Przyczynkiem do organizacji wystawy było 90-lecie towarzystwa filatelistycznego w Radomiu. Na ekspozycji znajdziemy miniaturowe dzieła sztuki, które dokumentują historię związaną z gospodarką, sportem, kulturą, ochroną środowiska i innymi dziedzinami życia.
- Asumptem do przygotowania tej wystawy, którą zaproponował pan Kazimierz Gołębiowski, jest bardzo ważna rocznica, czyli 90-lecie zorganizowanego kolekcjonerstwa znaczków w Radomiu. Polskie Towarzystwo Filatelistyczne, oddział w Radomiu obchodzi 90. rocznicę powstania. A drugi powód to jest po prostu chęć pana Kazimierza do pokazania swoich przebogatych zbiorów, które wielokrotnie w naszym muzeum prezentował - mówi Krzysztof Skarżycki, kierownik Działu Historii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/wystawa-polska-filatelistyka-wczoraj-i-dzis-zdjecia/107481
Kazimierz Gołębiowski po raz pierwszy prezentował swoje zbiory w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w 2020 roku. Była to wystawa poświęcona św. Janowi Pawłowi II. W kolejnych latach ekspozycje dotyczyły Dnia Ziemi, czy letnich igrzysk olimpijskich.
- Zastanawialiśmy się, co możemy w ciągu tego 90-lecia pokazać. Postanowiliśmy skupić się na historii wydań Poczty Polskiej, ale dwa tematy głównie powiększyliśmy znacznie szerzej. A mianowicie wydawnictwa związane ze św. Janem Pawłem II, konkretnie wszystkie pielgrzymki do Polski. I drugi temat, też szerszy, poświęciliśmy podróżnikowi Markowi Kamińskiemu, który dokonał wielu ciekawych wypraw - tłumaczy Kazimierz Gołębiowski, przewodniczący koła filatelistycznego nr 3 w Radomiu.
Na wystawie znajdziemy także znaczki sprzed wielu lat, w tym z okresu międzywojennego. Ekspozycja będzie czynna do 25 marca.
Radomscy filateliści zaczęli organizować się w latach 30. XX wieku. W 1934 roku wystąpili do Starostwa Grodzkiego w Radomiu o legalizację stowarzyszenia. W dniu 8 stycznia 1935 roku odbyło się pierwsze walne zebranie członków Stowarzyszenia Filatelistów w Radomiu. Omówiono sprawy organizacyjne i wybrano zarząd. Prezesem został Władysław Czarnocki. Pierwsze spotkania członków Stowarzyszenia odbywały się w lokalu Koła Kulturalno-Oświatowego Pracowników Fabryki Broni w Radomiu. Z tego lokalu filateliści korzystali do połowy 1938 roku. Ostatnie zebranie członków zarządu przed wybuchem II wojny światowej odbyło się 16 marca 1939 roku. Wojna przerwała spotkania miłośników filatelistyki. Przez 15 lat do roku 1955 nie było organizacji zrzeszającej radomskich filatelistów. Dopiero 22 kwietnia 1955 roku odbyło się spotkanie organizacyjne. Wybrano zarząd. Przewodniczącym koła został Stefan Kończak. Następnie 22 maja 1955 roku w lokalu Spółdzielni Inwalidów „Nowe Życie” odbyło się nadzwyczajne ogólne zebranie koła, na którym nakreślono plany działalności. Z biegiem lat przy kole zaczęły powstawać nowe koła przy zakładach pracy. W latach 80. zrzeszonych było kilkuset filatelistów. Spotkania wymienne na przestrzeni lat odbywały się w rożnych miejscach na terenie miasta. Między innymi w Łaźni, Młodzieżowym Domu Kultury, Świetlicy Związku Zawodowego Metalowców, Domu Rzemiosł, Klubie „Relax”, szkole nr 13 oraz w lokalach prywatnych. Po przemianach ustrojowych i upadku wielu przedsiębiorstw w Radomiu zakończyło również działalność wiele kół filatelistycznych. Obecnie działają dwa koła: Koło nr 3 oraz Koło nr 28. Organizacyjnie radomskie Koła PZF należą do Okręgu Świętokrzyskiego z siedzibą w Kielcach.
Od 2021 roku spotkania odbywają się w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych - Kamienica Deskurów w Radomiu.