W celu zapewnienia sprawnego i bezpiecznego działania domowej instalacji grzewczej, musimy pamiętać o wyborze odpowiedniego zbiornika na olej opałowy.
Jak dobrać pojemność zbiornika na olej opałowy?
Zacznijmy od niezwykle ważnego parametru - pojemności zbiornika na olej opałowy. Musi być ona odpowiednia, aby zbiornik rzeczywiście spełniał swoje zadanie jak najlepiej. Trzeba tu ocenić kilka kluczowych parametrów.
- Jednym z nich jest powierzchnia domu, bo im większa przestrzeń mieszkalna, tym większe zapotrzebowanie na olej opałowy.
- Równie istotna jest izolacja budynku, gdyż dobrze ocieplone obiekty zużywają mniej paliwa, co może mieć wpływ na wybór mniejszego zbiornika.
- Zwróćmy też uwagę na roczny cykl grzewczy, zastanawiając się, czy planujemy tankowanie oleju raz w roku, czy może częściej. Pamiętajmy bowiem, że większy zbiornik pozwala na magazynowanie większych ilości paliwa, co ma przełożenie na oszczędności przy zakupie hurtowym. Można posłużyć się tu przykładem domu o powierzchni 150 m2, w którym są dobrze zaizolowane ściany. W takim budynku wystarcza zbiornik o pojemności 1500-2500 litrów. Być może jednak przewidujemy wyższe zużycie, gdyż dom ma słabą izolację. Jeśli tak, warto pomyśleć o większym zbiorniku.
Rodzaje zbiorników i ich zastosowanie
Rynek oferuje wiele różnych rodzajów zbiorników na olej opałowy. Różnią się one pod względem konstrukcji, miejsca montażu, jak i dodatkowych funkcjonalności. Jednymi z częściej wybieranych są zbiorniki naziemne, zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych. Wyróżnia je prosta instalacja i niskie koszty montażu. Decydując się na kupno tego modelu, powinniśmy jednak uwzględnić wymagania dotyczące przestrzeni magazynowania, jak również odległości od innych elementów instalacji, takich jak kotły grzewcze.
Innym rozwiązaniem są zbiorniki podziemne, w sam raz dla osób chcących zaoszczędzić miejsce w kotłowni lub uniknąć widoczności zbiornika na terenie posesji. Taka instalacja wymaga przygotowania wykopu, jak również odpowiedniej izolacji, tak więc takie rozwiązanie pociąga za sobą wyższe koszty początkowe. Niemniej, zapewnia większą estetykę.
Można też postawić na zbiorniki dwupłaszczowe. Stanowią bowiem jedno z bezpieczniejszych rozwiązań, zwłaszcza w domowych instalacjach. Odpowiada za to ich konstrukcja z dwóch warstw. Minimalizuje to ryzyko wycieku oleju opałowego, a w konsekwencji jego przenikania do gruntu. Firma Xymen.pl oferuje szeroki wybór zbiorników dwupłaszczowych marki Titan, takich jak Titan H2500 czy Titan H1300. Cechują się trwałością oraz zgodnością z europejskimi normami.
Co jeszcze warto uwzględnić przy wyborze zbiornika?
Kwestie, o których wspomnieliśmy powyżej, są absolutnie kluczowe, lecz decydując się na konkretny zbiornik, musimy też pamiętać o innych czynnikach.
- Jednym z nich jest lokalizacja zbiornika, gdyż miejsce instalacji ma niebagatelne znaczenie. Jeśli mowa o montażu wewnętrznym, należy pamiętać, że zbiornik musi znajdować się w odległości co najmniej 1 metra od kotła i być oddzielony ścianą o odpowiedniej grubości. W przypadku zbiorników zewnętrznych powinniśmy zaś zapewnić stabilne podłoże z betonu, jak również przestrzegać wymogów dotyczących odległości od budynku mieszkalnego czy elementów instalacji.
- Niezwykle istotny jest też system monitorowania poziomu paliwa. Nowoczesne zbiorniki wyposażone są w specjalne systemy pomiarowe, dzięki którym można łatwo monitorować ilość paliwa. To bardzo przydatne rozwiązanie pozwalające unikać nagłych braków paliwa.
- Oceńmy też materiał wykonania zbiornika. Popularny jest polietylen, lekki, odporny na korozję, a do tego łatwy w transporcie. Do bardziej wymagających zastosowań używane są zaś zbiorniki stalowe, niezwykle wytrzymałe, o długiej żywotności.
- Niezależnie jednak od tego, na jaki zbiornik postawimy, musi on spełniać wymagania norm prawnych, zgodność z przepisami jak PN-EN 13341 dla zbiorników naziemnych. Podczas zakupu warto się upewnić, że producent dostarcza odpowiednie certyfikaty.
Widzimy więc, że wybór zbiornika nie powinien być przypadkowy, lecz podyktowany kilkoma kluczowymi parametrami, które trzeba wziąć pod uwagę.