Organizowany w pierwszy, czyli wstępny poniedziałek Wielkiego Postu Skaryszewski Jarmark koński to jedno z największych i najbardziej znanych wydarzeń tego typu w Europie. - Dziś mamy wyjątkową okazję, aby poczuć atmosferę kultury i tradycji, poznać regionalne rzemiosło, lokalne produkty oraz wziąć udział w licznych atrakcjach, które dla państwa przygotowaliśmy - mówiła podczas otwarcia jarmarku Justyna Grys, burmistrz Skaryszewa. - To spotkanie miłośników koni, na którym możemy podziwiać te piękne zwierzęta, oglądać pokazy z ich udziałem oraz wymieniać doświadczenia z hodowcami. Pragnę podkreślić, że dobrostan tych wspaniałych zwierząt jest dla nas priorytetem. Nasz jarmark łączy również pokolenia, pozwalając nam dzielić się wiedzą i pasjami, które stanowią integralną część naszej tożsamości. Z wielką dumą patrzę na rozwój naszej społeczności, której sercem i symbolem od zawsze były konie.
https://dami24.pl/wiadomosci/skaryszewskie-wstepy-po-raz-392/31595
Dzisiaj Wstępy łączą tradycję dawnych spotkań kupieckich z folklorem i sztuką ludową. - Trzeba powiedzieć, że Skaryszewski Jarmark Koński to naprawdę wyjątkowa impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych województwa mazowieckiego, a w szczególności Ziemi Radomskiej - mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego. -Dziś, jak widzimy, mamy niebywałą pogodę, mnóstwo odwiedzających i, mam nadzieję, wiele udanych transakcji. Widać tu również ogromne zaangażowanie wystawców, liczne stoiska oraz aktywność kół gospodyń wiejskich. To właśnie tutaj bije serce polskiej tradycji - tego po prostu trzeba doświadczyć, trzeba być w Skaryszewie. Osobiście uważam, że to wydarzenie zasługuje na specjalne miano wśród wszystkich imprez odbywających się w regionie. Bo takiej drugiej imprezy, jak ta, nie znajdziemy ani na Mazowszu, ani w całej Polsce.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/wstepy-2025-otwarcie-zdjecia/107459
Tradycja jarmarku końskiego w Skaryszewie sięga XVII wieku, a impreza przyciąga hodowców koni, rolników oraz miłośników folkloru z Polski i z zagranicy. - Wielkie wydarzenie, tuż na przednówku, kiedy budzimy się do życia, kiedy znowu odżywa nadzieja, że będzie lepiej. I w polu, i w zagrodzie jest koń, najlepszy przyjaciel człowieka, koń, który zawsze kojarzył nam się z dobrymi emocjami - mówi Waldemar Trelka, starosta powiatu radomskiego. - Bardzo serdecznie gratuluję Skaryszewowi, jako miastu, jako gminie, że kultywuje tę tradycję.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/wstepy-2025-prezentacja-koni-zdjecia/107460
Na jarmark przyjeżdżają hodowcy nie tylko z regionu radomskiego, ale także z województw łódzkiego i lubelskiego. Ważnym punktem programu jest Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. Sami hodowcy podkreślają, że konia i jego oddania nie zastąpi żadna maszyna. - Od szkoły trzymam konie i muszę powiedzieć, że to naprawdę piękne i mądre zwierzęta. Koń, jak się go dobrze traktuje, to jest bardzo przyjazny. Naprawdę, konie są mądre i fajne - mówi Jan Chojnacki, hodowca koni. - Teraz to już inaczej, bo konie trzymają głównie ci, co naprawdę je lubią. Choć to dużo roboty, ja bez koni nie dałbym rady. Szczerze mówiąc, jakbym nie miał koni, to bym chyba do psychologa musiał chodzić!
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/wstepy-2025-aleja-tworcow-ludowych-i-pokazy-koni-zdjecia/107462
- Teraz jest już trochę gorzej. Nie wiem, dlaczego, ale wygląda to tak, jakby wszystko zmierzało ku upadkowi. Nie ma już tylu hodowców ani starych miłośników koni. Nikt tu nie przyjedzie, bo ludzie nie mają czym, a do tego trzeba spełniać różne wymogi - mówi pan Paweł, hodowca koni. - Mój koń Piorun, to rasa huculska, ma 141 cm wzrostu i teraz ma 3 lata. Potrafi chodzić w zaprzęgu - samodzielnie, w bryczce, między samochodami, w ruchu ulicznym. To bardzo grzeczny koń, bardziej do rekreacji i agroturystyki. Konie tej rasy są bardzo wytrzymałe i mało wymagające.
- Dla przyjemności przyjeżdżam i z szacunku, bo się kocha konie. Człowiek wśród koni wychowany - mówi pan Jerzy, hodowca koni z województwa lubelskiego. - Siła konia zimnokrwistego to jego uroda, spokój i zaufanie do człowieka. Bo te lepsze konie, które są mądre, to potrafią szybciej się uczyć. A koń, który jest spokojny, to naprawdę skarb - jak mu się mówi, tak on słucha.
Wstępy to nie tylko targ koński, ale również okazja do zetknięcia się z lokalnymi tradycjami i kulturą regionu. Można kupić niezbędny dla koni sprzęt, tradycyjnie już kantary, siodła czy baty. Nie brakuje też zabawek czy przydatnych w gospodarstwie sprzętów i tradycyjnych potraw. Dla okolicznych mieszkańców wizyta na Wstępach to tradycja. - Od dzieciństwa tu przychodzę. Mieszkam w Skaryszewie, więc od zawsze przychodzę. Dzisiaj moja córka również z chęcią zobaczyła, jak to wszystko wygląda - mówi pani Aneta, mieszkanka Skaryszewa. - To ważna impreza dla mieszkańców Skaryszewa, bo odbywa się od bardzo, bardzo dawna i jest to coś wyjątkowego, nawet w całej Europie. Nie ma drugiego takiego wydarzenia, jak to, które mamy tutaj w Skaryszewie. Dlatego zachęcamy wszystkich, aby ta impreza nadal odbywała się cyklicznie. Szkoda byłoby zatracić tak wspaniałe wydarzenie, gdzie mamy możliwość spotkania się z wieloma narodowościami. Każdy wnosi coś nowego - rozmowy, wymiana doświadczeń między hodowcami, jak to wszystko wygląda w praktyce. Dzieci mogą zobaczyć konia na żywo, co w dzisiejszych czasach, nawet na wsi, jest naprawdę trudne do znalezienia.
Nad bezpieczeństwem i stanem zdrowia koni, jak co roku, czuwała inspekcja weterynaryjna. W tym roku było ich ok. 170. -Kilka lat temu wprowadziliśmy zasady, żeby każdy koń był nie tylko identyfikowalny, ale również posiadał paszport lub chip, jeśli jest w odpowiednim wieku. Ponadto, każdy koń musi otrzymać od lekarza weterynarii, który opiekuje się daną stajnią, orzeczenie potwierdzające, że jest zdrowy. Orzeczenie to powinno stwierdzać, że koń był zbadany 48 godzin przed pokazem i jest zdolny do transportu. To jest podstawą naszej oceny i decyzji o dopuszczeniu koni do udziału w wydarzeniu - mówi lek. wet. Artur Mroczkowski, starszy inspektor w Powiatowym Inspektoracie Sanitarnym w Radomiu.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/z-przytupem-na-ludowa-nute-w-skaryszewie-zdjecia/107436
Oprócz części handlowej i pokazów koni, organizatorzy przygotowali bogaty program rozrywkowy. Już dzień przed oficjalnym rozpoczęciem jarmarku, w niedzielę 9 marca, odbył się przegląd kapel ludowych pod hasłem "Z przytupem na ludową nutę". A tradycyjnie już w czasie Wstępów podczas koncertu Estrada Folkloru można było posłuchać na żywo zespołów i śpiewaków ludowych.