Woda w zlewie spływa w dziwny sposób, znacznie wolniej niż zwykle? A może podczas każdej kąpieli gromadzi się pod prysznicem? To może oznaczać tylko jedno — rura kanalizacyjna została zatkana. Jest to niezwykle często występujący problem. Jednocześnie jest on niezwykle uporczywy i może przyprawić nas o niemałe nerwy. Dlatego też od razu, gdy zauważymy taką nieprawidłowość, musimy zacząć działać. W przeciwnym razie będzie tylko gorzej, a swobodne korzystanie z zatkanej wanny, zlewu, czy prysznica będzie niemożliwe. Jedynym działaniem, które pozwoli naprawić usterkę, jest przepychanie rur. Tylko to pozwoli bowiem pozbyć się z ich wnętrza zalegającej treści. Jak jednak to zrobić?
Zatkana kanalizacja — przyczyny
Główną przyczyną większości awarii kanalizacyjnych w domach, jest przede wszystkim to, co wrzucamy do odpływu. Umyślnie, czy też nie — to nieważne. Odpływ w łazience, czy też w kuchni może zostać zatkany wieloma rzeczami. Jedną z nich są na przykład włosy. Bez wątpienia jest to jena z najczęstszych przyczyn. Jeśli nie wyciągamy ich po każdej kąpieli, będą zalegać w odpływie, łącząc się przy tym z resztkami kosmetyków, co może spowodować spore zatory. Podobnie jest z różnymi gadżetami stosowanymi w łazience, które mogą wpaść do niego przypadkowo. Mowa tu o spinkach, czy osłonkach do maszynek. Co ciekawe, fatalne działanie na rury ma także mydło, które może osadzać się na ich wewnętrznych ściankach.
Przepychanie rur może być też konieczne, gdy podczas mycia naczyń, wrzucamy resztki do zlewu. Takie odpady gromadzą się wewnątrz rur i prędzej czy później stworzą zator. Winowajcą może być także tłuszcz, dlatego nigdy nie wylewajmy go do odpływu.
Zatkana rura kanalizacyjna — kiedy warto wezwać hydraulika?
Jeżeli woda spływa bardzo powoli lub wręcz w ogóle tego nie robi, pomoże nam jedynie specjalista. Z takim problemem najlepiej zgłosić się po prostu do firmy hydraulicznej. W sytuacjach awaryjnych możemy liczyć na przykład na Hydroservice, który w takich okolicznościach oferuje profesjonalne usługi nawet przez całą dobę.
Skorzystanie z usług hydraulika jest świetnym rozwiązaniem. Firmy takie oferują bowiem fachowe wsparcie, a do przeprowadzania działań naprawczych wykorzystują sprawdzone metody. Przepychanie rur jest szybkie i skuteczne, gdyż stosuje się w tym celu profesjonalny sprzęt i narzędzia. Co więcej, hydraulik z pewnością podczas wizyty wskaże nam, jak zapobiegać ponownemu wystąpieniu awarii.
Przepychanie rur — domowe sposoby
Skuteczne przepychanie rur zapewni nam przede wszystkim profesjonalna firma hydrauliczna. Czy jest jednak szansa, by zrobić to samodzielnie za pomocą przyrządów, jakie mamy w domu? Wszystko zależy od stopnia zaawansowania problemu. Jeśli zaległe odpadki nie skumulowały się jeszcze w dalszych partiach rur, to istnieje prawdopodobieństwo, że sobie z nimi poradzimy. Na początek, warto użyć klasycznego przepychacza gumowego. Taki prosty przyrząd pozwoli na skuteczne przepychanie rur z drobnych zanieczyszczeń ulokowanych w jej górnych partiach.
Przy niewielkiej niedrożności rur, pomocne mogą się okazać także różnego rodzaju środki chemiczne. Większość z nas ma z pewnością w domu granulki lub żel, których zadaniem jest lekkie przepychanie rur. Warto zastosować taki środek, by je oczyścić. Nie pomoże natomiast, gdy zator będzie duży. W takich sytuacjach musimy zasięgnąć po specjalistyczną pomoc.
Artykuł sponsorowany