Konkurs na opowiadanie inspirowane Radomiem ogłosiła wiosną Miejska Biblioteka Publiczna. Skierowany był do osób pełnoletnich – nie tylko mieszkańców naszego miasta. Tematem był Radom – jego historia i kultura, a także osobiste relacje czy wspomnienia z tym miastem lub jego mieszkańcami związane. Radom mógł stanowić główny temat opowiadania lub tylko tło opowieści. Uczestnicy konkursu mogli też podjąć próbę polemiki ze stereotypowym sposobem myślenia o Radomiu lub jego mieszkańcach.
Za najlepsze prace przewidziano nagrody finansowe - za pierwsze miejsce 4 tys. zł, za drugie 2 tys., a za trzecie – 1 tys. zł.
Wpłynęło 96 prac, które na początku czerwca oceniła komisja w składzie: Grzegorz Bartos – pisarz, dramaturg związany z Radomiem (przewodniczący), Sebastian Równy – dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego i Przemysław Czaja – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej (sekretarz). Pierwszą nagrodę jurorzy przyznali Dominice Górskiej za pracę „Radom opowiedziany na nowo”. Druga nagroda przypadła Oldze Górskiej, autorce opowiadania „Dobry syn”, a trzecia Beacie Michalik za „Balladę o szczęśliwych ludziach”. Komisja przyznała też sześć równorzędnych wyróżnienia. Otrzymali je: Magdalena Banaszek za „Powrót”, Joanna Zielińska-Król za „Radom mojej mamy”, Arkadiusz Panasiuk za opowiadanie „Radek jak Radom”, Barbara Bednarz za „Miłość w R.”, Katarzyna Wiśniewska za „Eldora(n)dom” i Ewa Hatała za „Odeon”.
Nagrodzone i wyróżnione w konkursie prace można przeczytać na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Zdecydowaliśmy też o zrobieniu filmu. Najlepsze opowiadania będą czytane przez lektora lub lektorkę na tle kadrów pokazujących Radom. Jeśli w opowiadaniu mowa jest o jakimś konkretnym miejscu, to oczywiście pokażemy je na przebitkach. Chcielibyśmy to zrobić w sierpniu – mówi Przemysław Czaja, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Natomiast na jesień planujemy performatywne czytanie nagrodzonych prac w przestrzeni miejskiej.
Film będzie dostępny na stronie MBP i na Facebooku. My natomiast będziemy, począwszy od tego piątku, publikować najlepsze opowiadania nadesłane na konkurs „Radom opowiedziany na nowo”.
I miejsce - Dominika Górska (40 lat) z Warszawy
Radom opowiedziany na nowo
Z Radomia pochodzi pan który dobierał mi sprzęt wózek inwalidzki Arek K i jak budynek modlitwy religii rzymskokatolickiej się nazywa + Rodzicom malował dach pan z Radomia i jak warzywo się nazywa + Moją siostrę uczyła pani matematyki, która w Radomiu teraz mieszka i jak obuwie się nazywa + W Radomiu 27 kwietnia 2023 roku otwarto nowe lotnisko z którego odbył się już pierwszy lot z Warszawy do Paryża = Tak oczami niepełnosprawnej ruchowo Dominiki Górskiej na wózku poruszającej się tylko przy pomocy osoby trzecich na wózku inwalidzkim i cierpiącej na Mózgowe Porażenie Dziecięce Czterokończynowo Spastyczne opowiedziany na nowo Radom wygląda.