Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
piątek, 27 lutego 2026 16:38
Reklama

Patriotyczna wystawa w "Malczewskim". "Kiedyś za te pamiątki można było trafić do więzienia"

6 marca o godzinie 17:00 w siedzibie Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu rozpocznie się wernisaż wystawy "Wielka historia, mali świadkowie". - Kiedyś za tę galanterię, za te pamiątki można było trafić do więzienia lub zostać wywiezionym na Syberię - mówi o eksponatach, którą zostaną zaprezentowane, dyrektor muzeum, Leszek Ruszczyk.
Patriotyczna wystawa w "Malczewskim". "Kiedyś za te pamiątki można było trafić do więzienia"

Autor: Piotr Nowakowski/CoZaDzień.pl

Zobacz również: Wybrano nowego dyrektora Szkoły Drzewnej w Garbatce-Letnisku!

"Wielka historia, mali świadkowie" to ekspozycja obejmująca różnorakie przedmioty upamiętniające ważne wydarzenia z historii Polski i Polaków. Niektóre z nich to przedmioty codziennego użytku, a inne mają po prostu charakter symboliczny. - Patriotyzm dzisiaj przyjmuje nowe znaczenie. W dobie wojny za naszą wschodnią granicą on wygląda inaczej, ale kiedyś za tę galanterię, za te pamiątki, które się nosiło, można było trafić do więzienia lub zostać zesłanym na Syberię - przypomina Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Misja instytucji jest jasna - to edukacja i kształcenie społeczeństwa w każdej grupie wiekowej. "Wielka historia, mali świadkowie" to wystawa, która zdecydowanie wpisuje się w to posłanie. - Należałoby sobie uświadomić, że te pamiątki były noszone w wielkich, słusznych sprawach i myślę, że naszym zadaniem w ramach tej wystawy jest przypomnienie tych wszystkich wydarzeń historycznych, które przyczyniły się do tego - dodaje Ilona Pulnar-Duszyk, wicedyrektor radomskiego muzeum. 

Zobacz również: 

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie instytucji, wszystkie eksponaty umieszczone w odpowiednim kontekście pozwalają zrozumieć epokę w której powstały, a także zrozumieć współczesność, zbudowaną na wielu elementach z przeszłości. - Przyczyną wystawy jest 280. rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki, bohatera bez skazy, którego podobizna jeszcze za życia, ale także po śmierci była najbardziej powielana i była takim wzorcem bezinteresowności, i oddania się idei ojczyzny - przypomina Krzysztof Skarżycki, kurator wystawy. 

Jej ważnym elementem będzie także biżuteria towarzysząca okresowi dwóch, wielkich dziewiętnastowiecznych powstań. Kurator Skarżycki w ramach zapowiedzi zaprezentował kopię krzyża, na którym wygrawerowana była data 27 lutego. - To jest rocznica masakry w Warszawie, gdzie wojsko rosyjskie po raz pierwszy użyło broni przeciwko nastawionym pokojowo demonstrantom. Wtedy było pięciu poległych. Wśród nich była osoba z regionu radomskiego, z pobliskich Jaszowic, Zdzisław Rutkowski. To wydarzenie było takim katalizatorem, które wzbudziło przekonanie, że należy walczyć z caratem i wtedy też pojawiły się właśnie te krzyżyki - tłumaczy Skarżycki. 

Wystawa obejmuje około sześciuset przedmiotów, z których połowa pochodzi z kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Pozostałe zostały wypożyczone z siedmiu polskich muzeów. 

Zobacz również:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama