Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
sobota, 21 lutego 2026 11:06
Reklama Czarno Białe sprzątanie profesjonalne

Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

To najwięcej w dotychczasowej historii Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza – tym razem wpłynęło prawie 120 zgłoszeń. W kwietniu jurorzy ogłoszą krótką listę książek, spośród których w czerwcu wyłonią piątkę nominowanych.
Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

Autor: Joanna Szczepaniak

Zgłoszenia do 11. edycji nagrody można było przesyłać do końca stycznia. Książki napisane prozą artystyczną, opublikowane w 2025 roku zgłaszały wydawnictwa, autorzy, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim i osoby prywatne. Ostatecznie wpłynęło 118 zgłoszeń. Niewykluczone, że liczba ta się zwiększy, bo swoje propozycje mogą zgłosić także jurorzy.

– To duża liczba. W poprzednich edycjach otrzymywaliśmy średnio 80 tytułów – mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły. – Nie wiem, czy na tej podstawie można mówić o rosnącym prestiżu nagrody, ale przecież możemy tak myśleć. I to cieszy. No, jurorów może trochę mniej... W grudniu ubiegłego roku powołana została nowa kapituła, więc nowi jurorzy będą mieli naprawdę dużo pracy.

Te nową kapitułę tworzą, przypomnijmy, wybitni znawcy literatury: Joanna B. Bednarek, Weronika Murek, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Jerzy Franczak (przewodniczący), Piotr Kofta, Janusz Margański i Piotr Sadzik. Do nich napływające zgłoszenia były systematycznie przesyłane. Jurorzy nie mają dużo czasu – już w kwietniu ogłoszą listę maksymalnie dwudziestu książek, spośród których w czerwcu wskażą piątkę nominowanych. – Ta pierwsza, tzw. krótka lista to rodzaj rekomendacji, wskazanie, co jurorom wydaje się szczególnie wartościowe, warte przeczytania. To docenienie autorów, ale i promocja książek, które być może inaczej nie zostałyby dostrzeżone – wyjaśnia Tomasz Tyczyński. – Ta lista ułatwia też pracę jurorom, bo w kolejnym etapie wybierają piątkę nominowanych już tylko z niej.

Laureatkę lub laureata nagrody poznamy we wrześniu, podczas festiwalu Opętani Literaturą, który co roku odbywa się w Radomiu.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest, przypomnijmy, za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. Nagroda została ustanowiona w 2015 roku przez samorząd Radomia, a przyznana została po raz pierwszy rok później. Główna nagroda to 40 tys. zł. Od kilku edycji także wszyscy nominowani otrzymują po 5 tys. zł. W ramach nagrody jury przyznaje także wyróżnienie w postaci rezydencji literackiej w Vence, gdzie ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz.

W ubiegłym roku laureatką nagrody została Barbara Elmanowska, autorka książki „Woliera”. Rezydencję literacką w Vence natomiast jurorzy przyznali Maciejowi Wnukowi, autorowi zbioru opowiadań „Miejsca odległe”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama