PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Fakty i mity na temat rekuperacji

Fakty i mity na temat rekuperacji
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

W czasie budowy nowoczesnego, energooszczędnego, a przy tym bardzo szczelnego domu, szybko okazuje się, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna jest nieskuteczna. Współczesne budownictwo nie sprzyja działaniu przestarzałej wentylacji, dlatego inwestorzy coraz częściej decydują się na rekuperację – wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która nie tylko zagwarantuje stałą wymianę powietrza w budynku, ale także wygeneruje oszczędności, dzięki odzyskowi energii z zużytego powietrza.

Jednak czy wentylacja mechaniczna jest naprawdę dobra, czy to tylko kolejny zabieg marketingowy? Aby raz na zawsze rozwiać wątpliwości inwestorów zebraliśmy wszystkie fakty i mity o rekuperacji w jednym miejscu, by każdy sam mógł ocenić, czy wentylacja mechaniczna jest rozwiązaniem dla niego.

Szczegółowe informacje na temat rekuperacji znajdziesz również tutaj.

rekuperacja-1

Fakt 1: Rekuperację można zamontować w każdym budynku

Rekuperacja jest szczególnie polecana w nowoczesnym budownictwie ze względu na szczelność budynków, ponieważ tradycyjna wentylacja grawitacyjna w takich warunkach zwyczajnie nie działa. Współczesne domy przypominają termosy – gruba warstwa ocieplenia, trzyszybowe okna, wszystko to nie sprzyja wentylacji grawitacyjnej. Warto też zaznaczyć, że najlepiej działa ona zimą, generując przy tym straty ciepła.

Rekuperację można zamontować również w starszych budynkach, jednak wiąże się to z większym nakładem pracy. Przede wszystkim trzeba zadbać o jego szczelność – wymienić okna, ocieplić dom oraz poddasze, ponieważ w przeciwnym razie nawet po zamontowaniu wentylacji mechanicznej będą występować straty ciepła.

Po zamontowaniu rekuperacji w domu, w którym do tej pory funkcjonowała wentylacja grawitacyjna trzeba pamiętać o zatkaniu kratek wentylacji grawitacyjnej. W budynku nie mogą pracować dwie wentylacje jednocześnie, ponieważ żadna z nich nie będzie wówczas skuteczna.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o montażu rekuperacji już na etapie projektowania domu. Wówczas w projekcie nie zostaną uwzględnione kanały wentylacji grawitacyjnej ani kominy, co w czasie budowy domu wygeneruje oszczędności, dzięki czemu wentylacja mechaniczna okaże się jeszcze tańsza. Jest to również doskonały sposób na uniknięcie kolizji z innymi instalacjami oraz zapobiegnięcie podwójnym wydatkom związanym z montażem dwóch rodzajów wentylacji.

rekuperacja-2

Fakt 2: Rekuperacja generuje oszczędności

Oszczędności, jakie generuje rekuperacja bardzo często są podważane. Głównie dlatego, że zasilana jest energią elektryczną, przez co wielu inwestorów uważa ją za drogą w eksploatacji.

Tak naprawdę rekuperacja pomimo tego, że działa nieprzerwanie, pobiera nieznaczną ilość prądu, która w porównaniu do oszczędności na ogrzewaniu, jakie generuje w sezonie grzewczym, staje się praktycznie bez znaczenia.

W rekuperatorze, czyli centrali wentylacyjnej dochodzi do odzysku ciepła z zużytego, wywiewanego powietrza. W wymienniku ciepła strumień powietrza wywiewanego mija się ze strumieniem powietrza nawiewanego. Przepływają one koło siebie, nie mieszając ze sobą. W ten sposób ogrzane powietrze, które jest usuwane na zewnątrz budynku, oddaje swoją energię chłodnemu, świeżemu strumieniowi, który trafia do wnętrza domu. W ten sposób do pomieszczeń nawiewane jest wstępnie ogrzane powietrze, dzięki czemu nie dochodzi do strat ciepła, a piec zużyje mniej paliwa do podniesienia temperatury do pożądanej.

