Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Polityczne układanki - kto znajdzie się na listach do parlamentu?

Polityczne układanki - kto znajdzie się na listach do parlamentu?

Do tej pory jedyną partią, która ogłosiła już liderów swoich list wyborczych jest Konfederacja. Jedynką został Rafał Foryś z Konfederacji Korony Polskiej, dwójką Dawid Nowak z Nowej Nadziei, a trójką Mariusz Krzemiński z Ruchu Narodowego. W piątek Sławomir Mentzen ogłosił, że na liście znajdzie się również Ewa Zajączkowska, ale na ten moment nie wiadomo, z którego miejsca wystartuje. Na sejmowej liście znajdzie się też zapewne Kazimierz Szubiński, rolnik z Konfederacji Korony Polskiej. Co do kolejnych kandydatur to - jak tłumaczył Foryś - są one bardzo ciekawe i różnorodne. Na liście mają znaleźć się przedstawiciele różnych sfer życia społecznego i politycznego. 

https://www.cozadzien.pl/radom/kto-jedynka-na-radomskiej-liscie-konfederacji/93392

Zaskoczeniem jest brak Marka Szewczyka, który w poprzednich wyborach parlamentarnych otwierał radomską listę. Powód nieobecności jest prosty - Szewczyk będzie startował do sejmu z listy wyborczej w okręgu sieradzkim w województwie łódzkim. 

https://www.cozadzien.pl/radom/ewa-zajaczkowska-hernik-na-radomskiej-liscie-konfederacji/93628

Rafał Foryś, lider radomskiej Konfederacji zapewnia, że partia wystawi swojego kandydata do senatu. Na ten moment nie wiadomo jednak, kto miałby nim być. 

https://www.cozadzien.pl/radom/forys-ludzie-sa-wkurzeni-polaryzacja-sceny-politycznej-i-daja-szanse-konfederacji/93397

Konfederacja jako pierwsza odsłoniła karty. Co słychać w pozostałych obozach?

Prawo i Sprawiedliwość

Obsada listy w partii rządzącej nie jest łatwa. Przypomnijmy, że obecnie partia ma sześć z dziewięciu mandatów w regionie radomskim. Według naszych sondaży, w najbliższych wyborach może liczyć na cztery mandaty, w wariancie optymistycznym na pięć. To powoduje, że walka o pozycje na liście będzie bardzo zacięta. 

Kandydatów na jedynkę jest dwóch: Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, forsowana głównie przez "centralę" (obecnie nie sprawuje mandatu posła) oraz Marek Suski, wieloletnia jedynka w regionie, a także jak mówią sami członkowie partii, lider PiS-u w regionie.

https://www.cozadzien.pl/radom/kwiecien-jedynka-na-liscie-pis-u-w-regionie-radomskim-powinien-byc-marek-suski/93418

Z wizerunkowego punktu widzenia, start Suskiego z drugiej pozycji byłby dla niego dużym ciosem, a także swego rodzaju wotum nieufności ze strony władz partii. Z drugiej strony start minister Moskwy z jedynki mógłby być ryzykowny z dwóch powodów: pierwszy - zbyt mała rozpoznawalność w regionie radomskim, dwa - krytyka jej działań dotyczących ekologii i ochrony środowiska. Dodatkowo dochodzi wewnętrzna kwestia poparcia w partii - z naszych informacji start Anny Moskwy z pierwszej pozycji mógłby wywołać swego rodzaju "niezadowolenie" w radomskim PiS-ie. 

Co dalej? Zapewne trójką na liście będzie Radosław Fogiel. Spekulowało się o jego starcie w innym okręgu na Śląsku, gdzie mógłby mieć pierwszą pozycję, ale wydaje się, że ten pomysł już porzucono. Skoro cztery mandaty to pozycja numer cztery na liście może być bardzo ważna. I tu zapewne rywalizacja o nią rozstrzygnie się między Anną Kwiecień, a Andrzejem Kosztowniakiem. 

https://www.cozadzien.pl/region/trelka-pis-to-drozdze-dla-polski-mamy-obecnie-wyrazny-skok-cywilizacyjny/93605

Dwójka dotychczasowych posłów (Dariusz Bąk i Agnieszka Górska) będzie miała przed sobą bardzo trudne zadanie. Jedno z naszych źródeł poinformowało nas, że poseł Bąk być może nie będzie już startował w najbliższych wyborach, ale nie jest to przesądzone. A jeśli już będzie to może nabić dla listy sporo głosów, nawet jeśli sam do sejmu nie wejdzie - powiat białobrzeski i leśnicy to główny elektorat, który oddaje swój głos właśnie na Dariusza Bąka. Za Agnieszką Górską stoją wyborcy głównie z Szydłowca i okolic. Biorąc pod uwagę to, że w powiecie szydłowieckim zbyt dużej konkurencji nie ma, niewykluczone, że Górska znów zdobędzie na tej ziemi dobry wynik. 

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Lista będzie liczyła jednak zdecydowanie więcej nazwisk. O głosy w poszczególnych powiatach będą walczyć osoby, związane z lokalnymi gminami. Nasi rozmówcy informują, że wśród kandydatów mogą pojawić się takie nazwiska jak Łukasz Mierzejewski (pełnomocnik Forum Młodych PiS, radny gminy Jedlnia-Letnisko), Ewa Markowska-Bzducha (wójt gminy Wolanów), Leszek Margas (wójt gminy Zakrzew), Kamil Dziewierz (wójt gminy Jedlińsk), Karol Burek (wójt gminy Rzeczniów), Krzysztof Wolski (starosta kozienicki) czy Marian Niemirski (starosta powiatu przysuskiego). 

https://www.cozadzien.pl/radom/moskwa-jestem-gotowa-do-startu-w-wyborach/93192

Niewykluczone, że Prawo i Sprawiedliwość mocno zaskoczy kandydatami i z regionu radomskiego wystartują europosłowie - Zbigniew Kuźmiuk lub Adam Bielan - jeśli będzie decyzja odgórna partii w sprawie "wzmocnienia" nazwisk na listach wyborczych. W kuluarach pojawiała się też informacja o starcie z radomskiej listy Kamila Bortniczuka, ministra sportu i turystyki. To pokłosie umowy koalicyjnej między Jarosławem Kaczyńskim, a Adamem Bielanem i zapewnieniem sobie przez Republikanów jedynek na listach w kilku wybranych okręgach wyborczych. 

Platforma Obywatelska

Przez długi czas wydawało się, że Platforma Obywatelska powtórzy scenariusz z poprzednich wyborów i w Radomiu wystawi na jedynce kogoś niezwiązanego z naszym regionem. Czy po sytuacji z Joanną Kluzik-Rostkowską i jej brakiem aktywności w naszej mieście, wyborcy znów zdecydowaliby się na taki wybór? Nie wiadomo, ale naszym zdaniem obecność kogoś z zewnątrz mogłaby być ryzykowna. Inną kwestią jest to czy uda się innych polityków PO umieścić na dobrych miejscach w pozostałych okręgach wyborczych. 

https://www.cozadzien.pl/radom/witkowski-budowe-i-termin-oddania-sektora-gosci-deklarowal-prezes-radomiaka-a-nie-mosir/93517

Według naszych informacji, coraz mocniej forsowany jest wariant z radomską jedynką, którą miałby być Radosław Witkowski, prezydent Radomia. I choć on sam zapewniał kilka tygodni temu, że do parlamentu wracać nie chce to wszystko wskazuje na to, że sytuacja się zmieniła i otrzymał on od centrali swoistą nominację. Idąc parytetem, dwójką powinna być w takim wypadku Marta Michalska-Wilk, wiceprezydent Radomia, szefowa radomskiej PO. Na trzeciej pozycji powinien się wtedy znaleźć obecny poseł tej partii, czyli Konrad Frysztak. Kolejne miejsca na ten moment są zagadką. 

Nie można jednak wykluczyć jeszcze innego scenariusza - nawet jeśli jedynką będzie Radosław Witkowski to dwójką może być "spadochroniarz" - w tym wypadku, zgodnie z parytetem, byłaby to kobieta. Spekulowało się, że z Radomia może startować Małgorzata Kidawa-Błońska, ale ten pomysł jakiś czas temu upadł. Albo przynajmniej upadł tymczasowo. 

https://www.cozadzien.pl/radom/frysztak-w-miescie-juz-widac-ze-ida-wybory/93346

Możliwy jest też start kobiety (Kidawy-Błońskiej?)z jedynki i Radosława Witkowskiego z dwójki. Co to oznacza? Tyle, że wtedy Marta Michalska-Wilk spada na trzecią pozycję, a Konrad Frysztak na czwartą. Według naszych symulacji, w najbliższych wyborach Platforma Obywatelska zdobędzie w regionie radomskim dwa mandaty, a o trzeci stoczy bój z pozostałymi ugrupowaniami. Tym samym start z dwóch czołowych miejsc może być sporą przewagą i kłopotem dla Michalskiej-Wilk czy Frysztaka. Z drugiej strony, przykład byłego wiceprezydenta naszego miasta i jego mandat poselski zdobyty w poprzednich wyborach, gdzie startował z piątego miejsca pokazuje, że wszystko jest możliwe. 

Co z pozostałymi nazwiskami? Na liście zapewne znajdzie się Leszek Ruszczyk (dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu). Do polityki chce też wrócić inna była posłanka, Anna Maria Białkowska. Niewykluczone, że chęć w wyborach zgłosi również Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia. Co z osobami w regionie? Powiat białobrzeski może reprezentować Adam Bolek (burmistrz Białobrzegów), powiat grójecki przewodnicząca koła PO w Grójcu - Monika Kozłowska, ziemię kozienicką - Tomasz Śmietanka (radny sejmiku województwa mazowieckiego), a powiat szydłowiecki - Artur Ludew (burmistrz Szydłowca). 

Według naszych informacji na listach nie znajdzie się Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego. Jego wybór do sejmu spowodowałby utratę mandatu przez PO w sejmiku na rzecz kandydata niezwiązanego z tą partią, co mogłoby oznaczać utratę większości i upadek koalicji PO-PSL. 

Trzecia Droga (Polska 2050 / Polskie Stronnictwo Ludowe)

Tutaj kandydatów do jedynki jest dwóch: Cezary Brymora z Polski 2050 oraz Mirosław Maliszewski, obecny poseł PSL-u. Wiemy, że szef radomskiej Polski 2050 bardzo mocno liczy na start z pierwszego miejsca i jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że tak właśnie będzie. Sytuacja zmieniła się w ostatnich dniach: po podziale jedynek w skali wszystkich okręgów między te partie okazało się, że w okręgu radomskim jedynką będzie osoba z PSL-u (w tym wypadku Maliszewski). To może wywołać spore zamieszanie i niezadowolenie w radomskiej Polsce 2050, a co to może oznaczać w dalszym rozrachunku? Nie wiadomo, natomiast sekretarz partii Polska 2050, Łukasz Molenda, pytany o ewentualne wycofanie jego partii z porozumienia stwierdził, że wszystko jest możliwe. 

https://www.cozadzien.pl/radom/molenda-sam-chcialbym-wiedziec-kiedy-zostana-ogloszone-listy/93553

Zakładając jednak, że do rozdziału nie dojdzie, dwie czołowe pozycje zajmą politycy Polski 2050 i PSL-u lub PSL-u i Polski 2050. Co dalej? Na liście znajdą się także członkowie Polski 2050: Joanna Czechyra, mieszkanka Kozienic oraz Jarosław Kosior, z zawodu lekarz. Jeśli chodzi o Polskie Stronnictwo Ludowe to zapewne o mandat poselski będzie walczył Adam Duszyk, szef PSL-u w regionie radomskim, Ilona Jaroszek (dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej), Mirosław Ślifirczyk (dyrektor Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu) czy Agnieszka Stolarczyk (dyrektor radomskiego Medyka). 

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Według naszych sondaży, w obecnej sytuacji Trzecia Droga zdobywa w naszym regionie jeden mandat i walczy o kolejny. 

Lewica

Tu wątpliwości nie ma - radomską listę otworzy Patryk Fajdek, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy w Radomiu. To najbardziej rozpoznawalna postać tego ugrupowania, na dodatek już w poprzednich wyborach był o krok od zdobycia mandatu. Na liście można spodziewać się także Małgorzaty Ziemnickiej czy Daniela Oliszewskiego, w wyborach powinien też wystartować Waldemar Kaczmarski. 

https://www.cozadzien.pl/radom/polityka-na-sniadanie-malgorzata-ziemnicka-i-dawid-nowak/93469

Według naszych sondaży, poparcie Lewicy w Radomiu obecnie nie gwarantuje jej zdobycia nawet jednego mandatu poselskiego. Członków tego ugrupowania czeka więc ciężka praca, żeby przekonać do siebie wyborców. 

Agrounia / Ruch Marka Materka (Nowa Demokracja TAK)

Marek Materek zapewnił na antenie Radia Rekord, że w regionie radomskim Nowa Demokracja TAK wystawi swoich kandydatów do sejmu i senatu. Konkretów na razie jednak brak. 

https://www.cozadzien.pl/radom/materek-chcemy-realnie-zmienic-myslenie-o-polityce/93240

Wybory do senatu

Osobny akapit poświęciliśmy wyborom do senatu. Tutaj mamy dwa okręgi - pierwszy obejmuje Radom i powiaty radomski, zwoleński, lipski oraz szydłowiecki, a drugi powiaty kozienicki, białobrzeski, grójecki oraz przysuski. I tak w pierwszym z nich Prawo i Sprawiedliwość ma wystawić Wojciecha Skurkiewicza, a w drugim Stanisława Karczewskiego. Obydwaj pełnią w tej kadencji mandat senatora i zaskoczeń w tej kwestii być nie powinno. 

https://www.cozadzien.pl/radom/przybytniak-chcialbym-pracowac-na-rzecz-wsi-jako-senator/93442

Opozycja zawarła pakt senacki, w związku z tym do rywalizacji wystawi wspólnie jednego kandydata. Według naszych informacji w pierwszym okręgu ze Skurkiewiczem ma rywalizować Łukasz Molenda z Polski 2050, a w drugim Leszek Przybytniak z Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

Swoich kandydatów do senatu wystawi Konfederacja, która do paktu senackiego nie dołączyła. Kandydatur jednak na ten moment nie znamy. 

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy