Nowy zalew może powstać w Radomiu
We wtorek, 30 czerwca prezydent Radosław Witkowski i przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie przygotowania budowy wielofunkcyjnego zbiornika wodnego w dolinie rzeki Pacynki. Nowy zalew w naszym mieście będzie mógł powstać dzięki zmianom granic administracyjnych Radomia i wcielenia do niego potrzebnej części terenu z sąsiedniej gminy Jastrzębia.
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:
Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy formalny krok w kierunku powstania nowego zbiornika wodnego. Sam dokument zakłada współpracę miasta Radomia z Wodami Polskimi. Zgodnie z podpisaną deklaracją Wody Polskie będą odpowiedzialne za zapewnienie finansowania inwestycji, opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, a także realizację robót budowlanych i wypłatę odszkodowań za nieruchomości niezbędne do realizacji przedsięwzięcia. Miasto Radom zadeklarowało z kolei udział w kosztach opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
Zbiornik ma mieć charakter wielofunkcyjny i będzie wykorzystywany zarówno jako zwiększenie możliwości retencyjnych zlewni rzeki, jak również pod cele rekreacyjne i turystyczne.
Mam świadomość, że list intencyjny dotyka ważnego przedmiotu, jakim jest zwiększenie, polepszenie zdolności retencyjnych zlewni Pacynki, a także zapewnienie ochrony przeciwpowodziowej przed zalewaniem. Natomiast mamy też wspólnie tutaj świadomość, że takie działanie otwiera nam również możliwości wykorzystywania tego terenu jako, terenu, który będzie przeznaczony do rekreacji i turystyki
– podkreśla Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
W wyniku zmian granic administracyjnych Radomia, które weszły w życie wraz z 1 stycznia 2026 roku nasze miasto zyskało łącznie ponad 300 hektarów nowych terenów. Około 112 hektarów to obszar położony w dolinie rzeki Pacynka, który wcielono do Radomia z sąsiadującej gminy Jastrzębia. Pomysł o przyłączeniu tych terenów do miasta to inicjatywa radnych Piotra Szprendałowicza i nieżyjącego już Jana Pszczoły, który sprawował wówczas stanowisko przewodniczącego Komisji Rozwoju.
Razem ze świętej pamięci radnym Jankiem Pszczołą zabiegaliśmy o przyłączenie, włączenie terenów gminy Jastrzębia, gdzie zakładaliśmy, że taki zalew może powstać. Jak okazuje się było, to dobre działanie, bo dzisiaj cieszymy się z podpisania listu intencyjnego, a niewykluczone, że już za trzy lata będziemy cieszyć się ze zbiornika wodnego, gotowego zbiornika o powierzchni ok. 100 hektarów
– mówi Piotr Szprendałowicz, radny Rady Miejskiej w Radomiu.
"Pacyna" osiem razy większa niż zalew na radomskich Borkach!
W założeniu powstania nowego zalewu jego powierzchnia zajmowałaby około 100 hektarów. Jest to aż trzy raz więcej niż posiada obecnie zbiornik w Siczkach, a także osiem razy więcej niż ma zalew na radomskich Borkach. Planowana długość Pacyny to prawie 2,3 km. Według informacji przekazanych przez Wody Polskie w ramach inwestycji wybudowania zostanie również zapora ziemna o długości 350 metrów.
Powstanie kolejnego zalewu w Radomiu miałoby wiele pozytywnych funkcji. Jedną z nich byłoby magazynowanie zasobów wodnych, ale i zwiększenie dostępności wody w okresach niedoboru, czy zapobieganie suszy. Realizacja inwestycji składałaby się z pięciu etapów. Podczas konferencji prasowej poseł Konrad Frysztak zapewniał, że podpisanie listu intencyjnego to coś więcej niż zwykła deklaracja.
Mamy zapewnienie szanowni państwo, bo dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego to nie jest tylko wytyczenie ścieżki dojścia do tego, by ta woda w tej dolinie się pojawiła. Mamy już wpis do planu inwestycji Wód Polskich, miasto gwarantując w tym liście intencyjnym podjęcie uchwały budżetowej na przygotowanie dokumentacji i startujemy
– mówił Konrad Frysztak, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Wielofunkcyjny zbiornik wodny „Pacyna” to kolejny zbiornik wodny, który może powstać w Radomiu. Przypominamy, że w planach jest również budowa Radomskiego Parku Rzecznego na osiedlu Michałów – jednego z większych projektów rekreacyjnych w naszym mieście.
Więcej na ten temat przeczytacie tutaj:

Napisz komentarz
Komentarze