Takie rozwiązanie umożliwia wygenerowanie oszczędności na rachunkach za ogrzewanie na poziomie nawet 40%!

Warto jednak zaznaczyć, że wentylacja mechaniczna nie jest w stanie zastąpić ogrzewania. Jedynie wspomaga jego pracę i wpływa na zmniejszenie rachunków związanych z jego eksploatacją. W naszych warunkach klimatycznych żaden budynek, nawet najlepiej zaizolowany, nie może być „ogrzewany” za pomocą rekuperacji.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

rekuperacja-3

Fakt 3: Rekuperacja dostarcza świeże powietrze bez konieczności otwierania okien

Świeże powietrze dostarczane do wnętrza domu zostaje przefiltrowane w rekuperatorze, dzięki temu do pomieszczeń nie dostają się owady, kurz ani inne zanieczyszczenia.

Poziom filtracji inwestor może dopasować do potrzeb mieszkańców, wybierając odpowiedni rodzaj filtra. Standardowo w wyposażeniu rekuperatora znajduje się zazwyczaj filtr o klasie G4.

Skorzystanie z filtra o klasie filtracji F7, który można założyć tylko na nawiewie, umożliwia przefiltrowanie nawet 90% pyłu zawieszonego o wielkości 1-10µm. Według założeń producentów, filtry te są w stanie wyłapać najczęściej występujące pyły smogowe, czyli PM10 i PM2,5. Po zamontowaniu wentylacji mechanicznej inwestor nie musi dodatkowo kupować oczyszczaczy powietrza – odpowiednio dobrane filtry uchronią jego rodzinę przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń powietrza.

Zastosowanie wentylacji mechanicznej w domu pozwala na całkowite wyeliminowanie problemu przeciągów, ponieważ nie ma już konieczności otwierania okien, by wpuścić do domu świeże powietrze. Wiąże się to również ze spokojem mieszkańców – raz na zawsze znikają nieprzespane noce, kiedy nie mogliśmy zasnąć przez komary.

Na rynku dostępne są różne rodzaje filtrów do rekuperatorów, dlatego inwestor może kontrolować stopień filtracji według własnych potrzeb, poprzez wybranie odpowiedniego filtra.

Warto zaznaczyć, że wysoki komfort wentylacyjny gwarantuje stała wymiana powietrza w budynku, która następuje w tych samych proporcjach.

Rekuperacja, w odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej, działa przez cały rok, bez względu na zmieniające się warunki atmosferyczne. Strumień powietrza przed dostaniem się do budynku przepływa przez wymiennik ciepła, gdzie przejmuje energię od strumienia powietrza wywiewanego – zimą zostaje ono ogrzane, a latem schłodzone.

W domu, w którym zamontowana została rekuperacja, jakość powietrza jest bardzo wysoka, a zawartość dwutlenku węgla niska. Powietrze, które jest nawiewane do budynku zostało pozbawione nadmiernej wilgotności, alergenów, zanieczyszczeń, związków chemicznych oraz kurzu.

rekuperacja-4

Mit 1: Rekuperacja nie działa w całym budynku

Przed zakupem rekuperatora należy zlecić profesjonalnej firmie wykonanie projektu instalacji. Już na tym etapie widać, że w niektórych pomieszczeniach nie ma ani punktów nawiewnych ani wywiewnych, przez co wiele osób błędnie wnioskuje, iż są to miejsca, w których powietrze nie będzie wymieniane.

Pomieszczenia transferowe, bo tak są określane, pomimo braku anemostatów są wentylowane równie skutecznie, jak miejsca, w których zostały umieszczone.

Punkty wywiewne są umieszczane w kuchni, łazienkach, korytarzach oraz w garderobach. Nawiewne natomiast w salonie i sypialni. W niektórych pomieszczeniach mogą zostać zamontowane zarówno punkty nawiewne jak i wywiewne, są to najczęściej: kuchnia połączona z jadalnią czy suszarnia z pralnią. W kotłowni i w garażu nie ma zwyczaju montowania wentylacji mechanicznej.

Trzeba jednak pamiętać, że prawidłowa praca rekuperacji jest zależna od profesjonalnego wykonania projektu i zgodnego z nim montażu. Nawet najlepszy i najdroższy rekuperator nie będzie pracował poprawnie, jeśli instalacja została przeprowadzona nieprawidłowo.

Mit 2: Do rekuperacji nie jest potrzebny projekt

Wentylacja mechaniczna nie może zostać prawidłowo zamontowana bez wcześniejszego wykonania projektu. Każdy budynek jest inny – ma inny rozkład pomieszczeń, wielkość, a także zróżnicowaną liczbę mieszkańców. Aby rekuperacja działała prawidłowo, musi zostać dostosowana do konkretnego domu i potrzeb wentylacyjnych mieszkańców. Dopiero na tej podstawie można określić najbardziej optymalną moc rekuperatora. Dlatego też montażu wentylacji mechanicznej nie należy zaczynać od zakupu centrali, a wykonania projektu.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Jeżeli rekuperacja zostanie wykonana bez projektu, najprawdopodobniej nie będzie działała prawidłowo, co wiąże się ze zmarnowanymi pieniędzmi i brakiem wystarczającej wentylacji w budynku.

Bardzo ważny jest również profesjonalny montaż wentylacji mechanicznej. Nawet jeżeli projekt zostanie wykonany prawidłowo, ale instalatorzy nie będą go przestrzegać, wówczas rekuperacja najprawdopodobniej będzie działała nieprawidłowo.

W przypadku wentylacji mechanicznej bardzo ważne jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, ponieważ tylko wtedy inwestor ma pewność, że rekuperacja będzie działała bez zarzutu.

rekuperacja-5

Mit 3: W budynku może działać jednocześnie rekuperacja i wentylacja grawitacyjna

Rekuperacja działa dobrze tylko w szczelnym budownictwie, dlatego też przed jej montażem w budynku kilkuletnim konieczna jest wymiana okien, jeżeli jeszcze nie zostało to zrobione, ocieplenie poddasza i całego budynku, a także zaślepienie kanałów wentylacji grawitacyjnej. Przed montażem rekuperacji musi być on możliwie jak najbardziej szczelny – tylko wtedy wentylacja mechaniczna będzie działała prawidłowo i pomoże zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, a także zapewni wysoki komfort wentylacyjny mieszkańcom.

W żadnym domu nie mogą funkcjonować jednocześnie dwie wentylacje, ponieważ wzajemnie będą zakłócały swoją pracę. Wentylacja grawitacyjna działa jedynie zimą, ale podczas swojej pracy generuje ogromne straty ciepła. Natomiast wiosną i latem nie pracuje w ogóle, dlatego konieczne jest wietrzenie budynku, by podnieść jakość mikroklimatu, który w nim panuje.

Czy rekuperacja jest korzystną instalacją?

Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Rekuperator jest zasilany za pomocą energii elektrycznej, ponieważ jest to wentylacja wymuszona, która działa bez względu na warunki atmosferyczne. Powietrze z zewnątrz przepływa przez wymiennik ciepła, gdzie mija się z powietrzem wywiewanym i czerpie od niego energię. Takie rozwiązanie gwarantuje zmniejszenie rachunków za ogrzewanie oraz stały dostęp do świeżego, przefiltrowanego powietrza.

Stosunek powietrza wywiewanego do nawiewanego zawsze jest taki sam, by nie wywoływać w mieszkańcach dyskomfortu wentylacyjnego.

Intensywność wentylacji można dostosowywać do pory dnia oraz ilości osób przebywających w domu. Za pomocą sterownika inwestor może zaprogramować pracę rekuperatora, robi się to zazwyczaj w trybie tygodniowym z uwzględnieniem potrzeb domowników. W razie większego zapotrzebowania wentylacyjnego inwestor w każdej chwili może zwiększyć intensywność jego pracy lub ją zmniejszyć.

Jeżeli decyzja o montażu wentylacji grawitacyjnej została podjęta odpowiednio wcześnie, jej końcowe koszty będą niższe, ponieważ inwestor zaoszczędzi na budowie kanałów wentylacji grawitacyjnej i kominów.

Czy zatem rekuperacja jest korzystnym rozwiązaniem? Zdecydowanie tak! Szczególnie, jeśli chodzi o zdrowie mieszkańców i komfort wentylacyjny panujący w budynku.

Podsumowanie

Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną, która pozwala zaoszczędzić nawet 40% na kosztach związanych z ogrzewaniem budynku. Nie generuje strat ciepła i działa bez względu na porę roku czy panujące warunki atmosferyczne. Nawiewane powietrze jest filtrowane, dzięki czemu mieszkańcy nie muszą obawiać się zanieczyszczeń powietrza.

Artykuł sponsorowany

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
 • avatar
  ~Anonim 2019-09-18 09:36
  Fajna dyskusja, tylko trochę brak konkretów. Osobiście jestem na etapie poszukiwań sprawnej centrali do WM i ciężko znaleźć obiektywne opinie użytkowników. Po prostu każda sroczka swój ogonek chwali. No ale tak już jest. Upieram się przy tanim rozwiązaniu.
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~zolw 2019-07-06 12:13
  W ten sposób do pomieszczeń nawiewane jest wstępnie ogrzane powietrze, dzięki czemu nie dochodzi do strat ciepła, a piec zużyje mniej paliwa do podniesienia temperatury do pożądanej. kto takie paskudne zdanie mogl napisac ?
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Mario 2019-09-18 08:19
   A mógłbyś rozwinąć swoją myśl
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Monika 2019-07-07 01:40
  Artykuł sponsorowany, aż w oczy szczypie od kryptoreklamy. Żeby rekuperacja działała prawidłowo i faktycznie była efektywnym i oszczędnym wymiennikiem powietrza, to musi duuuużo kosztować. Co generuje koszty oprócz rachunków za prąd? EKSPLOATACJA to raz. Dwa rury montowane w ziemi bo wtedy najlepiej działa, co w przypadku dużych różnic temperatur na zewnątrz w naszym klimacie jest oczywiste. Ale zabroni zaklinać rzeczywistość i dać być nowoczesnym kiedy się ma te ekstra 70 tysi na wydaniu?
  • 67%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Łukasz 2019-07-07 13:16
   Jakie 70 tysi? Montuje rekuperacje na podzespolach dobrej klasy za kilkanascie tysiecy zl. Zadne rury w ziemi (gruntowy wymiennik ciepla) nie sa potrzebne. W najwieksze mrozy dobry rekuperator nawiewa powietrze o temp ponad 15C.i odzyskuje okolo 90 % ciepla z wyrzucanego powietrza a koszt pradu miesiecznie to ponizej 20zl. Polecam troche doczytać
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Mario 2019-09-18 08:14
   Monika, masz rację 35 tys zł centrala o bardzo dużej wydajności, 30 tys zł GWC do tego koszt montażu obu elementów i jest 70 tys zł. Tylko mało komu potrzebny taki rekuperator za 35 tys zł. Na dom o pow. 150 m2 wystarczy zestaw za 20 tys. A ci co mają trochę pojęcia sami sobie montują tzw systemem gospodarczym. Płacą za projekt i sami robią GWC i cała WM z Rekuperacją i mieszczą się w 15 tys zł, a są tacy którzy nie patrząc na jakość, za 10 tys mają komplet z GWC. Tak że jak kogoś stać to wykańcza dom w marmurze, a jak nie to w zwykłych płytkach ceramicznych.
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Marcin 2019-07-06 13:17
  Mam w domu i sobie ją chwalę. Moi znajomi też byli sceptyczni, a teraz po 4 latach jej używania i porównaniu rachunków za ogrzewanie więcej nie kokentują. W takim tempie jak obecnie koszt inwestycyjny zwróci mi się za dwa lata. Ale komfort użytkowania jest nie do porównania z wentylacją grawitacyjną. Ale najważniejsze! Jeśli jest miejsce to koniecznie trzeba dołożyć do instalacji gruntowy wymiennik ciepła, który w moim przypadku przy temperaturze zewnętrznej -10 podaje mi na rekuperator powietrze o temperaturze 0 stopni Celsjusza. Bez gruntowego wymiennika ciepła w rekuperatorze i w kanałach wentylacyjnych zbierały by się skropliny. Autorze nie zapominaj o GWC
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 2019-07-07 13:24
   Nie zbieraly by sie skropliny. Zimne powietrze jest w stanie transportowac mniej wilgoci niz powietrze cieple, wiec po podgrzaniu powietrza nie moze byc mowy o wilgoci w kanalach.
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Mario 2019-09-18 07:42
   Anonim, a kto powiedział, że skropliny pochodzą z zimnego powietrza?. Skropliny powstają po ochłodzeniu ciepłego powietrza. Jak powietrze wywiewane jest ciepłe to powietrze wwiewane - chłodniejsze ochładza je i powstaje wykraplanie się wody. Czym różnica temperatur powietrza jest mniejsza, a to zapewnia GWC tym mniej skroplin. Do tego jest jeszcze izolacja kanałów, odzysk wilgoci.
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Mario 2019-09-18 07:50
   Co do temperatury z GWC to jestem trochę zaskoczony. Marcin, jesteś już którąś osobą, która podaje takie info, że GWC podnosi temperaturę nawiewu tylko do zera przy -10 stopniach powietrza na zewnątrz. Przyznam się że liczyłem na więcej. Tu producenci i sprzedawcy podają, ze na głębokości gruntu 4 metrów jest stała temperatura około 12 stopni. Przy dość dużym GWC zimą przy -20 powinna być podgrzana do temperatury na plusie, a przy -10 co najmniej kilka ładnych stopni na plusie. Teoria i sprzedawcy to jedno, a doświadczenia to drugie. Mimo wszystko też chcę zainstalować GWC na rurach na głębokości 4 - 5 m.
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Kick 2019-07-07 13:54
  Ja zrobiłem wentylację sam, na peflex i rekuperator wentiaxa kinetik. Projekt pomogli zrobić chłopaki na forach. Koszt 8tys zł, zrobiłem sam na zamieszkałym już podaszu 100m2. Zimą komfort jest WSPANIAŁY! Kiedyś wilgorność miałem 70%, grzyba na ścianie, mokre okna i chorujące dzieci. Po montażu mam wilgotność 40% brak grzyba, suche okna i dzieci nie chorują. Latem wentylację można wyłączyć, klimatyzacja to to nie jest, zwłaszcza na poddaszu. Czy można nie otwierać latem okien? Można tylko po co! Plusy: Wiosną, jesienią i zimą super komfort. Wzrostu kosztów prądu nie zauważyłem. Wady: Jak sąsiad pali liście to wentylacja nawieje smród do domu Wcześniej miałem termos, dzisiaj mam ruch powietrza które muszę grzać Jak zimą pójdziesziesz do kogoś to się będziesz dusić z powodu braku świeżego powietrza. Reasumując Wentylacja mechaniczna jest wspaniała i była to jedna z lepszych inwestycji bo wiem jak żyłem bez niej. Jak wszystko też nie jest idealna. Wg. mnie to się nigdy nie zwróci bo po co ma się zwracać! To jest inwestycja w zdrowie i komfort, a zwroty z inwestycji to tylko marketingowy bełkot
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Mario 2019-09-18 07:35
   I to jest najobiektywniejsza wypowiedź jaką przeczytałem od kilku lat. Jestem teoretykiem i zbieram informacje o reku. Doszedłem do wniosku że przy dzisiejszych standardach budowy i wykończenia domu wentylacja mechaniczna jest wręcz wymagana, a do tego można a nie jest to wymóg lub przymus zastosować rekuperator. Równie można zastosować rurę w rurze z odpowiednio dobranych materiałów na długości całego strychu, dobrze odizolowaną z filtrami i wentylatorami i tez będzie spełniało to rolę wymiennika ciepła. WM to już staje się standardem, chyba że ktoś buduje dom byle jak z byle jakich materiałów tzw dom sito, który sam w sobie jest przewiewny na wszystkie strony, to w takim wystarczy grawitacyjna. Dobra wypowiedź i szczera. WM to zdrowie i komfort a reku nie wiadomo czy się kiedykolwiek zwróci i jest bajką opowiadaną przez sprzedawców i producentów. Pozdrawiam Mariusz.
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~zolw 2019-07-06 12:09
  ble ble po prostu wentylacja mechaniczna jest droga i stosuje sie rekuperator zeby ograniczyc koszty eksplatacyjne wentylacja grawitacyjna nie dziala dziwne nie dusze sie w pomieszczeniu wentylowanym grawitacyjnie zwykla propaganda probranzowa
  • 50%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Nomo 2019-07-06 21:37
   Masz rekuperację? Więc wracaj do kufla...
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 2019-07-07 13:20
   Jak otwierasz w zimie okna to pizdga ze az milo. Reku odzyskuje 90% ciepla i mozna miec czyste cieple powietrze i brak grzyba na scianach
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~zolw 2019-07-09 10:08
   ja rozumiem zachecac do instalacji klimy ale po co klamac ?
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Janek 2019-07-07 16:35
  Czy ktoś przeliczył ile kosztuje wykonawstwo i po jakim czasie się to zwraca
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Radomianin 2019-07-07 20:55
   Według moich przełożeń zwrot nastąpi po ok 12 latach
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~WSForest 2019-07-06 09:59
  Sprostowanie. Da się ogrzewać dom za pomocą rekuperacji montując na głównym kanale nawiewnym nagrzewnicę wtórną elektryczna lub wodną o odpowiednio dobranej mocy. Warunek jest jednak taki, że instalację taka należy znacznie "przewymiarować" w stosunku do tradycyjnej rekuperacji względem krotności wymian powietrza, gdyż powietrze jest znakomitym nośnikiem energii, lecz nie potrafi jej akumulować. Zasada przewymiarowania dotyczy też przypadku gdy chcemy za pomocą rekuperacji chłodzić dom. Koszty inwestycyjne dla takiej instalacji jednak znacznie wzrastaja, gdyż stosujemy dodatkowo mocniejszy rekuperator, zwiększamy średnicę lub ilość kanałów doprowadzających i odprowadzających powietrze z budynku, dodatkowo lepiej doizolowujemy takie kanały, no i stosujemy nagrzewnicę lub chlodnicę. Ale fizycznie jest to możliwe i wykonalne... Znakomicie nadają się do budowania instalacji rekuperacji z ogrzewaniem lub chłodzeniem na przykład kanały Climate Recovery Duct... Warto poszukać informacji o nich w internecie.
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Dzezik 2019-07-07 00:07
   Chlodzic rekuoeracja tak ale ogrzewać nie warto. Latem rekuperator przechodzi na bypas bo tempersturz wewnatrz jest nizsza niz na dworzu. Wtedy chlodnica w nawiewie ma sens, oczywiscie jesli jest pompa ciepla. To lepsze niz klimakonwektor.
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Anonim 2019-07-06 12:32
  Poziom merytoryczny artykułu dosyć niski
  • 67%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Janusz 2019-07-06 20:38
   @Anonim - Zwłaszcza, że jest to artykuł sponsorowany.
   • 60%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Krzusztof 2019-07-06 19:32
  Błędne nazewnictwo. Powinno się mówić o "wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła" bo istnieją wymienniki ciepła regeneracyjne i rekuperacyjne. Zatem używanie tylko słowa "rekuperacja" jest uproszczonym żargonem
  • oceń:
  • |
 • Pokaż więcej komentarzy
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy