W czwartek, 22 sierpnia na drodze krajowej nr 12 w Radomiu inspektorzy ITD przeprowadzili kontrole pojazdów ciężarowych. Skontrolowanych zostało 14 aut, z czego w sześciu samochodach wykryto usterki, które skutkowały zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych, natomiast trzy auta zagrażały bezpieczeństwu w ruchu drogowym lub środowisku naturalnemu.
W ukraińskiej ciężarówce stwierdzono wycieki płynu eksploatacyjnego oraz brak siły hamowania na jednym kole i znacznie za dużą różnicę sił hamowania na kołach tej samej osi. Tego typu nieprawidłowości układu hamulcowego występowały również w polskiej ciężarówce. Oprócz tego, pojazd krajowego przewoźnika miał pęknięte tarcze hamulcowe przy lewym i prawym kole drugiej osi. Z kolei w skontrolowanej ciężarówce czteroosiowej stwierdzono usterkę drążka kierowniczego oraz znaczne uszkodzenia i przecięcia opon.
Za stwierdzone naruszenia ustawy o transporcie drogowym, czyli m.in. dopuszczenie do ruchu drogowego pojazdu z usterką niebezpieczną, będą wszczęte postępowania administracyjne. Trzem przewoźnikom grozi teraz po 2 000 zł kary. Konsekwencji finansowych mogą spodziewać się również przewoźnicy za niesczytanie w terminie danych z tachografu i karty kierowcy oraz niewyposażenie kierowcy w wymagany dokument.
Napisz komentarz
Komentarze