Budowa obiektów przy ul. Samorządowej zakończyła się już blisko rok temu. Na Wośnikach stanął budynek składający się z dwóch części: biurowej i znacznie ważniejszej – technicznej, gdzie znajdują się m.in.: serwerownie z zaawansowaną infrastrukturą energetyczną, chłodzenia, bezpieczeństwa oraz teleinformatyczną pod potrzeby instalacji serwerów przetwarzających dane systemów celnych i podatkowych z całego kraju. Niezwykle nowoczesny obiekt kosztował blisko 48 mln zł. Powstał w ramach projektu „Konsolidacja i centralizacja systemów celnych i podatkowych”, finansowanego w 80 proc. z funduszy unijnych.
Jednak zakończenie budowy gmachu to dopiero początek całego przedsięwzięcia. Rozpoczął się już kolejny etap, czyli wyposażanie centrum w system informatyczny i budowanie sieci. Zakończenie tych prac planowane jest na grudzień 2013 r. Docelowo w ośrodku będzie pracować około stu wysoko wykwalifikowanych administratorów, którzy przez całą dobę mają nadzorować działalność systemu.

Radom bardzo długo walczył o zlokalizowanie tej inwestycji w naszym mieście. Kiedy już wydawało się, że zapadła pozytywna decyzja pojawiły się plany przeniesienia CPD do Emowa pod Otwockiem. Centrum miałoby zostać wybudowane w sąsiedztwie tamtejszego ośrodka szkoleniowego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, której przedstawiciele zasugerowali tę lokalizację.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że zamierza przeanalizować pomysł ABW, choć kilka miesięcy wcześniej audyt IBM jednoznacznie wskazał na Radom jako najlepsze miejsce. Wysoko oceniono klimat społeczny i życzliwość władz miasta dla tej inwestycji. Ważnym argumentem była również perspektywa współpracy w zakresie kształcenia przyszłych kadr z Politechniką Radomską
Ostatecznie okazało się, że nasze miasto ma więcej walorów i we wrześniu 2009 r. wmurowano kamień węgielny na placu budowy. Władze Radomia zadbały o podniesienie atrakcyjności tego rejonu miasta. Tereny na Wośnikach zostały włączone do Radomskiej Podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN.
źródło: wizualizacje - Ministerstwo Finansów















