zużytego powietrza. Wyróżnia się cztery ważne sekcje instalacji wentylacyjnej:

 • kanał wyrzutni: łączy on rekuperator z wyrzutnią, przez którą zużyte powietrze wyrzucane jest na zewnątrz.
 • kanał czerpni: to przewód którym powietrze transportowane jest z zewnątrz budynku do rekuperatora.
 • przewody wywiewne: przewody te, łączą rekuperator z anemostatami wywiewnymi, które rozmieszczone są w pomieszczeniach wilgotnych (łazienki, wc, kuchnia itp) dzięki nim wilgotne i brudne powietrze jest przenoszone do rekuperatora.
 • przewody nawiewne: to tymi przewodami transportowane jest czyste i poddane obróbce termicznej powietrze z rekuperatora do anemostatów nawiewnych umieszczonych w pomieszczeniach tzw: czystych , tj: salonu, gabinetu, sypialni itp.

Czerpnia powietrza

Czerpnia powietrza to początkowy punkt sekcji nawiewnej wentylacji mechanicznej najczęściej w postaci kratki montowanej na elewacji budynku. Kształt tej kratki powinien zabezpieczać wlot do kanału wentylacyjnego przed śniegiem, wiatrem czy deszczem. Element ten nie powinien znajdować się zbyt blisko wyrzutni powietrza. Istotne jest przemyślane zamontowanie czerpni, gdyż stanowi ona bardzo ważny element w wentylacji i ma ogromny wpływ na jakość funkcjonowanie wentylacji mechanicznej. Najczęściej czerpnie powietrza montuje się od strony północnej budynku ze względu na niższą temperaturę powietrza latem.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Wyrzutnia powietrza

Wyrzutnia podobnie jak czerpnia jest kratką montowaną na elewacji ale również bardzo często lokalizuje się ją na dachach w postaci kominków wentylacyjnych. Bardzo ważne jest, by wyrzutnia powietrza była odporna na opady atmosferyczne i wiatr ale też śnieg zwłaszcza wtedy gdy jest montowana na dachach płaskich.

Anemostaty i Nawiewniki powietrza

To niewielkie elementy będące zakończeniem kanałów wewnątrz budynków. Montuje się je najczęściej w ścianach lub sufitach. Dzięki nim możliwa jest precyzyjna regulacja przepływu powietrza oraz jego równomierny rozkład..

Koszt rekuperacji, czy to się opłaca?

wentylacja-mechaniczna-koszt-rekuperacji

Każdy budynek musi posiadać wentylację, aby móc służyć przez lata i być bezpiecznym. Tak naprawdę z roku na rok wentylacja mechaniczna z rekuperatorem do domu czy do firmy, staje się coraz popularniejszym i coraz tańszym rozwiązaniem. Koszty rekuperacji maleją także w momencie, gdy decydujemy się na wentylację z odzyskiem ciepła na etapie projektowania budynku. Dlaczego? Ponieważ bez problemu można rozłożyć instalację wentylacji mechanicznej oraz nie trzeba budować kominów, które są niezbędne w przypadku wentylacji grawitacyjnej.

wentylacja-mechaniczna-instalacja-projekt

Inwestycja w wentylację mechaniczną jest indywidualnie dobierana do każdego budynku. Podobnie jak instalacja hydrauliczna czy elektryczna. Każdy system wentylacji wymaga indywidualnego podejścia. To, co w dużej mierze wpływa na koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła do domu czy firmy, to:

 • model rekuperatora,
 • rodzaj systemu dystrybucji powietrza,
 • wielkość wentylowanej powierzchni.

Co więcej, należy wiedzieć, iż na samym początku inwestor ponosi koszt za montaż wentylacji oraz zakup rekuperatora. Dalsze wydatki związane z eksploatacją wentylacji mechanicznej z wymiennikiem ciepła są niewielkie, a decyzja o inwestycji w rekuperator o wysokiej sprawności zdecydowanie wpływa na to, iż koszty utrzymania wentylacji mechanicznej będą symboliczne.

Rekuperacja koszt i jej eksploatacja na co dzień

Należy liczyć się z kosztami na wymianę filtrów mniej więcej co trzy miesiące, w wysokości około 50 PLN oraz na wydatki na rachunki za prąd na wartość około 140-170 PLN/rok. Kwoty te, to średnie wartości oszacowane na podstawie inwestycji w dobrej klasy rekuperator.

Zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Świeże i czyste powietrze w domu i firmie? Optymalna wilgotność powietrza? Jest to możliwe, jeśli projekt i cała instalacja wentylacji została przeprowadzona poprawnie. Za zalety inwestycji w rekuperację wyznacza się również to, iż system ten:

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
 • umożliwia kontrolę nad ilością związaną z wymianą powietrza,
 • zapewnia odzysk ciepła, a co za tym idzie - realne oszczędności związane z ogrzewaniem,
 • dostarcza stale świeże powietrze,
 • funkcjonuje niezależnie od warunków pogodowych, co nie działa sprawnie w przypadku wentylacji grawitacyjnej,
 • zapewnia sprawną i stałą wymianę powietrza, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci, a tym samym powstawaniu groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów,

wentylacja-mechaniczna-stop-dla-plesni-i-grzybow

 • eliminuje przeciągi,
 • daje stałą wymianę powietrza, co pozwala alergikom na ograniczenie objawów choroby, dzięki temu, iż powietrze jest świeże i filtrowane,
 • pozwala na redukcję dotychczasowych rachunków za ogrzewanie nawet do 40%,
 • usuwa nieprzyjemne zapachy, które gromadzą się np. podczas gotowania,
 • ogranicza otwieranie okien w celu wietrzenia, co pozwala zabezpieczyć pomieszczenia przed insektami z zewnątrz,
 • instalacja jest nieuciążliwa w konserwacji i czyszczeniu,
 • na żądanie można szybko przewietrzyć cały budynek,
 • pozwala na błyskawiczne schnięcie czyszczonych powierzchni, np. umytych podłóg,
 • ogranicza pyłki i kurz w domu, co przekłada się na ich mniejszą ilość, a co za tym idzie np. rzadsze odkurzanie,
 • istnieje możliwość rozbudowania instalacji o opcje chłodzenia i podgrzewania powietrza,
 • wentylację mechaniczną z rekuperatorem można podłączyć pod instalację inteligentnego budynku,
 • wentylacja z rekuperatorem wpływa na wyższą wartość gospodarstwa domowego,
 • system ten podnosi komfort życia domowników.

Ponadto, jeżeli zależy nam na odpowiedniej wentylacji oraz ekologicznym ogrzewaniu, warto na bieżąco monitorować kwestie dofinansowań. Szczegółowe informacje o dotacjach i dopłatach m.in do rekuperacji są dostępne tutaj: dofinansowanie do ogrzewania.

Podsumowanie. Odpowiednia wentylacja do domu i firmy: wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?

wentylacja-mechaniczna-podsumowanie

Wentylacja mechaniczna z wymiennikiem ciepła, to bardziej optymalne i korzystniejsze rozwiązanie zarówno do domu, jak i do firmy aniżeli wentylacja grawitacyjna. Dzięki temu systemowi możliwa jest stała i kontrolowana wymiana powietrza w pomieszczeniach, a także utrzymanie w nich odpowiedniej temperatury. Najważniejsze podczas decyzji o inwestycji w wentylację mechaniczną z wymiennikiem ciepła, jest zadbanie o rzetelny i fachowy projekt instalacji, który będzie idealnie dopasowany do danego budynku. Prawidłowo przeprowadzony montaż systemu wentylacji stanowi klucz do sukcesu, ponieważ sprawnie działająca instalacja, to gwarancja zwrotu kosztów poniesionych na zakup wentylacji w kolejnych latach, który będzie widoczny w niższych rachunkach za prąd. Dużą zaletą wentylacji mechanicznej z wymiennikiem ciepła jest to, iż zapobiega ona powstawaniu grzybów i pleśni, mogących wywołać różnego rodzaju niebezpieczne choroby, a także negatywnie oddziaływać na samopoczucie i komfort życia. Zła cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach powoduje nadmierne gromadzenie się wilgoci, co może mieć duży wpływ na zmiany nastroju, bóle głowy, a nawet problemy skórne u osób, które spędzają znaczną ilość czasu w źle wentylowanym pomieszczeniu. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o sprawną i odpowiednio dobraną do budynku wentylację.

Emilia Zuzia
Specjalista SEO SEM

seolo.pl

Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

emilia-zuzia-specjalista-seo-sem

Artykuł sponsorowany

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy