Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
poniedziałek, 22 grudnia 2025 18:33
Reklama

Będzie kurs języka polskiego dla uchodźców. Ruszają zapisy

W Powiatowym Urzędzie Pracy ruszyły zapisy na kursy języka polskiego dla obywateli Ukrainy. To wyjście naprzeciw, aby łatwiej było im podjąć zatrudnienie.
Będzie kurs języka polskiego dla uchodźców. Ruszają zapisy

Źródło: Fot. Cozadzien.pl/Piotr Nowakowski

Dostęp do rynku pracy jest  w Polsce otwarty dla każdego obywatela Ukrainy, który przebywa legalnie. Rekrutacja jest taka sama jak w przypadku Polaka. Jak przyznaje Sebastian Murawski, dyrektor Urzędu Pracy w Radomiu, największą barierą w zatrudnieniu uchodźców jest właśnie bariera językowa. Dlatego też PUP w Radomiu będzie organizował nieodpłatne kursy nauki języka polskiego dla obywateli Ukrainy. - Aby pomóc uchodźcom z Ukrainy podjąć pracę postanowiliśmy zorganizować takie kursy. Pracodawcy też oczekują, że będą mogli chociaż w podstawowy sposób komunikować się ze swoimi pracownikami - mówi Sebastian Murawski.  

Zajęcia będą przeznaczone dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 23 lutego i zarejestrowali się jako osoby bezrobotne. Zapisy ruszyły. - Do 15 kwietnia każdy zainteresowany kursem może zgłaszać się do PUP. My przede wszystkim możemy organizować takie kursy, dla osób zarejestrowanych w urzędzie, dlatego zachęcamy wszystkich chętnych, żeby się najpierw zarejestrowali. Szukamy też możliwości organizowania tych kursów dla obywateli Ukrainy, którzy już pracują i nie mogą się zarejestrować. Zapraszamy wszystkich chętnych, a postaramy się pomóc jak najszerszej grupie - deklaruje dyrektor.

Jak się zapisać?

Należy pobrać wniosek w języku ukraińskim ze strony : https://radom.praca.gov.pl/- Nabory wniosków – Szkolenia grupowe. Wypełniony i wydrukowany wniosek należy złożyć w kancelarii Powiatowego Urzędu Pracy ul. A. Łukasika do  15 kwietnia.

Uczestnicy otrzymają stypendium szkoleniowe. Liczba miejsc ograniczona.

Od 14 marca w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu oraz siedmiu filiach zarejestrowało się 189 obywateli Ukrainy. 174 to kobiety do 45. roku życia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama