Spadające cegły i osypujący się tynk. Kamienica przy ul. Czumy i teren wokół w połowie maja zostały wyłączone z użytkowania. Przy ul. Tybla została zmieniona organizacja ruchu, a teren przy kamienicy został odgrodzony.
- Do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji wysłaliśmy informację o zagrodzeniu drogi, a do urzędu miejskiego prośbę o zabezpieczenie szczytu budynki - mówi Wojciech Gajewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Radomiu. - Doszło tam do awarii, w wyniku której obsypała się część ściany szczytowej.
Nadzór budowlany wyłączył budynek z użytkowania, ale kolejnych działań na razie podjąć nie może. Kamienica jest wpisana do rejestru zabytków województwa mazowieckiego, więc najpierw trzeba by ją było z rejestru wykreślić, by potem ją wyburzyć. Dodatkową trudność stanowi fakt, że właściciel nieruchomości nie jest ustalony.
- Część, która uległa zawaleniu, była niezamieszkała. Osoby, które zajmowały cztery lokale w kamienicy przylegającej, ze względów bezpieczeństwa musiały opuścić swoje mieszkania - mówi Katarzyna Piechota-Kaim, kierownik biura prasowego Urzędu Miejskiego w Radomiu. - W dniu zdarzenia wszyscy lokatorzy w sumie osiem osób, dostali od miasta propozycję noclegu. Skorzystała kobieta z dziećmi. Teraz już się wyprowadziła - dodaje.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/zamknieta-ulica-czumy-zdjecia/91906
Wszystkie osoby zgłosiły się do Miejskiego Zarządu Lokalami. Pięcioosobowa rodzina i samotna osoba przyjęli propozycje MZL-u. Warto podkreślić, że osobom tym jeszcze przed zawaleniem się kamienicy MZL proponował lokale zastępcze. Wówczas odmówili.
- Jeśli chodzi o pozostałych lokatorów, to jedna osoba ma pozytywną opinię Komisji Mieszkaniowej i czeka na przyznanie lokalu, a kolejna nie złożyła jeszcze dokumentów - mówi Piechota-Kaim.
W 2012 r. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie podjął próbę przeprowadzenia kontroli obiektu.
- Kontrola okazała się niemożliwa ze względu na nieuregulowany stan prawny obiektu. Pod koniec maja 2022 r. mazowiecki konserwator zabytków ponowił próbę wyjaśnienia kwestii własności, występując do Sądu Rejonowego w Radomiu o udzielenie informacji o toczących się postępowaniach w tej sprawie - informuje Andrzej Mizera, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie.
Kamienica pochodzi z I poł. XIX w. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków w 1989 r.
https://www.cozadzien.pl/radom/uwaga-na-spadajace-cegly-kamienica-sie-rozpada/79714
https://dami24.pl/wiadomosci/kamienica-sie-rozpada-lokatorzy-opuscili-mieszkania/26777