Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
środa, 25 czerwca 2025 04:22
ReklamaElmas wędliny

Zawyją syreny. To tylko testy

24 lutego zostaną przeprowadzone testowe uruchomienia syren alarmowych na terenie powiatu radomskiego wchodzące w skład powiatowych i miejskich systemów ostrzegania i alarmowania.
Zawyją syreny. To tylko testy

Źródło: fot. Powiat Radomski

Test syren nastąpi w dwóch etapach: pierwszy to włączenie syren z poziomu powiatu (PCZK) od godziny 9:55 do 10:20, natomiast etapem drugim będzie integrowanie systemu z poziomu województwa (WCZK) od godziny 11:00 do 11:25.

Włączenie syren alarmowych będzie elementem weryfikacji poprawności integracji Wojewódzkiego Systemu Alarmowania i Ostrzegania Ludności z Powiatowym Systemem. W związku z tym, że są to ćwiczenia, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności.

Zgodnie z ustawa z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej, zadaniem Starosty Radomskiego jako terytorialnego organu ochrony ludności jest realizacja zadań ochrony ludności i obrony cywilnej na obszarze powiatu polegające na powiadamianiu, ostrzeganiu i alarmowaniu ludności. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, natomiast w gminie wójt. Syreny zostaną uruchomione przez wojewódzkie, i powiatowe Centra Zarządzania Kryzysowego.

Przypomnijmy, jak podaje gov.pl:

Alarmowanie i ostrzeganie
Sygnały alarmowe i ostrzegawcze przekazywane są przez syreny alarmowe (niektóre syreny posiadają możliwość emitowania alarmów i komunikatów głosowych) oraz środki masowego przekazu – radio i telewizję. W niektórych gminach, powiatach i województwach wykorzystywane są także inne sposoby informowania ludności np. wiadomościami tekstowymi (SMS) poprzez sieć telefonii komórkowej, megafony oraz powiadamianie od domu do domu.

Alarmy
Alarm ogłaszany jest w przypadku wystąpienia zagrożeń trzyminutowym sygnałem modulowanym. Odwoływany jest przez trzyminutowy sygnał ciągły.

Ostrzeżenia
Ostrzeżenia przekazywane w przypadku kiedy istnieje ryzyko wystąpienia zagrożeń. Komunikaty ostrzegawcze przekazywane są w środkach masowego przekazu.

Sygnały alarmowe
Ogłoszenie alarmu: 

  • sygnał akustyczny: modulowany dźwięk syreny w okresie trzech minut,
  • w środkach masowego przekazu: powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna: Uwaga! Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm (przyczyna, rodzaj alarmu itp.) ............... dla ..............,
  • wizualny sygnał alarmowy: znak żółty w kształcie trójkąta lub w uzasadnionych przypadkach innej figury geometrycznej

 Odwołanie alarmu:

  • sygnał akustyczny: ciągły dźwięk syreny w okresie trzech minut,
  • w środkach masowego przekazu: powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna: Uwaga! Uwaga! Uwaga! Odwołuję alarm (przyczyna, rodzaj alarmu itp.) ............... dla ..............


Komunikaty ostrzegawcze
Uprzedzenie o zagrożeniu skażeniami:

  • sposób ogłoszenia komunikatu poprzez środki masowego przekazu: powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna: Uwaga! Uwaga! Osoby znajdujące się na terenie .................. około godz. ..... min. ..... może nastąpić skażenie................................. (rodzaj skażenia) w kierunku ......................,
  • sposób odwołania komunikatu poprzez środki masowego przekazu: powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna: Uwaga! Uwaga! Odwołuję uprzedzenie o zagrożeniu ...................... (rodzaj skażenia) dla ..................


Uprzedzenie o klęskach żywiołowych i zagrożeniu środowiska:

  • sposób ogłoszenia komunikatu poprzez środki masowego przekazu: powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna: Informacja o zagrożeniu i sposobie postępowania mieszkańców ................... (rodzaj zagrożenia, spodziewany czas wystąpienia i wytyczne dla mieszkańców),
  • sposób odwołania komunikatu poprzez środki masowego przekazu: powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna: Uwaga! Uwaga! Odwołuję uprzedzenie o zagrożeniu ...................... (rodzaj klęski) dla ..................

UWAGA! Syreny wykorzystywane także są w ćwiczeniach przeprowadzanych przez wojewodów. Informacja o takim ćwiczeniu przekazywana jest przez wojewodów do mediów co najmniej dobę przed przeprowadzeniem ćwiczenia.

Pamiętaj:
jeżeli usłyszysz dźwięk syreny alarmowej, włącz radio lub telewizor na lokalną stację, słuchaj komunikatów o zagrożeniu i postępuj zgodnie z poleceniami, sprawdź miejsca pobytu domowników i osób z najbliższego otoczenia, poinformuj ich o niebezpieczeństwie, gdy jesteś poza domem, skontaktuj się z najbliższymi, informując ich o sytuacji, miejscu swego pobytu oraz o sposobie dalszego kontaktowania się, nie wpadaj w panikę, dawaj przykład rozumnych zachowań.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama