Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
piątek, 5 grudnia 2025 17:37
ReklamaElmas

Integracyjny Dzień Wagarowicza - młodzież skrzyknęła się na FB

W piątek, 20 marca przy stawach na Pruszakowie około 80-osobowa grupa młodzieży z Radomia i okolic spotkała się by razem świętować Dzień Wagarowicza. Skrzyknęli się w Internecie, chcą się poznać, wspólnie świętować, deklarują, że po imprezie posprzątają.


Podobno nie po raz pierwszy w okolicach pierwszego dnia wiosny radomscy studenci spotykają się, aby wspólnie świętować Dzień Wagarowicza. Tak jest i w tym roku - aby urwać się z lekcji, świętowania przełożyli na piątek (teoretycznie w tym roku Dzień Wagarowicza wypada w sobotę).

Na wspólne świętowanie umówili się poprzez portal społecznościowy.

- Od kilku lat spotykamy się w ten sposób. Właściwie nie ma żadnych organizatorów, zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu trafia do bardzo wielu osób. Ci, którzy mają ochotę, przychodzą - powiedziała Ania, jedna z uczestniczek spotkania. - Co roku wybieramy inne miejsce, w tym roku ponownie zawitaliśmy tutaj. Nie ma żadnego określonego scenariusza działań. Niektórzy siedzą w swoich grupach i rozmawiają, inni poznają się z nowymi ludźmi. Czasami zdarzało nam się razem śpiewać, każdy właściwie robi to na co ma ochotę – dodała.

Wśród wagarowiczów są też osoby, które tradycyjnie ten dzień od lat spędzają w danym miejscu.

- My tu przychodzimy od trzech lat. To już taka tradycja, trzymamy się zasady, że w pierwszy dzień wiosny uciekamy ze szkoły – dodał inny uczestnik spotkania.

Młodzież głównie z radomskich szkół ponadgimnazjalnych, ale także gimnazjaliści i studenci zbiórkę mieli wyznaczoną w centrum miasta. Na miejsce przyjechali na dwie tury, w międzyczasie dojeżdżali kolejni. Przed południem, kiedy byliśmy na miejscu spotkania, było około 70-80 osób, chwilę później dołączyła kolejna ok. 20-osobowa grupa.

Ktoś rozpalił ognisko, ale kiełbasek nie było. Młodzież opalała się, korzystając z ładnej pogody. Niektórzy obserwowali zaćmienie słońca. Wśród obecnych zdarzały się osoby pijące alkohol.

- Każdy przyszedł tu na własną odpowiedzialność. Ci którzy są pełnoletni owszem piją coś. Pewnie są również osoby młodsze, ale chyba wiedzą co robią. Zachowujemy się dobrze, przynieśliśmy worki na śmieci i na koniec planujemy wszystko posprzątać. Chodzi nam głównie o dobrą zabawę i miłe spotkanie, a nie robienie jakiegoś syfu czy zadymy. Chcemy ten dzień uczcić tradycyjnie – wyjaśnił uczestnik spotkania.

Niektórzy podkreślali, że ich rodzice wiedzą, że tego dnia nie będzie ich w szkole:

- Rodzice są wyrozumiali, sami przecież też chodzili na wagary - przekonywała uczestniczka spotkania. Inni twierdzili, że i tak w tym dniu zajęć w szkole nie ma, są organizowane konkursy i wyjścia, dlatego niewiele tracą.

Na to wydarzenie na portalu społecznościowym zostało zaproszonych ponad 1200 osób, udział w spotkaniu zadeklarowało blisko 700 osób.


Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaElmas wędliny
Reklama
ReklamaSalon Oświetleniowy Mirat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama