O plany magistratu dotyczące radomskich zieleńców zapytał w interpelacji radny Marcin Majewski. Pytał m.in., jaki obszar obejmie Radomski Park Rzeczny, kiedy może zostać dokończona budowa parku Ustronie i rozbudowa parku Gołębiów, w którym roku Park im. Józefa Ruzika zostanie zmodernizowany i kiedy zostaną wykupione działki, które pozwoliłyby na powiększenie parku na Południu.
Utworzenie Radomskiego Parku Rzecznego na terenach położonych wzdłuż Mlecznej, między Michałowem a Józefowem, to – przypomnijmy – pomysł radnego Piotra Szprendałowicza. W ramach parku rzecznego miałyby powstać m.in. ścieżki piesze i rowerowe, place zabaw, park tuneli i zagadek, miniboiska, skatepark, pumptruck, pole do minigolfa, wybieg dla psów, łąki kolorów i motyli, strefa wypoczynku, ścieżka przyrodnicza z punktami widokowymi, ponadkilometrowy naturalny tor rowerowy, duży zbiornik wodny i kilka mniejszych oraz błonia ze sceną. Koncepcja została przedstawiona wiosną ubiegłego roku, a w listopadzie prezydent – jak czytamy w odpowiedzi na interpelację Marcina Majewskiego - „powołał Zespół do spraw Parku północ, stanowiącego część Radomskiego Parku Rzecznego”. „W toku prowadzonych przez niego działań, zostanie przygotowana koncepcja zagospodarowania terenu” - dowiadujemy się.
„Zadanie polegające na dokończeniu budowy Parku Ustronie planuje się ująć w projekcie budżetu gminy na rok 2026. Ostateczny termin realizacji tego zadania uzależniony będzie od zabezpieczenia na ten cel środków finansowych przez Radę Miejską w Radomiu w budżecie gminy” - pisze w odpowiedzi na interpelację wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.
Jeśli chodzi o teren rekreacji i wypoczynku u zbiegu al. Grzecznarowskiego i ul. Kwiatkowskiego, w tym roku przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne, które mają dać odpowiedź na pytanie, czego w tym miejscu oczekują.
Zostanie także przygotowana dokumentacja projektowo-kosztorysowa. Kiedy zaczną się tam prace i ile lat potrwają, zależeć będzie od tego, czy w budżecie gminy znajdą się pieniądze na tę inwestycję. Podobnie rzecz wygląda w przypadku Parku im. Józefa Ruzika. Pierwszy etap rewitalizacji zieleńca powinien zakończyć się w drugim kwartale tego roku. Resztę zaplanowano na lata 2026-27, a zakres prac będzie uzależniony od wielkości funduszy zabezpieczonych na ten cel przez radnych w budżecie gminy.
„Kolejny etap rozbudowy Parku Gołębiów w części pomiędzy ulicami Żwirki i Wigury i Chrobrego oraz w zakresie objętym przeprowadzonymi konsultacjami społecznymi uwarunkowany jest uregulowaniem stanu własności części nieruchomości na terenie parku nie będących własnością gminy, a należących obecnie m.in. do osób prywatnych” - czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego Majewskiego.
Powiększenie parku Południe także uzależnione jest od właścicieli okolicznych nieruchomości. Miasto „cyklicznie” pyta, czy chcieliby sprzedać swoje działki, co umożliwiłoby dokończenie parku. Jak pisze wiceprezydent Katarzyna Kalinowska, „w chwili obecnej prowadzone są z nimi negocjacje”