Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Jak oszukać wariograf

Jak oszukać wariograf
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Przekonanie o tym, że wariograf można oszukać (a czasem niekiedy również, że można to zrobić w łatwy sposób) bierze się z dwóch źródeł:

 • Filmów i literatury, w których pojawia się zniekształcony obraz badań wariograficznych;

 • Historii słynnych szpiegów lub przestępców, którym udało się uzyskać nierozstrzygający bądź fałszywie negatywny wynik.

Badania wariograficzne przedstawiane w filmach

Mówiąc w skrócie, dają ich zupełnie wypaczony obraz. W filmie Czarne Bractwo BlacKkKlansman Spike Lee pokazuje badanego, który jest groźbą śmierci zmuszony do poddania się badaniu. W filmie Mission Impossible Rouge Nation umieszczono scenę, w której badany podłączony do wykrywacza, sprowokowany i zmanipulowany, wygłasza długi monolog, a „ekspert” potwierdza, że ów monolog był zgodny z prawdziwymi przekonaniami badanego.

Z kolei w filmie Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia, przynajmniej sprzęt wygląda profesjonalnie, ale badanie jest przeprowadzone bez przygotowania, a ekspert „czyta” informacje bezpośrednio z wykresów na bieżąco.

Przykłady przekłamań w filmach w obszarze badań wariograficznych można by mnożyć. Wszystkie sceny z użyciem wariografu w filmach, mają się tak do rzeczywistości, jak przygody Jamesa Bonda do typowego dnia służby pracownika Straży Miejskiej.

Słynni oszuści, którzy oszukali wariograf

W przypadku mitów na temat pokonania wariografu przez sprytnego przestępcę mamy nieco inną sytuację. W historii faktycznie istniały postacie, które zostały przebadane wariografem i „przeszły test”. Przykładem może być Gary Leon Ridgway, znany jako Green River Killer, skazany za zabójstwo 48 osób lub Aldrich Ames, rosyjski szpieg, który o mało nie zniszczył CIA. Ames dwukrotnie został przebadany wariografem i za oboma razami „zdał”.

Obaj poddali się badaniu w latach 80. (Ames w 1986 i 1991 roku, a Ridgway w 1987 roku). Choć wydaje się nam, że było to stosunkowo niedawno, w technologii to ogromny szmat czasu. Dość przypomnieć, że telefon komórkowy z 1986 roku (czyli daty pierwszego testu Ames’a) – Motorola 4500X, ważył 3,5 kg!

Obecnie badanie wariograficzne prowadzone jest przy użyciu cyfrowego algorytmu. Czyli to maszyna, a nie człowiek, ocenia wszelkie drobne zmiany i wychylenia wskaźników, które mogą sugerować reakcję emocjonalną, bądź istnienie śladów pamięciowych. Ekspert owe wskazania później interpretuje. Ryzyko tego, że coś mu umknie, jest dzięki technologii cyfrowej, znikome.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Trzeba też pamiętać o tym, że wariograf ma skuteczność na poziomie 95-98% (dane APA -the American Polygraph Association). A co oznacza, że 2 osoby na 100 badanych mogą „zdać” test, mimo tego, iż kłamią.

Wreszcie weźmy pod uwagę to, komu udało się test fałszywie zdać – seryjnemu mordercy, który został uznany, za jednego z najbardziej „płodnych” morderców w dziejach USA oraz wytrenowanemu szpiegowi, który urodził się w tzw. „szpiegowskiej rodzinie” (oboje rodziców pracowało w CIA), ożenił się z pracownicą CIA i przez prawie 10 lat szpiegował CIA na rzecz Rosjan.

Jeśli uważasz, że masz równie doskonałą samokontrolę i stalowe nerwy jak ci dwaj „bohaterowie”, to faktycznie, być może masz szansę pokonać stosowany w latach 80. wariograf. Czy jednak poradzisz sobie z jego cyfrowym odpowiednikiem, to już sprawa sporna.

W realnym życiu osoby, które są poddawane badaniom wariograficznym realizowanym na zlecenie prywatnych firm, osób, a nawet na potrzeby wymiaru sprawiedliwości, nie zaliczają się ani do super szpiegów, ani do ultra psychopatów. I dlatego nie są w stanie oszukać wariografu.

Oszukiwanie wariografu – popularne mity

Wariograf nie wskazuje bezpośrednio kłamstwa. Jego czujniki mierzą reakcję emocjonalną na określony bodziec – czyli pytania. Jeśli pytanie aktywuje ślad pamięciowy, to następuje pobudzenie emocjonalne i jest to reakcja wegetatywna, czyli niezależna od naszej woli. Tak, jak nie możemy nakazać sercu siłą woli, by się zatrzymało, tak nie możemy powstrzymać pocenia, pulsu czy szybszego oddechu.

Jakie można spotkać mity na temat metod oszukiwania wariografu?

Włóż pinezkę do buta. Dzięki bólowi przy zwykłych pytaniach nie będzie widać większego poziomu stresu.

Ta porada jest bardzo efektywna, jeśli naszym planem jest zakrwawienie sobie obuwia. Objawy stresu emocjonalnego a reakcji na ból nie są tożsame i dodatkowy stres, nie ”przykryje” reakcji związanej z kłamaniem. Aby to zrozumieć, wystarczy uświadomić sobie, że badanie wariograficzne zawsze jest stresorem – nawet jeśli badana jest osoba, która nie kłamie, to i tak ma ona podwyższony poziom stresu, a badanie mimo to umie zróżnicować, kiedy stres wynika z obawy przed badaniem, a kiedy jest reakcją na konkretne pytanie.

Popsikaj palce antyperspirantem – nie będą się pocić

Przed zadaniem właściwych pytań prowadzony jest z badanym wywiad i zbierana baza reakcji emocjonalnych na neutralne pytania. Nawet jeśli antyperspirant sprawiłby, że palce spociłyby się mniej (choć jak wynika z opublikowanego w 2012 roku przez National Geografic testu, użycie takiego środka tylko wzmaga przewodnictwo prądu), to i tak ekspert uzna dany poziom za normę i przy konkretnym pytaniu może zauważyć różnicę. Reakcja skórno-galwaniczna to zaś tylko jeden z czujników. Trzeba by pokonać jeszcze trzy inne.

Wystarczy, że się zrelaksujesz – strzel sobie banię

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Jeśli będziesz w pełni zrelaksowany, to nic nie wykryją. Takie porady są pokłosiem zeznań takich ludzi jak Ridgway, który twierdził, że to właśnie dlatego, że się zrelaksował i myślał o przyjemnych rzeczach przeszedł test. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo tego, że żaden człowiek, który nie ma na koncie 48 morderstw, nie będzie w stanie osiągnąć takiego poziomu odcięcia się od emocji, jakie towarzyszyły zabójcy znad Green River. Pomijając już fakt tego, że prawdopodobnie w celach relaksu nie myślał on o puszystych kociakach, tylko o duszeniu kolejnej ofiary, co również mogło wpłynąć na wynik badania.

Co ważne, nawet psychopaci nie są w stanie oszukiwać wariografu, bo w czasie badania może być badane istnienie śladów pamięciowych, które mogły powstać jedynie w umyśle mordercy. Do tego, nawet psychopaci, którzy i owszem mają problem z empatią i jako relaks przedkładają duszenie kobiet nad głaskanie szczeniaków, mogą również odczuwać złość czy strach przed uwięzieniem.

Seteczka dla kurażu sprawi zaś, że badania nie będzie można przeprowadzić.

Oszukanie wariografu a sposób przeprowadzenia badania

W przytaczanych na początku tekstu przykładach filmów mieliśmy zawsze do czynienia z tym samym błędem – źle przeprowadzonym badaniem. Aby sprawdzić, czy ktoś kłamie, nie wystarczy podłączyć go do urządzenia, zadać parę pytań i sprawdzić, czy i kiedy krzywe wykresu zaczynają się wychylać.

Badanie wariograficzne to złożony, wieloetapowy proces. Wymaga odpowiedniego przygotowania badanego oraz eksperta, przeprowadzenia wywiadu wstępnego, ułożenia listy pytań, a następnie złożonej analizy zebranego materiału. Im gorzej takie badanie zostanie przeprowadzone (np. przez nierzetelnego poligrafera, na starym, nie spełniającym norm sprzęcie), tym mniej wiarygodne będą wyniki (na stronach Instytutu Badań Wariograficznych można sprawdzić jaka jest skuteczność wariografu i jakie warunki musi spełnić badanie, by taką skuteczność uzyskać).

Może się zatem zdarzyć tak, że osoba, która została przebadana w sposób nierzetelny, bez zastosowania rekomendowanych procedur, przez osobę, która nie ma wiedzy i doświadczenia, uzyska wynik niezgodny z rzeczywistością (np. fałszywie pozytywny lub negatywny). Nie znaczy to jednak, że można oszukać wariograf, tylko że badanie zostało źle przeprowadzone.

Podsumowując, choć historia zna przypadki osób, które miały na tyle wysoką samokontrolę, że udało się im uzyskać nierzetelny wynik badania, to są to przypadki mieszczące się w granicach błędu statystycznego oraz jednostki mające dość niezwykłe umiejętności panowania nad emocjami bądź ubytki w ich przetwarzaniu. Dla statystycznego Kowalskiego, który zakupi w internecie poradnik „Jak oszukać wariograf” i zostanie poddany rzetelnemu badaniu, taki „spektakularny sukces” nie jest możliwy.

 

Artykuł opracowany wspólnie z Instytut Badań Wariograficznych, ul. Grzybowska 00-844, Warszawa https://www.wariograf.com.pl/

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
 • avatar
  ~Jagoda 5.173.24.*** 2020-08-10 12:12
  dokładnie tak, bardzo dużo zależy od firmy / osoby wykonującej badania. W internecie nie brakuje oszustów którzy często wykorzystują fakt, że klient pierwszy raz w życiu zamawia takie badanie i nie wie o co pytań, na co zwrócić uwagę i przeprowadzają takie badania albo na zabawkach które nie mają nic wspólnego z prawdziwym wariografem albo wykorzystują stare wariografy analogowe jeszcze z lat 80 lub początku lat 90. Takie urządzenia nadają się już tylko do muzeum lub do filmu... ale klient zazwyczaj tego nie wie ...
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Olkus 46.182.101.*** 2020-01-18 23:04
  Badanie wariograficzne zawiera konieczność oceny zebranych danych, siłą rzeczy zatem, od tego, jak profesjonalny jest ekspert, będzie zależało to, czy jego subiektywna ocena, da w efekcie skuteczne badanie wariografem. To właśnie ten margines subiektywizmu, nie pozwala zaliczyć badań wariograficznych do metod dających naukowe dowody. Jest tak z każdym typem badania, który zawiera subiektywną ocenę, czyli wymaga udziału eksperta, który bazując na swoim doświadczeniu bądź wiedzy, wydaje opinię na dany temat.
  • oceń:
  • |
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy