Karol Adwentowicz w Radomiu
Znakomity artysta, który dzierży do dziś dnia berło w królestwie Melpomeny, zjeżdża w sobotę dn. 14 b. m. na jeden tylko występ do naszego miasta, by ukazać się w swej doskonałej ostatniej kreacji w komedji Pawła Geraldy'ego „Miłość”. Ostatnia ta nowość scen paryskich, święci olbrzymi sukces na wszystkich scenach stolic świata. Genjalny artysta wprowadzając ją na repertuar scen polskich, kieruje w niej główną rolę Henryka.
Cały kulturalny Radom powinien w dniu 14. b. m. stawić się na tym jednym występie, by podziwiać grę wielkiego, niezrównanego artysty, radomianina, oraz grę zespołu a szczególnie wysoce utalentowanej partnerki Ireny Ładosiówny art. teatru lwowskiego i „Reduty”.
Ziemia Radomska nr 56, 10 marca 1931
***
Pogłoski o podwyżce opłat za wodę w Radomiu
W ostatnich dniach cała ludność Radomia żywo interesuje się usilnie kolportowanemi pogłoskami o mającej rzekomo nastąpić podwyżce opłat. Krążąca wersja podnosi cenę za 1. metr sześcienny z 70 gr. na 1 złoty.
Zdołaliśmy zebrać informacje w tej sprawie które dają nam możność stwierdzenia, że wiadomości powyższe są o tyle przedwczesne, iż w najbliższych miesiącach sprawa ta nie zostanie załatwiona. Posiadane przez nas informacje stawiają w ogóle pod znakiem zapytania ewentualną podwyżkę cen za wodę.
Ziemia Radomska nr 53, 5 marca 1932
https://www.cozadzien.pl/radom/z-pozolklych-szpalt-ukaranie-obcego-obywatela/89974
***
Nieco kultury w lokalach publicznych
Życie wieczorowe Radomia z konieczności koncentruje się, w dużej mierze, poza kinami w cukierniach i restauracjach.
Pomijając cały szereg mniejszych restauracyjek, w których brak kultury ze strony gości ze względów życiowych jest zjawiskiem codziennem, należy jednak z całą stanowczością te niepożądane objawy potępić a zwłaszcza o ile występują one w tych lokalach, które zwykliśmy uważać za pierwszorzędne.
Na przestrzeni kilku ostatnich tygodni w tych właśnie pierwszorzędnych lokalach, zdarzyło się kilkanaście ordynarnych burd pomiędzy gośćmi, które z reguły kończyły się niewybrednymi rękoczynami.
Te objawy powtarzamy należy z całą bezwzględnością tępić wszelkiemi możliwemi środkami.
Ziemia Radomska nr 54, 6 marca 1932
***
Protest pracowników sądowych przeciw elektrowni
W dniu 8 marca r. b. przesłany został na imię dyrektora elektrowni miejskiej w Radomiu protest sędziów, urzędników i funkcjonarjuszów sądów okręgowego i grodzkiego w Radomiu; w proteście tym domagają się pracownicy sądowi bezwzględnego zniżenia opłat wygórowanych i nadmiernych za prąd elektryczny i wynajem licznika.
Pożądanem byłoby, by ta zasługująca na uznanie akcja przeprowadzona została również w innych instytucjach.
Ziemia Radomska nr 56, 9 marca 1932
https://www.cozadzien.pl/radom/kradziez-miesa/89762
***
Szkoły zwiedzają piekarnię mechaniczną w Radomiu
W czwartkowym numerze opisywaliśmy wędrówkę chleba w piekarni mechanicznej. W dalszym ciągu ciasto idzie do potężnych potrójnych pieców skąd przez ekspedycję wychodzi zdrowy, smaczny chlep do rozsprzedaży. W ostatnich dniach działalnością piekarni mechanicznej zainteresowały się strefy szkolne które urządzają wycieczki z uczniami do piekarni.
Należy przypuszczać, że inne szkoły i stowarzyszenia pójdą za przykładem tych które już zwiedziły piekarnie... Wiele tam bowiem ciekawych i pożytecznych rzeczy można zobaczyć.
Ziemia Radomska nr 54, 6 marca 1932
nika