Dlaczego powstają przebarwienia na skórze od słońca?
Przebarwienia skórne są związane z aktywnością, a właściwie nadaktywnością melanocytów, które odpowiadają za produkcję melaniny. Jest to reakcja obronna organizmu na promieniowanie UV. Przebarwienia mogą powstawać na skórze mimo stosowanej ochrony przeciwsłonecznej. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną najczęściej jest to, że nie stosuje się kremów z odpowiednio wysokim filtrem SPF albo zapomina się o tym, że aplikacje takich ochronnych kosmetyków należy powtarzać w ciągu dnia. Bywa też tak, że pamiętać się o nasmarowaniu rąk czy nóg, a zapomina się, że na promieniowanie UV narażona jest także twarz, stopy czy odsłonięta szyja i plecy. Przebarwienia skórne bywają duże, widoczne i niestety dodają lat. Stąd warto pamiętać o zasadach pielęgnacji i stosować właściwe środki kosmetyczne.
Jakie kosmetyki ochronne stosować w codziennej pielęgnacji?
Przebarwienia na twarzy od słońca nie muszą być Waszym problemem. Możecie zainwestować w odpowiedni krem z filtrem SPF 50+, który ochroni skórę. Można stosować go na oczyszczoną skórę albo pod makijaż. W drugim przypadku ponowna aplikacja, gdy przebywa się dłużej na zewnątrz bywa problematyczna, dlatego jeżeli stosujecie makijaż, to sięgnijcie dodatkowo po spray z filtrem SPF, który można stosować na make up. Nie ma zatem problemu z ponowną aplikacją w ciągu dnia. Tu pojawia się pytanie - jak często należy stosować kosmetyki ochronne? Otóż przynajmniej co 3 godziny, a najlepiej co 2 godziny. Trzeba wiedzieć, że nasza skóra nieustannie narażona jest na czynniki drażniące, ulega też złuszczaniu, poci się, dlatego ponawianie aplikacji kremu i tworzenie warstwy ochronnej jest absolutnie niezbędne. Należy wiedzieć, że produkty z filtrem SPF 50+ chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV nawet w 98%. W przypadku kosmetyków z niższym filtrem ten procent spada. Zatem jeżeli chcecie mieć pewność, że Wasza skóra jest właściwie chroniona przed przebarwieniami, czyli fotostarzeniem i czerniakiem, to sięgnijcie po najwyższy filtr przeciwsłoneczny. Jest on niezbędny dla pierwszego i drugiego fototypu skóry. W przypadku trzeciego i czwartego, czyli osób o skórze bardziej oliwkowej i śniadej, można stosować niższą ochronę, jednak przy dłuższej ekspozycji na słońce zawsze rekomendowana jest najwyższa ochrona.
Gdy już pojawią się przebarwienia posłoneczne - poznajcie sposoby ich zwalczania
Oczywiście może się zdarzyć, że na skórze z powodu zaniedbań pojawią się przebarwienia. W takim przypadku można spróbować je zniwelować. Dobrze do tego celu sprawdzi się serum i krem z niacynamidem. Ma on właściwości rozjaśniające przebarwienia. Co więcej hamuje nadmierne wydzielanie melaniny, zatem zapobiega powstawaniu nowych. Można też wybrać serum z witaminą C. Ona także ma właściwości rozjaśniające plamy pigmentacyjne. Na noc można zafundować sobie kurację retinolem. W takim przypadku trzeba jednak tym bardziej pamiętać o porannym stosowaniu kremu z wysokim filtrem, bo retinol zwiększa wrażliwość skóry na słońce. Zawsze też można postawić na laserowe usuwanie przebarwień w gabinecie medycyny estetycznej.